אוקטובר שמח בתיאטרון אורנה פורת

מתוך 'עכבר העיר עכבר השדה' (צילום: יוסי צבקר)
מתוך 'עכבר העיר עכבר השדה' (צילום: יוסי צבקר)
התיאטרון במגוון הצגות לכל המשפחה: 'זרעים של אמת', 'פלפלים', 'טובים השניים' ועוד

'הארגז של ביאליק': בבית המלאכה של דידי קמים לתחייה אביזרים ובובות, וסיפורים ודמויות נוצרים יש מאין. בחגיגה של תיאטרון שמשלב בובות, אביזרים וכלים, שנוצר כאן ועכשיו לנגד עיניהם של הילדים. אנו מלווים את הסיפור על בן המלך שהביא את בשורת הבצל לממלכה רחוקה שאנשיה לא טעמו בצל מימיהם. סיפור על נדיבות וטוב לב אמתי לעומת חמדנות. השירים בהצגה: "בערוגת הגינה", "הפרח לפרפר", "עציץ פרחים", "מעבר לים", "פרש", "שתי בנות", "נדנדה", "מקהלת נוגנים", "קן לציפור" ועוד. לגילאי 3-6. שבת, 2.10, 10:30, מוז"א, אולם נופים.

'הנעליים של אדון סימון': אדון סימון עוזב את ארצו ועובר לגור בארץ אחרת. בביתו החדש מחליט אדון סימון להיפרד מנעליו הישנות אשר ליוו אותו כל חייו ולהחליפן בנעליים חדשות, אך משום מה הוא לא מצליח להיפטר מהישנות. הצגה מרגשת ומצחיקה שמלמדת אותנו לקבל בשמחה דברים חדשים בחיים ושאפשר גם להתגעגע לדברים ישנים. לגילאי 4-7. שבת, 2.10, 11:00, מוז"א, אולם רוטשילד.

'מחסן השטוזים של דתיה': ברוכים הבאים למחסן השטוזים של המשוררת, הסופרת והמלחינה דתיה בן דור. במחסן השטוזים ממתינים לנו השטוזונים: שטוזה, שטוזית  ושטוזי תפוזי, שילמדו שליח פיצה להמציא שטויות בחרוזים. השליח, שהגיע רק כדי למסור פיצה לגברת בן דור, פוגש את סבתא מינה מבנימינה, את הילדה עם המטריה, את הצבעים שהתבלבלו, את השובבים שבמיטה ועוד שירים, מנגינות וסיפורים של דתיה המסתתרים בתוך ארגזי המחסן הקסום ומלא ההפתעות. אך מה קורה כאשר שליח הפיצה מגלה שהוא חייב לחזור מיד ומהר לחנות שלו? האם השטוזונים יאפשרו לו לעזוב את המחסן שלהם? ומה עוד יגלה על עצמו? ומה הוא הכי רוצה להיות? לגילאי 3-6. שבת, 9.10, 10:00, מוזיאון תל אביב לאמנות, אולם רקנאטי.

'עכבר העיר ועכבר השדה': הצגה משעשעת בעקבות המשל הידוע של איזופוס. בובי וצ'ופצ'יק הם שני עכברים שגדלים כחברים הכי טובים, עד שדרכיהן נפרדות – בובי עובר לגור בעיר הגדולה וצ'ופצ'יק משתקע בטבע, בשדה הפתוח. לאחר שנים, מגיע בובי עכבר העיר להתארח אצל חברו. צ'ופצ'יק נרגש מהמפגש, אך חברו העירוני סובל מהביקור, מהאוכל, מהאווירה, ואפילו לישון אינו מצליח. הוא עומד בתוקף על כך שחברו הכפרי יגיע לביקור בעיר כדי להראות לו היכן באמת נמצאים 'החיים הטובים'. צ'ופצ'יק נענה מיד, אך הביקור שמתחיל בהתלהבות מנפלאות העיר, מסתיים בסכנת חיים ובאכזבה גדולה. שני החברים, שכבר חשבו שלא ייפרדו שוב לעולם, מבינים שלא כל מה שטוב לאחד בהכרח טוב לשני ושלכל אחד מתאים משהו אחר. אפשר לכבד את צרכיו והעדפותיו של האחר ועדיין להישאר חברים טובים לתמיד. לגילאי 4-7. שבת, 9.10, 10:30, מוזיאון תל אביב לאמנות, אולם קאופמן.

