אורחים בעולם הזה

בני אדם חיים כאן חיים שלמים אך לא חיים נצחיים * אל תבזבזו את זמנכם היקר ואל תוותרו על האהבה

קפה איטלקי טעים, ריח נפלא, שעת בוקר מוקדמת. כהרגלי, יצאתי בשעת בוקר מוקדמת לשוטט ברחובות. גם כאן השינה אינה הצד החזק בחיי.

מחשבה מוזרה תפסה אותי הבוקר. בני אדם יודעים שהם כאן חיים על הכדור הזה למשך פרק זמן מוגבל,  אורחים בעולם הזה. ההתנהגות שלנו שונה אחרת מאורחים בעולם. הרצון לצבור עוד רכוש, להשפיע, לחיות חיים משמעותיים מובן לי, אך הגישה של בני אדם שהם נצחיים אינה נתפסת לי.

עשרות שיחות קיימתי עם חברים על חשיבות החיים. מה באמת אתם רוצים מהחיים האלה? מרבית התשובות שזכיתי להם היו ביטחון כלכלי ובריאות. מרבית התשובות אינם סביב חוויות שהחיים האלה יכולים להעניק לנו.

זה סיפור על י', אדם אשר במהלך חייו עבד במסירות רבה, נאמן למשפחתו ולדרך חייו, מסלול של עבודה-בית-משפחה – המסלול הידוע, המוכר והטוב שלנו.

י' הגיע לגבורות, גיל שמונים, מצב בריאותו טוב. ניהלנו שיחה על מהות החיים, סיקרן אותי לדעת ״י', מה היית עושה אחרת במהלך חייך?״.

י' חייך לגם מהקפה. ״תראה, זו שאלה קצת לא הוגנת לאדם בגילי. הרי את מה שאספר לך לא אוכל כבר לעשות, אבל אולי למען הדורות הבאים אשתף אותך בתובנות של אדם בגיל שמונים, למרות שאיני משוכנע אם יתאימו לאנשים צעירים. כאשר אדם צעיר ונמרץ, הוא אינו מבין. המשאב היקר ביותר לאדם אינו הכסף שלו או הרכוש שלו. ישנו דבר אחד שנגמר ולעולם לא יחזור. המשאב היקר של האדם זה הזמן שלו. הזמן הזה מוגבל מאוד ועובר מהר מאוד. בני אדם לא מבינים את זה. מהר מאוד אתה נהיה אדם מבוגר, אדם עם עבר ארוך יותר מאשר עם עתיד. לכן, ההמלצה הראשונה שלי היא אל תבזבזו את זמן החיים, בעיקר לא במקומות שאינם תורמים לכם דבר".

י' עצר את שטף דיבורו, לגם שוב מהקפה ומיד המשיך. ״הכוח המניע את החיים זה אהבה. לעולם, אבל לעולם, אל תוותרו עליה. סעו עד סוף העולם אם יש צורך עבור האהבה. עשו כל מה שאתם יכולים כדי להיות אהובים, נאהבים ואוהבים. בכל פועל בשפה של אהבה – תהיו שם. אנרגיית החיים שלנו היא אהבה. אהבה מביאה איתה את שמחת החיים ואת הכוח לנוע קדימה. תנסו לא להיות לאורך זמן במקומות בחיים ללא אהבה, תכינו אוכל באהבה וצאו לטיול עם הכלב באהבה. בכל פעולה בחיים שלכם תנו מקום לאהבה".

שוב החלטתי לא לוותר לי': "מה לגבי כסף בחיים?".

ירון נאנח.״אוי, אוי, אוי. אם יש משהו בחיים האלה שמסוכן לאדם זה כסף. אני אסביר לך. ראשית, חשוב שיהיה לאדם כסף כדי לחיות את החיים האלה. הסכנה בכסף שהוא אינו סופי, ממש כמו החול על הים. אדם מתמכר להשיג דבר בלתי אפשרי – את כל הכסף שיש בעולם. אין דבר כזה, כסף יוצר מאבקים בין בני אדם, תחרות שאינה תמיד בריאה לנפשו. כסף מוציא מהאדם התנהגויות נוראיות. לכן, בגלל שכסף מעורר כל כך הרבה דברים שליליים, חשוב שיהיה כסף במידה כדי לחיות אתו אך לא כדי להיות משועבד לו״.

י' סיכם במשפט שנחרט בזיכרוני: ״זכור, אתה אורח בעולם הזה עם זמן מוגבל שלא יחזור לעולם. תתאמץ עבור עצמך לדעת ולהבין שאתה נמצא במקום וברגע שהיית הכי רוצה להיות באותו זמן. הזמן הוא שלך ורק שלך״.

תובנות של אדם בוגר בחיים תמיד היו עבורי המצפן שלי.