אומנות בתנועה

צילום: שלו מן
צילום: שלו מן
על תערוכת יחיד לאומן שלו מן בבית האומנים על שם שאגאל בחיפה

הפסנתרן ארתור רובינשטיין אמר בזמנו: "אני מעורב בתשוקה בחיים, אני אוהב את השינויים, את הצבעים, את התנועה, להיות חי, להיות מסוגל לראות, ללכת, להיות בעל בית, מוזיקה, ציורים – כל זה פלא".

כך גם בתערוכתו הנוכחית של האומן שלו מן. הוא שואף ללכת אחר המיית לבו. הציור שלו הוא מסע בהשפעת המוזיקה של חיפוש, כמיהה, רגש או געגוע. לעיתים הוא  שמחה מתפרצת, לעיתים עצב וכאב. הציור שלו הוא סימפוניה.

הציור הוא צורך קיומי שלו לבטא את עצמו בצבעים ובצורות במקומות שבהם המילים דלות ואין ביכולתן להכיל או לתאר. כל זאת בשפה אוניברסאלית שנוגעת ברגש שהוא מעבר להסברים שכלתניים.

שלו מן  מצייר בשפה אוניברסאלית, בעיקר מופשט, במגוון של כלים ושל טכניקות, על בדי קנבס גדולים. מקורות השראתו הם נופים שנצרבו בתודעתו, מוזיקה על שלל גווניה, עולמו הרגשי ורגעים קטנים של דמיון ושל התרגשות.

שלו מן: "אני נמצא בהלך רוח של משחק ומתנסה על הקנבס ביישומו ובהגשמתו של מערך מוזיקלי. השלב השני הוא שלב התיקונים היותר איטי ואנליטי".

שפת האומנות שלו נעה מסגנון מופשט-אקספרסיבי למופשט-לירי כאשר הוא מושפע מאוד מציור ישראלי בתחילת דרכו כדוגמת 'אופקים חדשים' ועוד. עם זאת, מנסה הציור שלו לשקף הלך רוח עכשווי פועם ומשתנה באופן תמידי.

האומן נאמן לאומנותו ומבטא את רחשי הלב והתת מודע בצבע, כתם קו, מרקם ובשפה אוניברסלית שהיא מעבר למילים – שפת האומנות. יצירותיו של מן משולות למעגלי החיים, שכרון צבעים של סערה ורוגע, זיקוקי דינור מצד אחד וחוף מבטחים רגוע מנגד.

אוצרת התערוכה: מנוחה כהן.

בית האומנים ע"ש שאגאל, שד' הציונות 24, חיפה.

התערוכה תיפתח בשבת, 11.6, 11:00, ותינעל ב-25.6.

שעות ביקור בתערוכה: ראשון, שלישי, רביעי ושבת – 10:00-14:00, שני – 16:00-19:00, חמישי – 10:00-14:00 וגם 16:00-19:00, שישי – 12:00-16:00.

האומן בפייסבוק: Shalev Mann.