איך להיות מי שצוחק אחרון?

אילוסטרציה: pixabay
אילוסטרציה: pixabay
בעקבות הכישלון בשדה הדיפלומטי: מה עושים עכשיו?

איראן צועדת בעקביות ובעקשנות להתחמשות גרעינית, זאת חרף הדיונים המתקיימים בווינה בין המעצמות לאיראן בנושא ההסכם להתחמשותה של האחרונה. במקביל, מדינת ישראל מפעילה מאמצים רבים בזירה הבינלאומית, אם על ידי משלחת בראשות ראש המוסד וראש המועצה לביטחון לאומי עם בכירים בבית הלבן ואם באמצעות פעולות של 'היד הנעלמת'. אך ניכר כי איראן אינה מתכוונת להתייאש משאיפותיה הגרעיניות ומחלומה העז ליצור הגמוניה אזורית חדשה, הגמוניה בה הדת השיעית תשלוט, אנשים יחיו על פי השרעייה ומדינות סוניות מתונות יכרעו ברך בפניה.

גם אם לא נחזור להסכם הגרעין הישן, זה שממשל טראמפ ביטל כלאחר יד, הרי ברור לכל כי דברים השתנו בעולם. הנשיא ג'ו ביידן וסגניתו קמילה האריס נחושים להגיע לפתרון מדיני-פוליטי במישור כזה או אחר. מאידך, אם נחזור להסכם הגרעין הישן או אם ייווצר הסכם גרעין חדש משופר, אין הדבר מצביע על כישלון של ירושלים. חייבים להבין, כי בזירה הבינלאומית ישנם משתנים ידועים, אך ישנן גם תמורות אותן לא תמיד רואים.

לפי דעתי, יש להמשיך ולפעול בזירה הבינלאומית לבל ייחתם הסכם אשר אינו מיטיב עם ישראל או עם אותן מדינות סוניות מתונות באזורנו. לצד זה, יש להמשיך ולדבוק במישור המבצעי, שעל פי מקורות זרים, מיוחס לישראל. ברם, חובה על מדינת ישראל להיערך לחיים עתידיים לצד איראן גרעינית.

לכן, עוד בטרם איראן תצטייד בחימוש גרעיני, על מדינת ישראל לשרטט באופן ברור ומפורש את הקווים האדומים במידה ואיראן או מי מגרורותיה יחצו והתגובה הקשה שתבוא בעקבות זאת. עוד בקווים האדומים, חייבת להיות התייחסות מפורשת לתגובה שתבוא במידה ואיראן תעביר את החימוש – אשר יופק או ייוצר על אדמתה – לכל אחת מגרורותיה או התייחסות לאותה מטרייה גרעינית אותה מבקשת איראן לפרוס מעל מדינות חסותה, כגון סוריה, תימן, לבנון ועוד. כל פגיעה מצד מדינות אלה תיחשב לצעד אשר אין ממנו דרך חזרה. גם מדינות אשר יש לנו הסכם איתן ויבחרו להצטרף לכוח השיעי העולה באזור, יידעו כי יישאו באחריות כוללת לאירועי הסלמה.

היערכות מתאימה לקראת אויב מר המבקש למחוק את מדינת ישראל, דורש היערכות מוקדמת ופתרון יצירתי אל מול אויב דתי ואידאולוגי נחוש.