איבנוב לא הולך למות

תלמידי הסטודיו למשחק ע"ש ניסן נתיב בירושלים מעלים את המחזה 'איבנוב' מאת אנטון צ'כוב בהשראת 'שיח האהבה' מאת רולאן בארת

ניקולאי איבנוב הוא בעל אחוזה מבטיח השקוע בחובות כבדים. מאחוריו עבר עשיר ומפואר של לימודים ועשייה. מזה חמש שנים הוא נשוי לאנה, חולת שחפת שאינה יודעת כי ימיה ספורים. בערבים בהם איבנוב מרגיש שהבית סוגר עליו, הוא מגיע לבקר את סשה, צעירה בת 20 המוקסמת מאהבה אליו. באחד מאותם הערבים, נתפסים שניהם ברגע סוער על ידי אנה. החובות רק הולכים ונערמים, העימותים מחריפים ונדמה שאין לאיבנוב פתרון מלבד לשים קץ לחייו האומללים. האומנם?

העיבוד של תלמידי הסטודיו מציע ללכת לאיבוד ברגעים שבין הדרמה, בעולם של ואריאציות והכפלות, בפוליפוניה של חיים קטנים, אישיים וכמוסים. על במה מלאת עציצים, עשן, מיטות ואנשים בהשראת ציורי הלשון של רולאן בארת בספרו 'שיח האהבה', ניסו תלמידי הסטודיו להתבונן על הנפשות שמתחבאות בין דפי המחזה ולמצוא בהם את עצמם.

הסטודיו למשחק נוסד ב-1963 בתל אביב על ידי ניסן נתיב, שחקן, במאי, מחנך, מורה למשחק וחתן פרס ישראל לתיאטרון (2008), פרס כינור דוד לדרמה ופרס האקדמיה הישראלית לתיאטרון על מפעל חיים.

הסטודיו בירושלים נפתח ב-1987 בלב אזור התעשייה בתלפיות. לכל מחזור מתקבלים כ-18 תלמידים בלבד למסלול בן שלוש שנים שבהן לומדים באינטנסיביות קשת רחבה של כישורים, ביניהם משחק על במה ומול מצלמה, תנועה, פיתוח קול, ליצנות, אקרובטיקה, אימפרוביזציה, כתיבה, יצירה, יצירה לרשת ודינמיקה קבוצתית.

בשנה השלישית מעלים התלמידים כארבע הצגות תיאטרון מלאות שבהן הם צוברים ניסיון בחזרות ועל הבמה וזוכים לעבוד עם בימאי תיאטרון פעילים. אחת לחודש מועלה ערב 'פגע וברח' המרענן ובמהלך השנה מתקיימים פסטיבל התיאטרון, פרויקט 'החממה', 'משולשים' ועוד.

בשנת הקורונה, הפיק הסטודיו בירושלים חמישה סרטים קצרים בפרויקט קולנועי ראשון מסוגו בבתי ספר למשחק בארץ. בקרוב, יעבור הסטודיו לקמפוס האומנויות המשולב והחדש במרכז העיר (מתחם 'מנורה') ויזכה לראשונה מאז היווסדו במבנה משודרג ומממשק עם סטודנטים לאומנויות מ'סם שפיגל' ומבית הספר לתיאטרון חזותי.

בין בוגרי הסטודיו: ליאת הרלב, ליאור רז, חנן סביון, גיא עמיר, ריימונד אמסלם, יעל לבנטל, לירית בלבן ורבים נוספים.

מועדי ההצגה:

1-6.3, 20:30, אולם הסטודיו, רח׳ אלעזר המודעי 17, ירושלים.

שלישי, 8.3, 21:00, בסטודיו ביפו, רח' נועם 5.

מחיר כרטיס: 30-70 שקלים.

להזמנת כרטיסים: www.nissan-nativ.org.il/he/372.

בימוי: איתי דורון. עיבוד, דרמטורגיה, שותף אומנותי: אבימור מאמא. עיצוב במה תלבושות ותנועה: לילה רומא וילסברג. וידאו ועיצוב תאורה: עודד קוממי.