'איש המערות'

צילום: סיגלית מלסה
צילום: סיגלית מלסה
תערוכת יחיד לצייר האנימטור דוד מלסה ז"ל שלוש שנים לאחר מותו

'גלריה 58' במרכז 'עזריאלי' בחולון תציג במסגרת עונת התערוכות של העיר את 'איש המערות' – תערוכה שמוקדשת לעבודותיו של הצייר והאנימטור דוד מלסה (1987-2019), בן העדה האתיופית שמצא את מותו הטראגי בנחל דן.

האומנות הייתה מרכז חייו של דוד, תושב שכונת ג'סי כהן לשעבר. העבודות שהותיר אחריו מעידות על הרצון הבוער שלו ליצור אומנות בכל רגע ורגע ובכל מקום: על דפים אקראיים בבית, טפסים של מס הכנסה, תחתיות קפה, על קנבסים, קרטונים ועל כל הבא ליד. מבחינתו, היה העולם כולו מצע של יצירה ועשייה.

שמה של התערוכה 'איש המערות' נגזר מהשם שכינו אותו בני משפחתו כבדיחה משום שסירב להשתמש בטלפון חכם, לא התמצא ברשתות החברתיות, אהב להתבודד ב'מערה' שלו, לצייר, לכתוב ולנגן.

הוריו עלו מאתיופיה ואת השנים הראשונות בישראל העבירו בגוש קטיף. כשמלאו לו שנתיים, עברו לעיר חולון, שם התגורר עד לשירותו הצבאי בחיל השריון. בהמשך נולדו אחיותיו ואחיו הקטן. לאחר השירות בצבא טייל בחו"ל ולאחר מכן עבר להתגורר בצפון, שם למד במסלול אנימציה במכללת תל חי. לאחר סיום הלימודים, החליט להישאר בצפון האהוב עליו במיוחד ונשאר לגור בקיבוץ דן עד למותו בטרם עת בגיל 32.

מסלול חייו של מלסה חידד את יכולותיו ואת זיקתו לנושאים שמופיעים בתערוכה: משפחה, מוזיקאים, נשים מלאות, נשים וגברים שמוצא רובם באפריקה. חקירת ביטויים אלה ביטאה גם את רצונו לתת להם מקום במרחב התרבותי ובעולם האומנות – רצון שקשר בינו לבין תנועה רחבה של אומנים ואומניות שמציבים את הזהות הביוגרפית שלהם בחזית יצירתם. עבודות האנימציה של מלסה התווספו על יצירותיו בציור וברישום והרחיבו אותן בכך שהן מעידות על ההומור והדמיון השופע שלו ועל זיקתו העזה למוזיקה.

התערוכה תיפתח ב-14.6 ותינעל ב-31.8.

גלריה 58, מרכז עזריאלי, רח' הרוקמים 26, אזור התעשייה חולון.

שעות פעילות: כל יום בין 08:00-22:00.

הכניסה ללא תשלום.