'אדל' על הבמה

צילום: רפאל לוי
צילום: רפאל לוי
רב המכר של הסופרת יוכי ברנדס 'אדל' יוצג על ידי ה'תיאו-טרון' במוזיאון 'עין יעל' בירושלים

היצירה הבימתית 'אדל' של אנסמבל ה'תיאו-טרון' מתבססת על 'אדל', רב המכר של הסופרת יוכי ברנדס. 'אדל' היא מעין ביוגרפיה עכשווית של הדמות החידתית – ר' ישראל הבעל שם טוב, דרך נקודת מבטה של בתו אדל.

מבנה העומק של היצירה מבטא את השאיפה לדבקות, רוחניות וגאולה עצמית, ואת המאבקים הפנימיים שעובר אדם בדרכו לשם. דרך סיפורם יוצא הדופן של אדל ואביה, נחשף המתח בין קהילה ומסורת לבין ביטוי רוחני חדש, אישי וקרוב יותר בין הפרט והאלוהים שנמצא מחוץ לכותלי בית הכנסת, במחוזות הנפשיים והפיזיים של היער, הדמיון וההזיה.

בתפקיד 'אדל' משחקת יעל שרייבר ובתפקיד 'ישראל' משחק השחקן מוריס כהן, אשר שיחק בתפקידים רבים בישראל, בטלוויזיה, בסרטי קולנוע ועל במת התאטרון.

את היצירה ביימה נתנאלה תירוש, המנהלת האומנותית של אנסמבל ה'תיאו-טרון'. נתנאלה תירוש, בוגרת הסטודיו למשחק של ניסן נתיב ומסלול הבימוי בסמינר הקיבוצים, שיחקה בהצגות שונות בזירה הבין תחומית, בית מזי"א לתיאטרון תיאטרון 'תמונע' ועוד. זוכת פרס השחקנית המצטיינת בפסטיבל עכו 2006, מלגת מפעל הפיס לפיתוח מחזות עבור המחזה 'שומרון' ופרס שר החינוך לתרבות יהודית על שם אורי אורבך (2019).

היצירה 'אדל' תעלה בתאריכים 26.7 ו-27.7 במוזיאון פעיל 'עין יעל' בירושלים תחת כיפת השמיים ותהווה חוויה יוצאת דופן של סיפור הנרקם במחוזותיו הטבעיים. אומנם לא יערות אוקראינה, אבל בהחלט שובר מוסכמות של חוויית התיאטרון שמוכרת לנו.

עיבוד: נתנאלה תירוש ונדב סדקה. בימוי: נתנאלה תירוש. דרמטורגיה: שלומית כהן סקלי. תפאורה ותלבושות: עדיאל אריאל. וידאו: יערה ניראל ואמרי שביט. מוזיקה: דולב סלומון. תנועה: ילנה אברמוביץ. תאורה: שי סקיבא. משתתפים: מוריס כהן, יעל שרייבר, נופר לוינגר, שיר שנער, אילן חזן וליאור שמש. הפקה: הדס קדרון.

ה'תיאו-טרון' הוא מעבדה יוצרת, אשר קמה במטרה ליצור תיאטרון ירושלמי מרענן ואקטואלי ששואב השראה מהחיבור בין עולם הרוח היהודי לבין המדיום התיאטרוני.

במעבדה, אשר קמה בעקבות חזונו של הרב מנחם פרומן ז״ל, פועלת קבוצה של עשרה יוצרים, חילונים ודתיים, שרואים בירושלים את מקום פעילותם הטבעי וזאת בשל יכולתה הייחודית של העיר להפגיש בין קצוות – חדש וישן, חומר ורוח, תשובה ושאלה.

הקבוצה מנוהלת אומנותית על ידי נתנאלה תירוש ומלווה על ידי הרב יוסי פרומן, מנחה מפגשי לימוד וחבורות תפילה.

עבודותיה הקודמות של הקבוצה למבוגרים עלו על במות שונות ברחבי הארץ: 'ספר תולדות אדם' (בימוי: נתנאלה תירוש ובשמת חזן), 'מחר נצחק' (בימוי: קרן חובב), 'חלילה' (כתיבה ובימוי: יונתן בלומנפלד), 'מחכים לציפורים' (כתיבה: יהושע סובול, בימוי: יעל ניברון).

לרכישת כרטיסים: https://tickchak.co.il/30418.