איחור גורלי

צילום אילוסטרציה: jarmoluk, pixabay
צילום אילוסטרציה: jarmoluk, pixabay
תביעה: רק לאחר שנה של אבחונים וטיפולים שגויים נשלחה האישה ל-MRI. התוצאה: הפכה לנכה בשתי רגליה


אישה כבת 65 שביקשה לקבל סיוע רפואי בשל כאבים בברך הפכה לנכה לכל חייה, וזאת רק משום שזכתה לטיפול רשלני מצד רופאי קופת החולים – כך נטען בתביעה שהוגשה לאחרונה באמצעות עורכי הדין רן שפירא ואריאל גולד ממשרד עוה"ד אלמוג-שפירא.
על פי התביעה, לפני כשמונה שנים, בעת הליכה ברחוב, שמעה האישה "קליק" בברכה הימנית וחוותה כאב עצום. 
מנקודה זו ואילך, ובמשך יותר משנה, כך נטען, ביקרה התובעת פעמים רבות במרפאות קופת החולים ונבדקה הן על ידי רופאי משפחה והן על ידי אורתופדים מומחים, אך כאלה שאין להן התמחות ייחודית למפרק הברך. 
לדברי עוה"ד שפירא וגולד, האישה נשלחה לטיפולי פיזיותרפיה, קיבלה תרופות שונות וטופלה בזריקות שונות לברך, אך כל זאת ללא הועיל.
על פי התביעה, רק בחלוף יותר משנה, פנתה האישה, על דעת עצמה, אל המרפאה האורתופדית בבית החולים 'קפלן' ברחובות, ורק אז, כך נטען, היא נשלחה בפעם הראשונה לבדיקת MRI. 
הבדיקה העלתה, כי היא סובלת מקרע במניסקוס המדיאלי (הפנימי) וכן משחיקה משמעותית בסחוס וניווניים בינוניים עד קשים. לאור הממצאים עברה האישה ניתוח ארטרוסקופיה בברך ימין.
בתביעה נטען כי בפרק הזמן הארוך שעבר, מאז נפגעה האישה בברך ימין ועד שקיבלה טיפול נאות, נפגעה גם ברכה השמאלית. זאת, כך נטען, בשל עומס היתר והמאמץ הגדול שהוטל על ברך זו. 
עוד נטען, כי בדיקת MRI, שבוצעה בברך שמאל, העלתה גם היא קרע במניסקוס המדיאלי, וכשנה לאחר הניתוח בברך ימין, עברה האישה ניתוח דומה גם בברך שמאל.
לכתב התביעה צורפה חוות דעתו של ד"ר הלל אדמוני, מומחה לכירורגיה אורתופדית ומנהל מרפאת הברך במרכז הרפואי "פדה פוריה". 
ד"ר אדמוני קבע, כי רופאי קופת החולים כשלו באבחון מצבה של האישה. לקביעתו, ממצאי הניתוח בברך ימין, שהדגימו קרע במניסקוס ושחיקה משמעותית בסחוס, הם תולדה של האיחור באבחון ובטיפול.
עוד קבע המומחה, כי נכון היה להפנות את האישה לבדיקת MRI הרבה יותר מוקדם, קל וחומר לאור תלונותיה וביקוריה הרבים אצל אורתופדים בקופת החולים. 
"התובעת טופלה בטיפול שלא התאים למצב החולני של ברך ימין", דברי המומחה, "מדובר במשיכת זמן מוגזמת, ללא כל הסבר מניח את הדעת… ניתן להניח בסבירות גבוהה, כי לו מצב הברך היה מאובחן באופן מדויק, קרוב יותר לזמן התלונות, היה הניתוח מניב תוצאה טובה הרבה יותר מזו שהושגה בסופו של דבר, וייתכן שהתובעת לא הייתה סובלת כיום מכאבים ומהגבלה בברך".
גם לנזק שנגרם לברך שמאל מתייחס ד"ר אדמוני בחוות דעתו. לדבריו, הכאבים וההגבלות בברך ימין הביאו לעומס משמעותי על ברך שמאל. "ניתן להניח בסבירות גבוהה, כי לו התובעת הייתה מטופלת בזמן סביר בברכה הימנית, היו נמנעים הנזק והצורך בניתוח גם בברכה השמאלית".
ד"ר אדמוני מתח ביקורת על רופאי קופת החולים, וציין כי טוב היו עושים רופאיה – שאף לא אחד מהם, לטענתו, אינו מומחה בטיפול בבעיות ברכיים – לו היו מפנים את האישה לייעוץ במרפאת ברך עם רופאים מומחים בתחום. 
בחוות דעתו מעריך ד"ר אדמוני את נכותה הצמיתה של האישה ב-30 אחוזים. בתביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית נגד קופת החולים, מבקשים עוה"ד שפירא וגולד לפסוק פיצויים בסכום המקסימלי הנתון לסמכותו של בית המשפט (2.5 מיליון שקלים). 
התביעה נדונה בימים אלה בבית משפט השלום בתל אביב.
עו"ד רן שפירא https://www.rlaw.co.ilהנו שותף מייסד במשרד עורכי הדין אלמוג – שפירא, המתמחה בביטוח, נזיקין ורשלנות רפואית.