אופס, שכחנו…

תביעה: הרופאים לא יידעו את האישה כי בדיקת הפאפ שלה נפסלה, וכי עליה לבצע בדיקה נוספת. התוצאה: הסרטן הממאיר התגלה באיחור רב

התפשטותה של מחלת הסרטן בגופה של אישה צעירה, כבת 35 בסך הכל, יכולה הייתה להימנע, אלמלא רשלנותו של הצוות הרפואי בקופת חולים –  כך נטען בתביעה לפיצויים, אותה הגישה לאחרונה האישה, באמצעות עוה"ד דוד פייל ושיאן קוריאט ממשרד עורכי הדין פייל ושות'.
על פי התביעה, לפני כשבע שנים וחצי התלוננה האישה בפני רופאת הנשים בקופת חולים כי היא סובלת מדימום לאחר קיום יחסים אינטימיים. 
לדברי עוה"ד פייל האישה הופנתה לבדיקת פאפ וקולפוסקופיה, אך בדיקת הפאפ אותה ביצעה לא הייתה אבחנתית ובדיקת הקולפוסקופיה לא בוצעה כלל. לדבריהם, במקום ליידע את האישה כי בדיקתה אינה אבחנתית לא יצר עימה צוות הקופה כל קשר, והאישה סברה לתומה, כי תוצאותיה תקינות. 
וכך, במשך שנה תמימה, ביקרה האישה מספר פעמים במרפאה לבריאות האישה כאשר באף ביקור, כך נטען, איש מרופאיה לא התייחס לפסילת בדיקת הפאפ, ולהכרח לחזור ולבצע אותה בשנית. 
רק בחלוף שנה ותשעה חודשים, כאשר תלונותיה של האישה על דימומים לא פסקו, היא הופנתה לבדיקת פאפ, אך לטענת עוה"ד פייל, זה כבר היה מאוחר מדי. ממצאי בדיקת הפאפ והביופסיה של צוואר הרחם העידו על סרטן ממאיר בשלב מתקדם שפשה בגופה. האישה נאלצה לעבור כריתת רחם וחצוצרות, אך חרף כך, התפשט הסרטן לבלוטות הלימפה.
בהמשך, כך על פי התביעה, החלה האישה להתלונן על כאבים בגב התחתון וברגל שמאל המלווים באיבוד תחושה, וגם הפעם לא נדלקה אצל הרופאים כל נורית אזהרה המתריעה על אפשרות להישנות המחלה, וכך, גם הישנות זו התגלתה באיחור רב. 
עקב כך, טוענים עוה"ד פייל וקוריאט, נאלצה האישה לעבור טיפולי הקרנות וכימותרפיה אגרסיביים, שכתוצאה מהם היא החלה סובלת מפולינוירופתיה (מחלה מפושטת של העצבים ההיקפיים), מפיברומיאלגיה וממצב נפשי ירוד, המלווים בשורה של נכויות פיזיות ונכות נפשית.
לתביעה צורפה חוות דעת של פרופ' משה שטיין, מומחה לאונקולוגיה ורדיותרפיה מ'פורום רופאים' שקבע בחוות דעתו, כי הצוות הרפואי בקופת החולים התרשל בכך שלא התייחס לכל נוריות האזהרה שהבהבו אל מול עיניו. 
לדברי פרופ' שטיין, דימום, בפרט אם הוא מופיע לאחר קיום יחסי מין, הוא אחד מהסימפטומים המחשידים לתהליכים ממאירים. אולם למרות זאת, רופאיה של האישה לא מצאו לנכון לחזור על בדיקת הפאפ, ואילו בדיקת הקולפוסקופיה, שהייתה המלצה לבצעה, כלל לא בוצעה.
עוד קבע המומחה, כי הרופאים בקופת החולים לא התייחסו לעובדה שהתובעת מעשנת, ושהסיכון של נשים מעשנות לחלות בסרטן צוואר הרחם גבוה פי שניים מזה של נשים לא מעשנות. 
"לו היו חוזרים על בדיקת הפאפ ומאבחנים נכון, אפשר היה לרפא את התובעת בפרוצדורה כירורגית מינימלית, ברמת ריפוי הקרובה ל-100 אחוז", קבע פרופ' שטיין והוסיף, כי כתוצאה מהשיהוי באבחון, מחלתה של התובעת התפשטה, והיא נאלצה לעבור טיפולים אונקולוגיים קשים.
לדבריו, כל אלה יכלו להיחסך ממנה, אלמלא הוזנחה בידי הצוות המטפל בקופת החולים. לדבריו, כיום האישה מוגבלת בכל פעולות היומיום הבסיסיות, צורכת קנאביס רפואי להקלה על מכאוביה, זכאית לתו נכה, ואינה יכולה לעבוד בשום עבודה.
לתביעה צורפה גם חוות דעתו של ד"ר אייל עשור, מומחה בפסיכיאטריה מ'פורום רופאים', שקבע כי האישה סובלת, בנוסף לתסמיני הפגיעה הפיזית, גם מהפרעה נפשית משמעותית, המגבילה אותה בתפקודים מקצועיים, חברתיים ומשפחתיים. 
לדברי ד"ר עשור, נכותה הנפשית של התובעת נובעת ישירות מהשלב המתקדם שבו אובחנה מחלתה, מהישנותה של מחלה זו, ומתופעות הלוואי הקשות אותן היא חוותה כתוצאה מהטיפול הכימותרפי שאותו עברה.
עוה"ד פייל טוען בתביעה, כי בשל רשלנותו של הצוות הרפואי בקופת החולים, הפכו חייה של האישה לסיוט מתמשך, ומאישה שמחה ופעילה, היא הפכה לשבר כלי, וכעת היא נזקקת לעזרת הזולת לאורך כל שעות היממה.
תביעת האישה הוגשה בימים אלה לבית המשפט המחוזי מרכז-לוד. בתביעה מבקשים עוה"ד פייל וקוריאט מבית המשפט לחייב את קופת החולים לפצות את האישה בסכום המקסימלי הקבוע בחוק, ולכל הפחות ב-2.5 מיליון שקלים. 
משרד עו"ד דוד פייל ושות' http://www.df-law.co.il   מתמחה ברשלנות רפואית, נזקי גוף ובתביעות מול חברות ביטוח ומוסדות רפואיים.