אומר שלום לפוליטיקה

צילום: Katia Christodoulou, CNA
צילום: Katia Christodoulou, CNA
חבר הכנסת ותושב היישוב ד"ר יובל שטייניץ הודיע היום על פרישתו מהחיים הפוליטיים * כיהן כחבר כנסת למשך 23 שנים ושימש כשר האוצר וכשר האנרגיה

הבחירות הולכות ומתקרבות. בהינתן מצב של חופשת קיץ, חזרה לחופשת הלימודים חגי תשרי ורק 'אחרי החגים' יתקיימו הבחירות, הרי שלפחות כלפי חוץ האווירה כרגע די שקטה.

אך מאחורי הקלעים מתרחשות דרמות בכל רגע נתון. כל נבחר רוצה לשמור על מעמדו ויש חדשים שרוצים לנסות את מזלם. מטבע הדברים יש תחלופה. יש שמנסים להיאחז בקרנות המזבח ללא הצלחה ויש שמעדיפים להסתכל אחורה במבט של הערכה על כל השנים, להבין שמתי שהוא מגיע הסוף ולהכריז מרצונם על פרישה.

אחד מהם הוא תושב היישוב, ד"ר יובל שטייניץ (64), חבר כנסת מטעם הליכוד מאז שנת 1999. הוא ד"ר לפילוסופיה בהכשרתו והצטרף לליכוד דווקא באחת משעותיו הקשות – 1999, שלהי כהונתו הראשונה של נתניהו כראש ממשלה. בתפקידו הממשלתי האחרון שימש כשר האנרגיה ועוד קודם לכן זכה לחוויית שר בכיר בממשלה האחרונה שזכתה לכהן ארבע שנים – שר אוצר בין השנים 2009-2013. שימש גם כיו"ר ועדת החוץ והביטחון.

לקראת בחירות 2021 התראיין שטייניץ ל'זמן מבשרת' ובין השאר התייחס לעננה המשפטית שרובצת מעל לראשו של בנימין נתניהו והשלכותיה הפוליטיות: "בעניין המשפטי, היה זה דווקא אביו המנוח של לפיד, יוסף ז"ל, שיחד עם פרופ' אמנון רובינשטיין שייבדל לחיים ארוכים, עוד לפני שנתניהו חזר לראשות הממשלה, קידמו חוק לפיו יכול ראש ממשלה לכהן תחת כתב אישום כל עוד לא ניתן פסק דיו מרשיע וחלוט", אמר שטייניץ והוסיף, "בשורה התחתונה, צריך הציבור לשאול את עצמו מי מבין השניים – נתניהו או לפיד – יכול להשפיע על העולם ולהביא הישגים".

באותו ריאיון ניתן לומר כי שטייניץ חזה את העתיד לקרות: "אחרי שנתיים של חוסר יציבות, הסיכוי היחיד הוא ממשלה חזקה ויציבה בראשות נתניהו. התמונה היא חד משמעית: או הכרעה ברורה לטובת נתניהו או ממשלה בראשות לפיד שתוביל אותנו מהר לבחירות חמישיות".

כאמור, הודיע היום יובל שטייניץ על פרישה מן החיים הפוליטיים. בדברים שמסר אמר: "הרגשתי שמגיע לי ולמשפחתי לנשום קצת אוויר נקי. אני מעמיד את עצמי לרשות חבריי בליכוד במערכת הבחירות, בתקווה שהתוצאות תשמנה סוף לכאוס הפוליטי ותאפשרנה את הקמתה של ממשלה לאומית ואיכותית בהובלת נתניהו והליכוד".

אחד הנושאים החמים שכבר מככבים בכותרות בהקשר של הבחירות הוא המתקפה החריפה בליכוד על מערכת אכיפת החוק והקריאות לערוך רפורמות מרחיקות לכת במערכת המשפט. בהקשר זה יצוין כי רעייתו של שטייניץ, גילה, הושבעה רק לפני חודשים אחדים לכהן כשופטת בבית המשפט העליון.