'תיאטרון פצפון': הצגה לקטנטנים ראשונה מסוגה. מופע תיאטרלי ייחודי לפעוטות. שתי ילדות נפגשות לראשונה. הן מנסות להבין אחת את השנייה, להכיר ולהתקרב. המפגש ביניהן מוליד משחק והמשחק המשותף שלהן פורש בפני הצופים עולם עשיר בדמיון, מוסיקה, תנועה, קולות, אביזרים, צלליות והקרנות וידאו. השפה והמרכיבים התיאטרליים מגרים את סקרנותם של הילדים הקטנטנים, גורמים להם להתרגש ולעבור בפעם הראשונה בחייהם חוויה של תיאטרון. לגילאי שנה עד שנתיים וחצי. שבת, 9.10, 10:30, מוזיאון תל אביב לאמנות, אולם שידלובסקי.

'פרצוף חמוץ': הצגה על מלכה מאוד לא מרוצה, שכל הזמן רק מתלוננת, כועסת ורוגזת על כל דבר ובטוחה שבממלכה האחרת – זאת שמעבר לנהר – החיים אחרים לגמרי, מספקים ומשביעי רצון. יום אחד, להפתעתה הגמורה, ניתנת לה ההזדמנות להגשים את חלומה ולהיות המלכה של הממלכה שמעבר לנהר, אבל אז מגלה המלכה שלא כל הנוצץ זהב, שהדשא של השכן לא בהכרח ירוק יותר ושעדיף לחיות באושר ולהעריך את מה שיש לנו מאשר לבזבז את הזמן ולהסתכל תמיד על חצי הכוס הריקה. לגילאי 4-9. שבת, 9.10, 11:00, מוזיאון תל אביב לאמנות, אולם אסיא.

זרעים של אמת: בממלכת פטוניה הרחוקה, מחפש המלך יורש. הוא מחלק לנערי הממלכה זרעים ומכריז: מי שיצמיח מהזרע את הצמח המרהיב ביותר יהיה המלך הבא. כל הממלכה רוחשת וגועשת בעקבות התחרות. חמדנות, תככים, שקרים, חלומות, סיפור אהבה ונער אחד שלא יודע לשקר, נשזרים יחד לכדי אגדה קסומה על חכמתו של מלך ועל כוחה העצום של האמת. לגילאי 6-9. שבת, 16.10, 10:30, בית ציוני אמריקה, אולם מאירהוף.

'פלפלים': מופע שירים בפורמט ייחודי לילדים ולכל המשפחה, שבו שחקנים, זמרים ופסנתרן מגישים את השירים הקלאסיים והאהובים שמוכרים לילדים וגם להורים באווירה כיפית, אישית והומוריסטית. הילדים וגם ההורים משתתפים בשירה. לגילאי 5-9. שבת, 16.10, 11:00, בית ציוני אמריקה, אולם Zoa1.

טובים השניים: שני משרתי הארמון, ניטה ודידי, אף פעם לא מסתדרים ביניהם ומסרבים לשתף פעולה בכל דבר. הארמון לא מתפקד והמצב מחמיר עד כדי כך שהמלך עצמו, שאוהב את משרתיו, הופך ממש לחולה. רק אבן טובה ומיוחדת, שנמצאת הרחק אי שם, יכולה להציל את המלך. שני המשרתים יוצאים להשיג את אבן המרפא וכמובן מתקשים לעבור את הדרך יחד, אך במהלך המסע הם מגלים בעל כורחם את קסם שיתוף הפעולה. הם נחשפים לתחושה המעצימה של הוויתור וליתרון שיש בשילוב הכוחות למען השגת המטרה. לגילאי 6-9. שבת, 23.10, 10:00, מוז"א, אולם קלצ'קין.

הרצל – חלום שהתגשם: בנימין זאב הרצל, שחלומו הפרטי הפך להיות חלומם של מיליונים, ושינה את פני ההיסטוריה, עומד במרכזה של הצגה המוגשת בשפת תיאטרון רבת המצאות. דרך אישיותו הסוערת של הרצל, נפרש סיפור חייו יוצא הדופן. יחסיו עם משפחתו ומקורביו, מסעותיו המרובים, פגישותיו עם מנהיגי עולם, התלבטויותיו וחלומותיו, רגעי אושר ורגעי משבר. ומעל לכל – דבקות בלתי מתפשרת במטרה. כל אלה חוברים יחד להצגה על  עוצמתו של חזון, על כוחה של אמונה, ועל החומרים מהם עשויה מנהיגות אמתית. בימוי ההצגה שובר את כל המחיצות בין הקהל לשחקן ויוצר תיאטרון חי ומקורי, המעורר בקהל הצעיר עניין במתרחש ותחושה של היכרות קרובה עם חוזה המדינה. לגילאי 7-11. שבת, 23.10, 10:30, מוז"א, אולם רוטשילד.

