אומנות מכשפת

צילום: דויריאן גוטליב
צילום: דויריאן גוטליב
על תערוכה חדשה ונדירה שנפתחה במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב

במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב (מוז"א), נפתחה תערוכת קיץ נדירה שכוללת אומנים בינלאומיים מרחבי העולם שיוצרים בהשראת פולחנים ומסורות טקסיות עתיקות, לצד יצירות נדירות של אומנות אתנוגרפית וחפצי פולחן ארכאולוגיים בני 3,000 שנה.

'אומנות מכשפת' היא תערוכה רב תחומית שמציגה מיצבים, מיצגים ו'חפצי עוצמה' שנעשו במדיה עכשווית על ידי אומנים בינלאומיים בני זמננו, היוצרים בהשראת פולחנים ומסורות טקסיות עתיקות ממגוון תרבויות. לצד המיצגים, שמוצגים לראשונה בישראל, מוצגות יצירות אומנות אתנוגרפית נדירות וחפצי פולחן ארכאולוגיים בני 3,000 שנה. אלה ואלה שואבים את השראתם מהימים שבהם הייתה האומנות סוג של קסם, חלק בלתי נפרד מהפולחן ושימשה כאמצעי לחולל שינוי בעולם נטול טכנולוגיה. האומנים העכשוויים הולכים בעקבות אבותיהם הקדומים וגם הם יוצרים מעין מרחב מקודש כדי ליצור שינוי של מודעות, יצירת הבנה וביטוי של מחאה. השילוב בין העתיק והמסורתי לבין העכשווי, מחזיר את הקסם לאומנות, בכך שהוא יוצר חוויה ומעביר את הצופה דרך זמנים ותרבויות. באמצעות היצירות, חוזרים היוצרים והצופים אל שורשי הפעולה האומנותית: טרנספורמציה, ריפוי, שינוי בתודעה ובמציאות האנושית.

בלב התערוכה מוצג מיצב הענק 'פאשפה – יש יער קסום בתוכנו', עבודה עכשווית הנטועה במסורת אותנטית מהאמזונס, שבה טוען השמאן בכוחות את המרחב המקודש של השבט וחולק את הידע הקוסמי והמעשי של אבותיו עם הקהילה. מדובר במיצב עכשווי של רשת זוהרת שבה מרחפים אלמנטים פיסוליים – החל מטוטם מגולף על כנף מטוס צרפתי ועד פסלי אבות אפריקניים נדירים. כולם יחד יוצרים חוויה פולחנית בת זמננו. היצירה היא מתחם מקודש וחי שמבטא את החזון והחלום של האומן הברזילאי ארנסטו נטו ואומני האמזונס, אומני הצמחים והפאז'ה (שמאנים) בני השבט הוני קון – ליצור יחד מקום של טרנספורמציה, אזור של מפגש וביטוי ואתר ריפוי, גם במרחבים רחוקים מארצות אבותיהם.

התערוכה 'אומנות מכשפת', מוצגת במסגרת העונה הבינלאומית של מוז"א, כמחווה לתל אביב כעיר עולם. השנה חוגג המוזיאון בתוכנית, תערוכות עם יצירות ויוצרים מרחבי תבל, ממדינות ומתרבויות מגוונות. תערוכות העונה מקיימות דיאלוג בין הלוקלי לגלובלי ומלוות בטקסים, במפגשים, במיצגים ובהופעות מוזיקליות רב תרבותיות ברוח אומנות מכשפת.

בין האומנים המציגים בתערוכה: אל אנאצוי, קאמי אנרו, מרטין גוטיירס, ג'פרי גיבסון, ג'ימי דורהאם, גוטינג'ררה יונופינג'ו, ויקטוריה חנה, אנה מנדייטה, ארנסטו נטו, טומוקו קוואו, דנה קלקסטון, בטסבי רומרו ועוד.

לצד כל אלה, מוצגים בתערוכה פסלים אתנוגרפיים נדירים שמפגישים אותנו עם השורשים המקוריים או סוג של אבות רוחניים, שנתנו השראה לאומנים מודרניים ומציבים מראה מול כפיליהם העכשוויים. פסלים אלה, שחלקם נשמרו בגניזה ביער קדוש, נוצרו בידי גדולי האומנים המסורתיים שפעלו במאה ה־20 במערב אפריקה. רבי האומנים, שהיו בקיאים ברזי הפולחן ופעלו על פי כללי המסורת, הוסיפו להם לעיתים חומרים שהעניקו להם כוחות על טבעיים. עם מסירת היצירה לקהילה, היא עברה תהליך של הקדשה: הפסל, שצורתו אנושית, הפך לכלי קיבול לאל או לרוח. היצירות מנכיחות לצופים את הרוחות המגינות של אחוות הנשים הסודית.

בנוסף, מוצגים בתערוכה כלי פולחן עתיקים מאוספי המוזיאון, שהתגלו במקדש הפלישתי בתל קסילה שבגן המוזיאון ועוצבו לפני אלפי שנים על ידי אומנים כוהנים מקומיים ו'מקדשי מעט' שנחשפו בגניזה באתר הפלישתי יבנה ים.

אוצרת התערוכה ואוצרת ראשית מוז"א: ד"ר דבי הרשמן.

התערוכה תינעל ב-15.11.

מחיר כרטיס: 52 שקלים (חיילים ואזרחים ותיקים – 26 שקלים, סטודנטים – 35 שקלים, ילדים עד גיל 18 – ללא תשלום).

שעות פעילות: ראשון, שני ורביעי – 10:00-16:00, שלישי וחמישי – 10:00-20:00, שישי – 10:00-14:00, שבת – 10:00-18:00.

מוז"א, מוזיאון ארץ ישראל, רח' חיים לבנון 2, רמת אביב, תל אביב.

לפרטים: 03-6415244 או באתר המוזיאון, www.eretzmuseum.org.il.