אין כמו בבית

בסקר שערך משרד הבינוי השיכון בקרב זוכי 'מחיר למשתכן' התקבלו נתונים מעניינים * כיצד חשים זוכי התוכנית במבשרת ציון?

משרד הבינוי והשיכון פרסם את נתוני סקר מגורים בדירות 'מחיר למשתכן'. הסקר נשלח ל-26,893 משקי בית – כשליש מכלל הזוכים בתכניות 'מחיר למשתכן' – ונדגמו זוכים שקיבלו מפתח לדירה בה זכו עד לסיום שנת 2021.

לקראת ההגרלות של 'דירה בהנחה' הקרבות לפתחנו, הנחה שר הבינוי והשיכון זאב אלקין את הצוות המקצועי במשרד לבצע סקר מגורים. מדובר בסקר מגורים ראשון מסוגו המציג את תמונת המצב העדכנית ביותר אודות התכניות הממשלתיות לדיור בר השגה.

בסקר נדגמו 49 מתוך 89 יישובים (55 אחוז) שבהם יש פרויקטים של 'מחיר למשתכן'. המשתתפים בסקר מהוויים קבוצה מייצגת מבחינת פיזור גאוגרפי וחלוקה למרכז-פריפריה, בגילאי 30-40 והורים לשניים או שלושה ילדים.

מן הסקר עולה, כי כשני שליש מרוכשי הדירות גרים בדירות שרכשו במסלול 'מחיר למשתכן'. כמו כן, שיעור ההשכרה בפריפריה אינו שונה מהותית בהשוואה למרכז. נתון מעניין נוסף הוא שרוב הדירות אינן להשקעה – כ-70 אחוז מבעלי הדירות אינם מעוניינים למכור אותן. בעניין זה אגב, אין הבדל בין הפריפריה והמרכז.

על פי נתונים שפרסם משרד הבינוי והשיכון, יש במבשרת ציון 457 זוכים בפרויקטים של 'מחיר למשתכן'. 152 משפחות מתוך 235 שהשתתפו בסקר (65 אחוז), ענו כי הם גרים בדירות שרכשו.

זאב אלקין, שר הבינוי והשיכון: "תוצאות הסקר מראות את החשיבות של תכניות 'מחיר למשתכן' שיזם שר האוצר לשעבר משה כחלון – הן ברכישת דירה לזוגות צעירים והן בתרומתם לחיזוק הפריפריה. אנחנו כמשרד השיכון, יחד עם כל השותפים שלנו, נפעל בכל הכוח בכדי להרחיב את היצע הדירות בהנחה לזוגות הצעירים כמו גם חיזוק הפריפריה בישראל".

אריאל רוזנברג, מנהל אגף בכיר שיווק במשרד הבינוי והשיכון והאחראי על מערך ההגרלות והשיווק במשרד: "מדובר בסקר רחב היקף שבחן לראשונה תוצאות ועובדות בשטח ולא כוונות בלבד. זה למעשה סקר שביעות רצון של זוכים שקיבלו מפתח לדירה בהנחה ושתוצאותיו מלמדות אותנו כי שני שליש מהזוכים בדירות מעדיפים לגור בהן. הדבר מחזק את הפעילות שלנו לקראת סדרת הגרלות ענק של כ-30,000 יחידות דיור שיוגרלו במהלך השנה".