'אופרה גורמה' בישראל

ערב של אופרה, שוקולד וקפה עם התזמורת הקאמרית הישראלית וסולני אופרה מוינה ומתל אביב

מופע חדש מגיע למספר אולמות בישראל, 'אופרה גורמה', מופע מוזיקאלי ייחודי בנימה קולינרית בכיכובם של סולני 'הקשר הווקאלי וינה-תל אביב' והתזמורת הקאמרית הישראלית בניצוחו של יזהר קרשון ובבימויה של רוזמרי דנצינגר.

בתוכנית: האופרה הקומית 'המשרתת האדונית' מאת ג'ובאני בטיסטטה פרגולזי ו'קנטטת הקפה' מאת יוהאן סבסטיאן באך. בשתי היצירות מככבים משקאות עתירי קופאין שכבשו את אירופה בסערה, משקה השוקולד שהגיע ממרכז אמריקה והקפה שהגיע מהמזרח המוסלמי. השוקולד היה בתחילתו משקה שמזוהה עם החברה הגבוהה והבורגנות העולה. כבר באריה הראשונה של 'המשרתת האדונית' מוזכר שיקוי השוקולד, כאשר אוברטו העשיר דורש במפגיע כי המשקה יוגש לו בשעה קבועה.

בעלילת 'המשרתת האדונית', שולטת סרפינה, המשרתת הצעירה של אוברטו, על משק הבית ועל חייו של אוברטו. היא מצווה על טבחי הבית להכין סעודת נישואין לה ולאוברטו. בעוד הטבחים והאופים עוסקים במלאכה, סרפינה מפעילה את קסמיה ואת תחבולותיה בעזרתו של המשרת וספונה כדי לשכנע את אוברטו לשאת אותה לאישה. ספוילר: זה מצליח, תהיה חתונה. בנוסף, תוכן ארוחה איטלקית בזמן אמת במטבח שיוקם על הבמה. בהשתתפות (בסוגריים: תפקיד): אפרת אשכנזי, סופרן (סרפינה:); סמואל ברלד, בריטון (אוברטו); יואל לנדסהוט, שחקן קומיקאי (וספונה המשרת).

דרכו של הקפה אל פסגת הפופולאריות לא הייתה קלה. ב'קנטטת הקפה', מזועזע האב האדון שלנדיאן מכך שבתו פוקדת את בתי הקפה. מתברר, שהבת ליזי חשה את דופק התקופה, בעוד אביה נותר מאחור. כמו בכל דור, גם בתקופת באך, בתחילת המאה ה-18 קיים היה פער דורות וצעירים לעגו לזקנים בעלי הדעות המיושנות. בעלילת 'קנטטת הקפה', מתפרץ שלנדריאן הבורגני המכובד אל בית הקפה ומחפש את ליזי בתו. כל יום מתחמקת ליזי מהבית אל בית קפה סמוך לשתות קפה, משקה חדש ואופנתי. בעיני אביה, זו הפקרות בלתי נסלחת שאישה צעירה יוצאת לבדה לבית הקפה וצורכת את המשקה המעורר, היצרי והממכר. הוא תופס את ליזי בדיוק ברגע שהמלצר עומד למזוג לה כוס קפה. שלנדריאן עושה סקנדל לעיני אורחי בית הקפה. הוא מאיים על בתו ומזהיר אותה, שעם התנהגות שכזו היא לעולם לא תמצא לה חתן. הוא אינו יודע שהחתן המיועד נמצא במקום והוא לא אחר מאשר הבעלים של בית הקפה. בהשתתפות (בסוגריים: תפקיד): אביגיל גורטלר הר-טוב, סופרן (ליזי); סמואל ברלד, בריטון (שלנדריאן); אושר סבג, טנור (המספר/עיתונאי); אפרת אשכנזי (גברת שלנדריאן); יואל לנדסהוט (בעל בית הקפה)/

את עמותת 'הקשר הווקאלי וינה-תל אביב' הקימו ב-2013 הזמרת סילביה גרינברג מוינה, מאסטרו דייוויד ארונסון מהאופרה הממלכתית של וינה והזמרת הישראלית רוזמרי דנציגר. העמותה לקחה על עצמה לטפח זמרות וזמרים מקצועיים בראשית דרכם על פי סטנדרטים בינלאומיים גבוהים. העמותה מקיימת קשרי עבודה עם מוסדות מוזיקאליים וינאיים ויוזמת חילופי אומנים צעירים. גולת הכותרת של פעילות העמותה היא מתן במה מקצועית לאומנים הצעירים מתוך שיתוף עם תזמורות ישראליות מובילות.

התזמורת הקאמרית הישראלית נוסדה בשנת 1965 כ'אנסמבל הקאמרי' על ידי גארי ברתיני, אשר שימש כמנהלה המוסיקלי ומנצחה במשך 10 שנים. מאז עונת 2016/2015, מנהלה המוזיקלי של התזמורת הוא אריאל צוקרמן. במשך שנות קיומה הופיעו עם התזמורת מנצחים ואומנים ידועי שם כמו אייזיק שטרן, יצחק פרלמן, פנחס צוקרמן, יפים ברונפמן ועוד רבים אחרים. התזמורת הופיעה עם מקהלות מפורסמות רבות מהארץ ומחו"ל בשפע תוכניות ווקאליות. בנוסף להופעותיה הקבועות בתל-אביב, מוזמנת התזמורת להופיע בתוכניות מגוונות בכל רחבי הארץ ובפסטיבלי מוסיקה שונים בארץ. כמו כן, עורכת התזמורת בקביעות סיורי קונצרטים ברחבי העולם ובפסטיבלים יוקרתיים, בהם: זלצבורג, הלסינקי, איסטנבול, אתונה, מרכז אירופה והונג קונג.

מועדי המופעים (שעה קבועה: 20:30):

ראשון, 2.1, היכל התרבות מודיעין מכבים רעות.

שני, 3.1, היכל אומנויות הבמה הרצליה.

שלישי, 4.1, היכל התרבות בית העם רחובות.

ראשון, 9.1, היכל התיאטרון קריית מוצקין.

שני, 17.1, היכל התרבות ע"ש נרקן כרמיאל.

מוצ"ש, 19.3, תיאטרון ירושלים לאומנויות הבמה – אולם שרובר.

מחיר כרטיס: 146-195 שקלים.

לרכישת כרטיסים: https://kupatbravo.co.il/announce/70203