אוגוסט בתיאטרון 'קליפה'

מתוך המופע 'מוטל שירים תיאטרלי שעתי או יותר' (צילום: נילי ממן)
מתוך המופע 'מוטל שירים תיאטרלי שעתי או יותר' (צילום: נילי ממן)
בתוכנית: 'גם זה יעבור לך', 'כאן גרים', 'מתברברות' ומופעים נוספים

כל המופעים מתקיימים בתיאטרון 'קליפה' (רח' הרב קוק 37, תל אביב), אלא אם כן נכתב אחרת.

'גם זה יעבור לך': בעידן שמקדש ונוהר אחר הדבר הבא ונמצא בעיצומו של תהליך הכרה בחוסר השוויון המגדרי, אורין יוחנן ואילנה שרה קלייר בלסן חוקרות, משתעשעות ומתפרעות על האמירה השגורה ומלאת הסתירות
"גם זה יעבור לך". לדבריהן, "כנשים אנו שבעות שלל 'עצות' שמופנות אלינו. נדמה שלכל אחד יש תובנה עבורנו איך להיות אישה טובה יותר, אישה רגועה, אטרקטיבית וזורמת שצריכה להשתנות ולהתאים עצמה ללא הרף. אנו נמצאות במצב אבסורדי, מצב של סכסוך פנימי תמידי שמעלה שאלות רבות: מה עובר עליי? מה עובר בי? מה יעבור לי? מה יישאר?". ביצירה הן שרות, רוקדות, פועלות, בוכות וצוחקות, מעמידות במבחן אישה מול אישה, אישה מול עצמה, אישה מול גבר. 'גם זה יעבור לך' בוחנת מצבים שונים של מתח שמתרחש בהתנגשות החזיתית שבין דבר והיפוכו; בין תכתיבים חברתיים לבין רצונות אישיים ואותנטיים; בין מודלים מקובלים של אסתטיקה והיכולת לשבור אותם בחיפוש אחר קול אישי; בין הערצה והחפצה של נשים בתרבות לבין צנזורה והשחתה בדת; בין תרבות של אונס ואלימות כלפי נשים לבין הכוח הביולוגי שלהן ליצור חיים ולחתור לשלום; בין שפה שיוצרת מציאות ומציאות שמחמיצה את השפה. דואט נשים חייתי, גרוטסקי, מתריס, סקסי, מרגש ומלא בהומור עצמי שבוחש, מכשף ומגיש תמהיל ייחודי ופוקח עיניים על החוויה הנשית.

מופע זה עולה במסגרת פרויקט 'עבודות כפיים' של תיאטרון 'קליפה'. יוצרות, מבצעות, מעצבות ומפיקות: אורין יוחנן ואילנה שרה קליר בלסן. ליווי אומנותי: עידית הרמן. הדרכה קולית ומוזיקלית: רעות רבקה.

היצירה מיועדת לגיל 16 ומעלה. שלישי, 2.8; חמישי, 11.8. שעה קבועה: 20:15 (פתיחת דלתות: 20:00). סטדיו 'אלפא', רח' בית אלפא 13-15, קומה 2, תל אביב. מחיר כרטיס: 100 שקלים. מספר המקומות מוגבל.

'כאן גרים': הצגת ילדים על היחסים ביני לבין האחר. הצגת ילדים חכמה ומצחיקה לכל המשפחה מאת שי פרסיל,  יוצרת רב תחומית בתיאטרון בובות, תנועה ופרפורמנס, המחברת בעבודותיה בין גוף וחומר. הצגה חכמה ומצחיקה עם מעט מילים, שמשלבת חומרים וחפצים יחד עם אלמנטים מעולם המחול והאקרובטיקה שיחד הופכים את הבמה למגרש משחקים ייחודי ומרתק עבור ילדים ומבוגרים כאחד. ההצגה עוסקת בקשר בין האני לאחר, בין ה'ביחד' ל'לחוד' ומעוררת דמיון וחשיבה מופשטת. באמצעות חומרים רכים שמשנים צורה, אנו לומדים על המרחב הגמיש שבו אנו חיים ושאותו אנו חולקים האחד עם השני. לדברי היוצרת, שי פרסיל, "העבודה עוסקת בפירוק ובהרכבה. דרך מבנים פיזיים ניתן לומר משהו גם על מבנים חברתיים, על הארעיות שהיא חלק בלתי נפרד מהקיום. הצורך להגדיר מי אני, מה המקום שלי ובמה אני שונה מהאחר, יחד עם הצורך להיות חלק מקבוצה, לשתף ולחלוק. את ההשראה שאבתי מתוך הרגל שהיה לי בילדותי – להיכנס לתוך קופסה, מבנה שמגדיר את ה'בפנים' וה'בחוץ' ויכול להפריד אותי לרגע מן העולם ולשמש מקום מוגן ומנחם, מקום שנותן לי גבולות ברורים ובתוכם גם חופש". 

יצירה ובימוי: שי פרסיל. שחקנים יוצרים: הודי בן עמי, תומיליו מינץ ושי פרסיל. ליווי אומנותי, תפאורה ותלבושות: עידית הרמן. מוזיקה: גיל לביא. תאורה: רפאל האוגס.

