אימצו קשישים וזכו בפרס

בית הספר 'חמד"ת השקד' ביישוב זכה בפרס חינוך ארצי 'אות חסד' על הצלחתו בפרויקט למען קשישים

כבוד למערכת החינוך ביישוב. פרס 'אות חסד' ניתן לבית הספר 'חמד"ת השקד' לאחר שלוש שנים שבהן מאמץ בית הספר קשישים במסגרת המיזם 'אמץ קשיש'. מטרת המיזם היא ליצור בתלמידים רגישות כללית לזולת ובאופן פרטי לקשיש – להיות שם בשבילם – לאור העובדה שחלקם ממש מבודדים. הרעיון המרכזי הוא להיות קשובים, רגישים ולשמח את הקשישים מתוך כבוד והערכה כלפיהם.

במשך שלוש שנים היו אלה תלמידי מועצת התלמידים, בניצוחה של הסגנית והרכזת החברתית אתי כהן, שהובילו סדרת פעילויות מול הקשישים שנמצאים במועדון הקשיש בקסטל.

ילדי מועצת התלמידים הגיעו מספר פעמים השנה למועדון הקשיש וקיימו פעילויות סביב מעגל השנה – חנוכה, ט"ו בשבט, פורים ועוד. פעילות ההתנדבות באה בהלימה לתוכנית החברתית הארצית. כך לדוגמה, ב'שבוע העליות' סיפרו הקשישים סיפורי עלייה וציונות, התלמידים סיפרו אף הם סיפורים מתוך חוויות הילדות שלהם בבית הסבים והסבתות וכך התחזק הקשר האישי בין התלמידים והקשישים. בשיעורי השפה, תיעדו התלמידים את סיפורי העלייה ארצה של הקשישים.

למרות מגבלות הקורונה, המשיכו התלמידים להגיע לקשישים בהזדמנויות שונות עם מארזים שאותם חילקו התלמידים לקשישים, גם מרחוק. תלמידי מועצת התלמידים יצרו קשר חזק עם הקשישים במועדון, עד כדי כך שהם שאלו כל הזמן מתי יגיעו אליהם ילדי מועצת התלמידים שוב לפעילות.

אתי כהן, הסגנית והרכזת החברתית: "התהליך המשמעותי הזה התקיים בשיתוף פעולה עם הצוות החינוכי ועם המנהלת רבקי קלרמן, כשהמסר העיקרי הוא 'עולם חסד ייבנה'. יש לפתוח את העיניים ואת הלב ולחנך את ילדנו על ערכי החסד והנתינה מתוך גישה של 'עניי עירך קודמים'. מעשים קטנים וצעדים קטנים בונים מהלכים גדולים. זריעת ניצני הנתינה בילדים מגיל צעיר, תניב ניצוצות שרק ילכו ויגדלו ככל שיתבגרו הילדים. תודה למנהלת רבקי קלרמן על התמיכה בערכים של שותפות, חסד, נתינה ועזרה הדדית".

כנס רבנים

השבוע התקיים בבית הספר כנס ובו השתתפו רבני היישוב. את הכנס הפיקה והנחה הסגנית והרכזת החברתית אתי כהן. ההשראה לאירוע מקורה במודל שפעל עוד מימיו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק, רבה הראשי הראשון של ארץ ישראל, שהיה עובר ממחוז למחוז כדי לחזק את היישובים הצעירים מבחינה רוחנית. ראש המועצה יורם שמעון, מנהלת אגף החינוך נעמי חזן ומפקחת בית הספר מירי ויצמן כיבדו בנוכחותם את המעמד. בראש משלחת הרבנים עמד הרב הראשי ליישוב, הרב שלמה בן עזרא, ואליו הצטרפו הרב תומר גרוסמן, רב החמ"ד; הרב אורי דנינו, רב בית הספר; הרב יוסי שריד, הרב יעקב כהן, הרב אורי כהן ורבנים נוספים.

לאחר הכנס, קיימו הרבנים מפגש עם הצוות החינוכי בנושא סוגיות חינוכיות. בחלק השלישי של היום, ערכו הרבנים מפגשים עם התלמידים בכיתות במתכונת של שאלות ותשובות' בנושא חג הפסח.