'אור שחור': אומנות מזווית חרדית

המבט החרדי על אסון מירון: תערוכת אומנות של יוצרים חרדים באירוע ההשקה של 'גלריה גאולה' על שמה של ח"כ לשעבר גאולה כהן ז"ל

העולם החרדי מצוי בין טלטלות לתמורות. מי שנמצא מחוצה לו מתקשה להבין את המתרחש. לכן, בחר בית היוצרים הירושלמי הוותיק להשיק את 'גלריה גאולה' עם תערוכת האומנות החרדית 'אור שחור'. אומנים חרדים מלידה ויוצאים בשאלה או בתשובה ואומנים ישראלים מהשורה הראשונה מביטים אל העולם החרדי וממנו החוצה.

'בית אורי צבי' ישיק ביום ראשון (19.12, 19,00) את 'גלריה גאולה', הגלריה לאומנות ישראלית על שם ח"כ לשעבר גאולה כהן ז"ל. את תחילת הפעילות האומנותית תחנוך התערוכה הראשונה 'אור שחור' שעוסקת בעולם החרדי. גיליונו הרביעי של כתב העת התרבותי 'יהי' שמציג את מיטב הספרות והאומנות החרדית, יוצא אף הוא בימים אלה. את הסרט יגזרו ראש העיר ירושלים משה לאון, ובנה של גאולה כהן, ח"כ צחי הנגבי.

'גלריה גאולה' תציג אומנות ישראלית מקורית שורשית שקשורה באופן ישיר לזהות ולמורשת הישראלית. הגלריה קרויה על שמה של המנהיגה הציבורית ומייסדת 'בית אורי צבי' – גאולה כהן – כאשר מרכז הגלריה הוא באותו חדר מיתולוגי ממנו ניהלה גאולה את הבית וטיפחה דורות רבים של יוצרים ירושלמים.

אסף ברקי, מנכ"ל 'בית אורי צבי': "'גלריה גאולה' הוקמה במטרה להרחיב את מנעד היצירה האמנותית בישראל תוך שימת דגש מרכזי על הצגת אמנות ישראלית אלטרנטיבית לזרם המרכזי וההגמוני, זאת מתוך רצון לדון בשאלה 'מהי ישראליות?'. כאשר אנחנו מתחילים בעבר הרחוק, דרך הפיכתנו ללאום ישראלי, ועד ימינו אנו, דרך גלגולי היהודיות באלף גלויות ומתוך היותנו לאום חי ומובחן לאורך הדורות. אומנות ישראלית לאומית מתבססת על שורשים רחבים ועמוקים שהם השראה ומקור חי ופורה ליצירה ומצפן ערכי ואסתטי. מבטנו נישא יותר אל המקומי, אל הזהותי היורד עד העצם ואל השורשי".

אלחי סלומון, אוצר התערוכה ועורך 'יהי': "התערוכה הראשונה בגלריה גאולה, 'אור שחור', מבקשת לייצג את כפל המבטים, מתוך העולם החרדי ואליו, באופן מקובץ ומרוכז דרך המבע האומנותי. אומניות ואומנים חרדים כמו מוטה ברים ואחרים לצד אומנים ישראלים מן השורה הראשונה כמו אליהו אריק בוקובזה, שי אזולאי, רעיה ברוקנטל, אריק וייס, לאה גולדה הולטרמן, פאבל וולברג, הילה קרבלניקוב פז ועוד, שולחים את אלומת המבט מן העולם החרדי ואליו בקווי המפגש והחיכוך שבינו לחברה הכללית. בתערוכה יצירות צילום, ציור, וידיאו-ארט ומיצב".

לצד התערוכה, יוצא בימים אלה הגיליון הרביעי של כתב העת 'יהי'. הגיליון מהווה אסופה מקיפה וראשונה מסוגה, 150 עמודים של מיטב יצירות הספרות והאומנות החרדית. ליוצרים כולם זיקה ביוגרפית ישירה לעולם החרדי, על הסקאלה הרחבה מחוזרים בתשובה ועד יוצאים בשאלה, נשים וגברים, ליטאים, חסידים, בוגרי הישיבות הספרדיות וחסידי חב"ד. תמה מרכזית בגיליון, כמו גם בתערוכה, היא אסון מירון. האסון מהווה נקודת שבר המייצגת את התמורות והטלטלות בעולם החרדי. לרבים מן היוצרים והיוצרות זהו פרסום ראשון של ממש. המכנה המשותף ליצירות הוא איכותן והצוהר שהן מספקות אל עולם שוקק, חי, דינמי, מהרהר ומערער, כוסף ויצרי, שמרני ומורד — העולם החרדי.

התערוכה תינעל ב-11.2.2022.