המשאלה הגדולה: טובה ושאול מתגוררים בשכנות בכפר קטן והם החברים הכי טובים. יום אחד נופלת לידיהם הזדמנות לבקש משאלות. בעוד המשאלות של שאול מתמלאות בזו אחר זו, חברתו הטובה נותרת בלא כלום – אף בקשה שלה לא זוכה למענה. סיפור מרגש על חברות מפתיעה, המלמד אותנו שהרבה מההצלחה והטוב שיש לנו, מתרחש בזכות האנשים שסביבנו, אותם אלה שאוהבים אותנו. לגילאי 4-7. שבת, 23.10, 10:30, מוז"א, אולם נופים.

היפה והחיה: מופע תיאטרון מחול בשיתוף להקת המחול 'פרסקו'. במהלך ערב ההכתרה של הנסיך סבסטיאן, מגיעה לארמון קבצנית המבקשת מחסה ללילה מפני הסערה שבחוץ. הנסיך המפונק והשחצן מסלק אותה מארמונו. הוא אינו יודע שהקבצנית אינה אלא קוסמת, אשר כעונש על התנהגותו הופכת אותו לחיה מכוערת ומכשפת גם את ארמונו ומשרתיו. שנים אחר כך, בל, נערה יפה וטובת לב, יוצאת לחפש ורד קסום שיציל את בית משפחתה. באורח פלא היא מגיעה אל הארמון המכושף ולתדהמתה פוגשת ביצור החייתי. האם בל תיבהל ותברח? האם היא תצליח לראות אל תוך ליבו של החיה למרות מראהו החיצוני? האם הנסיך החייתי ילמד מבל מהם חמלה וטוב לב? האם הכישוף יוסר? האגדה הנודעת והאהובה בעיבוד מקורי, מרהיב ושובה לב, עם שחקנים, רקדנים ווידאו-ארט ייחודי, על כוחם של חברות אמת, יופי פנימי וטוב לב ועל אחד השיעורים החשובים  "אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו". לגילאי 5-10. שבת, 30.10, 10:30, בית ציוני אמריקה, אולם מאירהוף.

הצד שלי – על תופעת השיימינג והאלימות ברשת: הטיול השנתי מתבטל בפתאומיות. אדם, תלמיד מצטיין, נציג הכיתה במועצת התלמידים ואהוב על חבריו, לא מוכן להגיע יותר לבית הספר. יעל המנהלת מנסה להבין מה קרה, אך תלמידי הכיתה ובראשם ליבי ויונתן לא משתפים פעולה. לאט לאט התמונה נחשפת. בעקבות האירוע המטלטל, מבינים ליבי ויונתן כמה אכזרית היא תופעת האלימות ברשת, כמה חמורים המעשים שנעשו ועל מי מוטלת האחריות. ההצגה עוסקת בעולמם החברתי של ילדים בימינו ומעלה שאלות בנושאים – מקובלות חברתית, הובלה מול היגררות, הפרט מול הקבוצה, חופש הבחירה וחרם, כולם מושפעים ומועצמים בעולם בו הרשת החברתית משחקת תפקיד מרכזי. עולם בו הפצת המידע היא מיידית ואף הרסנית. מחקרים מראים כי מחצית מהילדים בכיתות ד' ומעלה חווים הצקות במרחבים הווירטואליים ו-40 אחוז מדווחים על קללות והודעות פוגעניות באמצעים האלקטרוניים. ההצגה 'הצד שלי' נעשתה בעקבות תחקיר מעמיק שכלל שיחות רבות עם ילדים ובני נוער, עם אנשי חינוך ועם פסיכולוגים ומטפלים. לגילאי 8-12, שבת, 30.10, 11:00, בית ציוני אמריקה, אולם Zoa1.

מחירי כרטיסים: 75-40 שקלים.

כל כרטיס להצגה מאפשר כניסה חופשית גם לתערוכות המוזיאון ביום ההצגה.

הכניסה בהתאם להנחיות משרד הבריאות ('תו ירוק')

הטבות לארגונים, ניתן לקבל דרך התיאטרון ברכישה טלפונית 03-5111444 שלוחה 9.

למידע נוסף ולרכישת כרטיסים באתר התיאטרון: www.porat-theater.co.il.