'אור בחושך'

צילום: אופירה ורה אבישר
צילום: אופירה ורה אבישר
על תערוכה מתפתחת של אופירה ורה אבישר ב'Global Art Gallery' בתל אביב * בנוסף, יוצג גם ספר

"אני אישה חסרת מסורת, אני טורחת להגדיר את עצמי יום יום, אני רנסאנס של תרבות דמיונית, אני קלאסיקה חדשה, אני שאלה והרהור, אני רושמת לקראת הבאות, מנחשת קווי מתאר, מחזקת סימנים של מה מתחיל ונגמר. אני ציירת של רגעי קסם בכחול על לבן ובלבן על שחור, מספרת על חמלה, חיבוק ומבט אוהב ורוצה להיות חופשית לנפשי ולייצר עולמות קסומים ומיוחדים בין הקווים ברישומים שלי". 

אופירה אבישר היא אומנית פלסטית רב תחומית, הפועלת שנים רבות בתל אביב ובחו"ל. למדה ציור באיטליה והשתלמה בקורסים בתפאורה. מציירת מחזות, מקימה פסלים, מציירת ציורי קיר ענקיים, מצלמת ומציירת את תל אביב ובעיקר מתרגמת את המציאות לקווים ולנפחים. אבישר היא גם אומנית אקטיביסטית חברתית והיוצרת של 'תל אביב אהובתי' בפייסבוק, בו היא מפרסמת צילומים של בניינים יפים מראשית ימיה של העיר, בתקווה לשכנע את בעלי הסמכות לשמר אותה ולהניח לה להיות יפה כבעבר. בנוסף, יוצרת אבישר בחומרים בשימוש חוזר, בעיתונים, פלסטיק לסוגיו ובבקבוקי פלסטיק. "הסביבה היא חלק מהאחריות שלי. אני מנקה ומסדרת את העיר כדי שיהיה לי נעים", היא מספרת.

ראשיתה של התערוכה 'אור בחושך' במכון המים בגבעתיים. לאורך חצי שנה עבדה אבישר בחדר קטן בגלריה שבו רשמה רישומי גיר, יצרה פסלים ולאט לאט נוצרו בחדר שכבות של יצירה. החדר היה חשוך והמבקרים היו האור שמאיר את הרישומים. "פעם שוכנעתי לוותר על מחשבות, אבל עכשיו אני מושכת חוטי קווים המסתעפים ומסתבכים ממני החוצה. אני רושמת רשת תקשורת מוכנה לשימוש", מספרת אבישר.

התערוכה הנוכחית תמשיך את התערוכה שהייתה בגבעתיים ותמשיך להשתנות לאורך כל הזמן. דברים יימחקו וחדשים ייבראו במקומם. זה מעשה אומנות מיידי ומתמשך. לדברי אבישר: "'אור בחושך' הוא שיחה אינטימית, אקטואלית ופרטית עם כל צופה וצופה. אומנים קולגות שנבחרו מראש יוסיפו את יצירתם בהדרגה. אנשים שיגיעו לתערוכה מוזמנים גם הם להוסיף את מה שעל ליבם, מחפשים ומביטים".

בנוסף, יוצג בתערוכה הספר 'כחול אשר על שפת הים', המפגיש בין שירה ואומנות ומסכם באופן זמני את יצירתה הבינלאומית של אבישר. זה ספר מיוחד במינו שכולל  ציורים וטקסטים, המדברים על אותם הדברים. הספר והתערוכה מהווים נקודות מבט שונות על אותם הדברים. לפעמים צריך להעמיק כדי להבין למה חבר ציור מסוים לשיר מסוים. לדברי אבישר: "אני מציירת ציורים כי הקווים הכחולים האלה נראים לי כמו הדרך היחידה להגיד מה שבוער לי להגיד. אני כותבת כאשר המילים נראות לי הדרך היחידה להגיד את מה שיש לי להגיד. חיברתי את שתי השפות האלה וזה מה שיש בספר". בכל אחד מן הספרים יהיה רישום מקורי שתצייר אבישר לאחר ההדפסה.

התערוכה תתקיים בין התאריכים 7-30.12.

שעות הביקור בתערוכה: חמישי, שישי ושבת – 10:00-14:00.

אוצרת: ד"ר גליה דוכין אריאלי.

Global Art Gallery, מרכז בעלי מלאכה 13 תל אביב.

למידע נוסף: 050-2811710.