אומרים לא לאדום

במיוחד לעונת המעבר: מהי אדמומיות יתר בפנים וכיצד נפטרים ממנה?

התופעה של אדמומיות יתר בפנים נפוצה בעיקר אצל בעלי עור בהיר (עליו היא גם בולטת יותר) ולרוב מתרחשת בשל עליית טמפרטורת גוף בעת מאמץ, מחלה או התרגשות שגורמים להתרחבות כלי דם. במקרים אחרים היא נגרמת בשל תופעות בריאותיות ופעמים רבות היא נגרמת בעקבות שינויי מזג האוויר בעונת המעבר שבה סובל העור לרוב מיובש.

להלן הסיבות הנפוצות לעור אדמומי:

רוזציאה: תופעת עור שגורמת להסמקה כרונית ולעיתים גם להופעת פצעונים. היא נפוצה אצל נשים מעל גיל 30, אך גם מופיעה אצל גברים. גורמים שעלולים להחמיר את תסמיני התופעה: שהייה בחום, חשיפה לשמש, סטרס ושתיית אלכוהול. הרוזציאה מתאפיינת לפעמים בכלי דם מורחבים אשר מופיעים על פני העור (מעין נימים).

יובש: בעיקר בעונת המעבר, בעקבות שינויים לעיתים קיצונים במזג האוויר מיום ליום, עדים אנו לתופעות יובש שמלווה לעיתים באדמומיות, בקילופים ובגרד. בעלי עור דק ורגיש עשויים לסבול מכך במהלך העונה כולה.

עור אלרגני ורגיש: בשימוש במוצר קוסמטי חדש על העור, שימו לב לרשימת הרכיבים. עור רגיש עלול לפתח פריחה או גרד בעקבות שימוש במוצר לא מתאים. במקרה כזה יש להפסיק את השימוש במוצר מידית ולבדוק אם יש שיפור (אם ישנה החמרה, יש לגשת לייעוץ רפואי). באופן כללי, מומלץ להשתמש בתכשירים היפו-אלרגניים וכן כאלה שנוסחתם מתבססת על רכיבים טבעיים.

אקנה (פצעי בגרות): בניגוד לדעה הרווחת, יכולה אקנה להופיע גם אצל ילדים ואצל מבוגרים ולא רק אצל מתבגרים  (בשכיחות נמוכה יותר). היא אופיינית בעיקר אצל בעלי עור שומני או מעורב, עור שמתאפיין ברגישות גבוהה, 'ראשים שחורים' ופצעונים אדומים עם ראש לבן ומוגלתי ויכולה להופיע בכל מיני אזורים בגוף. אפשרויות הטיפול בה מגוונות ומותאמות לסוג האקנה – החל מניקוי ומטיפול בפצעים ועד לתכשירים ייעודיים להרגעת אדמומיות העור ולהפחתתו.

לסיכום, הטיפול באדמומיות בפנים דורש התאמת אורח החיים על פי המלצת רופא עור ושימוש במוצרים ייעודיים. חשוב לשמור על רמת לחות מספקת בעור ולהשתמש במוצרים לנטרול אדמומיות עורית, איזון והרגעה.

מבחינת צבע העור, ניתן להשתמש במוצרים בעלי פיגמנט ירקרק כדי לאזן את האדמומיות ולנטרל את הצבע. יש להקפיד על מוצרים מותאמים ליום וללילה כדי להעניק גם הגנה וגם טיפול וניקוי נאותים. במקרים חמורים יש להיוועץ ברופא עור.