אז מה היה לנו?

האם יש שינוי במגמה? שוטרים השבוע בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
האם יש שינוי במגמה? שוטרים השבוע בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
ממשלה חדשה קמה בישראל * הרהורים על ימי כהונתה הראשונים * הביטחון האישי שלנו: האם מתבצעת פעילות נחושה ואפקטיבית נגד המנסים להפר אותו?

דווקא בעת הגשמת החלום הציוני – קואליציה בהשתתפות נציגים ערביים – כבר חלום זה תם לגווע. מי שהיכו בחלום הזה, שוב כמו בימים הטובים ההם, אלה בני דודנו.

במשך שנים רבות נשאו רבים מאתנו את עיניהם אל הערים המעורבות גרסת 2021 – עכו, לוד, חיפה ועוד – באמונה כי משם תיפתח התקווה. אמנם הפסימיסטים שבנו הזהירו אותנו: "כך חשבתם גם על חיפה, אך העיר הזו הועלתה באש השנאה של בני דודנו כבר ב–2016", אבל מי שעה אז ומי שועה היום לאזהרות האלה? בשל התקווה שהתנפצה לרסיסים בשבועות אלה, הוכה היישוב היהודי בהלם. ההתנפלות רוויית השנאה עליו בשבועות האחרונים הפתיעה את כולנו.

האירועים הקשים, שכבר זכו למונח הטעון 'פרעות', היכו בימים הראשונים לא רק את לוד ואת עכו,  אלא גם ריכוזים משותפים נוספים, כגון יפו, חיפה (שוב!), באר שבע ועוד. ערים אלה חזרו להיות במוקד הפרעות ונטלו בהן חלק מאות אנשים. במשטרה ובשב"כ טוענים כי הייתה בהן נוכחות מוגברת של ארגוני פשיעה הפעילים במגזר הערבי. מתפלאים? ובכן, זו כבר מסורת. ההיסטוריה מספרת לנו כי חתך אנושי דומה, כלומר נוכחות מוגברת של ארגוני פשיעה במגזר הערבי, פעלה גם במאורעות תרפ"ט (1929).

ואם לא די בכך, חזר לנוף שלנו מעשה בזוי נוסף שהחל להופיע באותות ובמופתים משלו: ההצתות.  שתיים מהן, גדולות במיוחד, פקדו את הרי ירושלים באזור שממערב למבשרת ציון. הן החשיכו את שמי האזור. צוותי הכיבוי נזקקו לתגבור מכל הארץ כדי לגבור עליהן. מפקדי לוחמי האש אומרים כי בסיכום הכללי עלו באש כ–5,000 דונם. אגב, הם אומרים עוד "שלא תהיה טעות. מדובר בהצתות".

בעוד כל האירועים האלה מנסרים באוויר ובאווירה, הוסיף חבר הקואליציה החדשה מנצור עבאס שמן למדורה. באירוע המסורתי שבו נקראים חברי הכנסת לעלות לדוכן ולספר לחבריהם במליאה על תכניותיהם לעתיד, אמר כי בדעתו לפעול כדי לגרום להחזרת הקרקעות שהופקעו במהלך מלחמת השחרור. "נחזיר את האדמות שהופקעו מבני עמנו. זה מעשה לאומי מן המעלה הראשונה", הודיע. 

גורל הערים המעורבות

האם היהודים נוטשים? את התשובה לשאלה נדע רק בעוד שבועות לא מעטים, אולם נטישות זוטא כבר נראות פה ושם. כך נטשו יהודים שנחרדו לנוכח שריפות בתי כנסת (עשר במספר) בלוד והם נראו יוצאים וספרי תורה בידיהם מהאזור המעורב בעיר, זאת במגמה למנוע שריפת ספרי תורה נוספים. מאידך גיסא, פתחה המשטרה מצדה למעלה מ–750 תיקים כנגד פורעים, רובם המכריע נגד פורעים ערבים, אולם עד למועד כתיבת מאמר זה רק שני כתבי אישום הוגשו (נכון ליום 10.6.21). מה פשר התמהמהות זו? האם היא משקפת רצון למסמס תיקים אלה? האם הפוליטיקלי קורקט יגבר גם הפעם על השכל הישר?

נאבקים בגניבת הנשק הצה"לי

רבים מדיי התלוננו במשך שנים רבות על גניבות נשק ממחנות צה"ל בדרום. התופעה החלה בעת כהונתו של הרמטכ"ל הקודם, גדי אייזנקוט, שנמנע מלפעול כדי להפסיק את החרפה הזו. אבל עכשיו מסתבר כי הרמטכ"ל החדש נוהג אחרת. לאחרונה התברר כי תושבים בדואים בשנות ה-20 לחייהם נעצרו בחשד כי פרצו לבסיס בדרום. הפורצים, שסברו כנראה כי מה שהיה הוא שיהיה, גנבו מהנשקייה במחנה תחמושת רבה ואף חיבלו ברכוש במהלך הביזה.

השב"כ ומשטרת ישראל עצרו ביום ראשון חמישה בדואים נוספים, תושבי ישראל, שהיו מעורבים בניסיונות לבצע לינץ' ברכבים חולפים בכביש 6 בדרום. הם חשודים כי תקפו לפחות ארבעה רכבים בהם נסעו אזרחים ישראלים. על פי החשד, בוצע ניסיון תקיפה זה, ביושבים בשני רכבים – נוסעת ברכב אשר חולצה ללא פגע על ידי עובר אורח ואזרח ישראלי נוסף אשר נפצע קל וחולץ על ידי המשטרה.

נראה כי הפעם השב"כ ומשטרת ישראל פעלו באורח נמרץ יותר (סוף סוף), איתרו את החשודים והביאו אותם למעצר.