'אוקיאנוגרפיקה'

המאייר, הקריקטוריסט והצוללן שלמה כהן מציג תערוכה בעקבות מסעות הצלילה שלו ברחבי העולם ומאבקיו לשמירה על האוקיינוס

גלריית 'החווה' תציג במסגרת העונה הישראלית לעיצוב את התערוכה 'אוקיאנוגרפיקה', שמסקרת 50 שנות יצירה של המאייר, הקריקטוריסט והצוללן שלמה כהן בעקבות מסעות הצלילה שלו באוקיינוסים ברחבי העולם.

שלמה כהן הוא שילוב נדיר של אומן גרפיקה ומאסטר בצלילה שחקר ותיעד אתרים ברחבי העולם. השילוב של שתי הקריירות הללו הניב שורה ארוכה של פרויקטים שהטביעו את חותמם על עולם הצלילה בארץ ובעולם והוא יבוא לידי ביטוי בתערוכה זו.

שני קוים מקבילים אינם נפגשים – זו אקסיומה מקובלת בגיאומטריה. שלמה כהן הוכיח ב-50 השנים האחרונות שהם יכולים אולי להיפגש ואף להשתלב: כהן פועל במקביל כאומן גרפי רב-תחומי וכמאסטר בצלילה – צולל, חוקר וסופר. קוראי העיתונים שרואים את הקריקטורות הפוליטיות שלו אינם מדמיינים אותו בחליפת צלילה באיי דרום אמריקה. צוללים שפוגשים אותו מתחת למים לא מכירים את הדעות ואת הניתוחים שלו שמובעים בעיתונות.

אהבתו לים התפתחה בנעוריו בחולון-בת ים והובילה אותו לרחבי העולם. כהן גילה אתרי צלילה, תיעד אותם ופרסם אותם. הוא צלל ותיעד ספינות טבועות כמו גם דגים נדירים. בשנים האחרונות התגייס לקמפיינים בינלאומיים להצלת לווייתנים וכרישים ולמניעת זיהום האוקיינוסים והחופים.

בתחום הגרפיקה רכש כהן מגוון רחב של מיומנויות – מרישום קלאסי ועד טכניקות מתקדמות במחשב. את התוצרים של עבודותיו בשנים 1972-2022 תוכלו לראות במדורים השונים של התערוכה.

בתערוכה 'אוקיאנוגרפיה' יוצגו כ-80 עבודות שמייצגות 50 שנות יצירה המשלבות אומנות וצלילה. היא כוללת אסופה מעבודותיו מהשנים האחרונות לפרויקטים להצלת הכרישים מהכחדה ומאבק נגד זיהום הים וכן איורים, קריקטורות, כרזות, לוגואים, ציורי דגים, ציורי אניות טבועות, חולצות טי, קריקטורות וספרים. לתערוכה זו יצר כהן במיוחד את 'Apocalypsea'. במקביל לפתיחת התערוכה, יועלו עבודות אלה כקולקציה תחת השם 'Apocalypsea' אל אתרי ה-NFT.

ציבור המבקרים יוכל להשתתף ביצירה באמצעות צביעה ורישום, פסטיבל סיפורים ולהאזין לתהליך היצירה ולעלילות במסעות לעומק הים ולאתרים בקצות תבל.

הקריירה של שלמה כהן משתרעת על שנים רבות שבמהלכן ראו אור אלפי קריקטורות שלו בעיתונים המובילים בישראל, בחלקם כמדור קבוע: 'מעריב', 'גלובס', 'ידיעות אחרונות', 'ידיעות תקשורת', 'חדשות', 'העולם הזה', 'מוניטין', 'כספים' ו'שישי'. כיום, משמש כהן כקריקטוריסט הבית של 'ישראל היום' ומצייר קריקטורה פוליטית חברתית באופן קבוע.

כחלק מעיסוקיו המגוונים, הוא כתב, אייר, הפיק והוציא לאור ספרי קריקטורות בנושאים שונים, סדרת ספרים ייחודיים על אתרי צלילה בעולם, ספרי ילדים, לוחות שנה מאוירים וסדרות של חולצות שעליהן הודפסו ממיטב איוריו.

כצוללן, מחזיק כהן ב'שיא' ייחודי: הוא צלל ומיפה 183 אתרי צלילה ברחבי העולם וכן צלל ואייר בדו-ממד ובתלת-ממד 24 אניות טבועות. הוא היה הראשון שמיפה ואיתר את אתרי הצלילה לאורך מפרץ אילת – מאילת ועד שארם א-שייח' – ותיעד והוציא לאור ספר בנושא. במשך השנים מיפה בשיטה זו גם את איי בהאמה, איי קיימן, איי פלורידה, איי פלאו וגואם וכן את אתרי הצלילה ממפרץ סואץ ועד אורגדה שבמצרים. כמו כן, התגייס למבצעים בינלאומיים להצלת האוקיינוסים ובהם הצלת הכרישים. עבודותיו בנושאים אלה יוצגו בתערוכת הספנות הבינלאומית בדיסלדורף.

תערוכה יוצאת דופן של עבודותיו הוצגה בשנת 2010 על קרקע הים באילת וצוללנים יכלו לצלול בין עבודותיו. כהן הסביר על עבודותיו בשידור ישיר עם ציוד צלילה מיוחד ובאמצעות תקשורת לוויינית לקהל שישב באולם תערוכת 'פוטוקינה' בקלן שבגרמניה.

זו תערוכת היחיד ה-12 של שלמה כהן, שגם השתתף ב-26 תערוכות קבוצתיות. שלמה כהן פרסם 14 ספרים, זכה בפרס דוש לקריקטורה ובפרס רענן לוריא של האו"ם לקריקטורה פוליטית.אוצר התערוכה: יורם  א. שמיר. התערוכה תיפתח ב-8.6 ותינעל ב-31.8.

גלריית החווה, רח' הנחושת 1 פינת רח' המלאכה, א.ת חולון.

שעות פתיחה: רביעי-חמישי – 17:00–20:00, שישי-שבת – 10:00–14:00.

הכניסה לגלריה ללא תשלום.