המופע מיועד לילדים בגילאי 3 ומעלה ולכל המשפחה. שבת, 6.8, 11:30; שלישי, 9.8, 19:30; שבת, 20,8, 11:30; ראשון ושני, 28-29.8, 18:00. המופע ב-9.8 מתקיים בפסטיבל סמילנסקי בבאר שבע. משך המופע: 45 דקות. מחיר כרטיס: 60 שקלים. מספר המקומות מוגבל.

'מתברברות': הגיע הזמן לזרוק. להתנער. כי כבר מספיק, כי די. אנחנו בוחרות להיפרד, להשליך יצירות קודמות, מחשבות, פרסונות, את הפרפורמטיביות, את הצפוי, את הלא צפוי, את החיבורים, ההשתדלות, האמביציה, הדימוי, האובייקט, הסובייקט, הגוף, הגוף לגוף, הנשימה, המאמץ, המנוחה. מה נשאר? אולי רק ההשלכה עצמה. בתקופה הזו הלכנו לאיבוד וזה לא שלא ניסינו למצוא. כל מפגש הוליד התחלה של פרק שבו לרגע ידענו איפה אנחנו, אבל כבר לא ידענו לאן אנחנו הולכות. ובכל זאת ניסינו, חסרות אמביציה של ממש, לבנות, לעצב, להתעצב וליצור. אבל כל צעד הוא גם עצירה, כל מבנה הוא גם קריסה. בתוך פרקים של 'התברברות' אנחנו מרשות לעצמנו לפנטז, להתמסר, להיות ברבורות, לוותר ולהמציא את עצמנו מחדש כשאנו נאחזות אחת בשנייה ובאיי האיבוד השבריריים שלנו. 

היצירה מורכבת משני חלקים ונמשכת כ-50 דקות. יוצרות ומבצעות:: מיכל הרמן וענת גריגוריו. העבודות עלו בבכורה בפסטיבל 'אינטימדאנס' 2021 בתיאטרון 'תמונע' בניהולם האומנותי של ארז מעיין שליו וענת כץ.

מוצ"ש, 13.8, 20:30. מחיר כרטיס: 80 שקלים (אזרח ותיק, חייל  וסטודנט: 65 שקלים).

אתר ורכישת כרטיסים: https://bit.ly/3CopQE6

טיזר: https://did.li/IHZYH

'מוטל שירים תיאטרלי שעתי או יותר': מלכת הז'אנר משתחררת מכל מה שגם אתם כלואים בו לפעמים. העונה החמה כבר כאן ורגע לפני שמלכת הז'אנר יוצאת לטור בינלאומי, היא פותחת את המוטל שלה למשך 15 פעמים בלבד בישראל. במופע הייחודי המשתנה הזה, עם טקסטים מקוריים הופכי קרביים ולחנים מכשפים, תמצאו את עצמכם משוחררים קצת יותר.

טקסטים; שירה ואווירה: קרנית. פסנתר: יפתח לוי. ליווי אומנותי: עידית הרמן שירים נוספים: מירי בן שמחון ואיילת נאור. המופע מתקיים במסגרת פרויקט 'עבודות כפיים'.

שני, 15.8, 20:30, אנילביץ' 17, באר שבע; רביעי, 17.8, 20:00, שכונת שפירא (מיקום יישלח ביום המופע), תך אביב. הכניסה חופשית וכרוכה בהרשמה.

'צלילים בצנצנת': יוני הוא ילד שאוהב צלילים יותר מכל דבר אחר. עבורו כל צליל הוא עולם שלם וכל רחש מזמין אותו לצאת להרפתקה חדשה. הוא אוהב צליל של צעצוע וצליל של בלון, צלילים של מכונית ואפילו צליל של צנון. אבל יוני לא כל כך אוהב לדבר עם ילדים אחרים (כי הם יחשבו שהוא מוזר) וגם לא כל כך מסתדר בלימודים (כי הצלילים שם סתם משעממים) ובנוסף לכל יש לו כלב שמפחד מחתולים… האם יוכל יוני לפתור את כל הבעיות שלו עם צלילים או שהם רק מפריעים? באמצעות שילוב של עיצוב קול לעיני הקהל, הפתעות דיגיטליות, דגימות מוקלטות ומוזיקה חיה, תצאו עם יוני למסע בעולם עשיר של תיאטרון – קול ייחודי ומפתיע.

יצירה וביצוע: יוני טל. ליווי אומנותי: עידית הרמן. עיניים חיצוניות ואוזניים קשובות: מיכל סבירוני ונעם רובינשטיין. בניית קונסטרוקציה: מלווינה פולק. ציורים: חנה רות טל. צילומים: נילי ממן.

המופע מיועד לגילאי 4-8. משך ההצגה: כ-40 דקות. בסיום ההצגה תתקיים סדנה קצרה למשך כ-20 דקות להתנסות בנגינה וביצירת כלי נגינה דיגיטליים. מחיר כרטיס: 50 שקלים. חמישי, 11.8, 18:30. שבת, 20.8, 10:00. המופע השני יתקיים בחלל קולקטיב גלם, רח' הנמל 23, חיפה.

להזמנת כרטיסים לכל המופעים: אתר 'קליפה', www.clipa.co.il או בטלפון 03-6399090.