איש של אנשים

פרופ' מיכה מיכאלי (צילום: באדיבות המשפחה)
פרופ' מיכה מיכאלי (צילום: באדיבות המשפחה)
דברים לזכרו של הפרופ' לכלכלה מיכה מיכאלי ז"ל, שהלך לעולמו בסוף השבוע האחרון

בסוף השבוע הלך לעולמו הפרופ' לכלכלה מיכה מיכאלי, עליו ניתן לומר שהוא מאחרוני הפלמ"חניקים שבזכותם הוקמה המדינה. היטיב לאפיין את תכונותיו המיוחדות בנו אילון בדברי ההספד שנשא לזכרו בדרכו האחרונה: "כל חייך היית איש של אנשים".

את פרופ' מיכאלי ראיתי פעמים רבות כאשר הגיע יחד עם רעייתו אורה לבית משפחת בנו אילון ורעייתו מרים ברחוב השלום במבשרת. לעתים רחוקות שמעתי מפי אילון הבן על מעשיו של אבא, במיוחד על הקרבות בירושלים בהן נטל חלק כנער בן 16 שזמן קצר לפני כן התגייס לפלמ"ח.

הדברים המעטים ששמעתי על האיש הצנוע מפי בנו, הקסימו אותי. הבטחתי שבבוא העת אתגייס כדי לכתוב על קורות חייו. הרי הדור הצעיר, ולמען הדיוק גם הדורות הקודמים, לא יודעים או אינם זוכרים דבר, במיוחד בארצנו רדופת המלחמות והאירועים, הדוחקים לאחור כתיבה חשובה באמת. אגב, 'אשמים' לא מעט בכך גם בני משפחתו. מעולם לא שאלו ואני מניח שגם לא היו שואלים גם כיום לגבי הכתבה שהובטחה. אין זו דרכם.

מיכה מיכאלי היה פרופ' לכלכלה מן המניין באוניברסיטה העברית וזכה ללמד אלפי תלמידים לכלכלה מכל רחבי הארץ. הוא כתב 11 ספרים ופרסם מאמרים רבים בנושאים כלכליים. את האחרון שבהם כתב לפני שנתיים בהיותו כבר בן 93. הוא אחז בידו את הספר והכריז: "זהו. אני תולה את הנעליים".

מסיפור חייו עולה גם סיפורה המופלא של ארץ ישראל. הוא נולד בקבוצת כנרת בשנת 1928. שמונה שנים לפני כן, החליט אביו אהרן לעזוב את וילנה, שהייתה ידועה בכינויה 'ירושלים דליטא'. כעבור שנים רבות, לקח פרופ' מיכאלי את כל השבט לביקור שורשים בעיר שהנאצים החריבו במלחמת העולם השנייה ורצחו כמעט את כל תושביה היהודים. "למרות היותי צבר, התגאיתי תמיד במוצאי הווילנאי", ביטא אילון בנו את תחושתו.

בהיותו בן שש, עזבה משפחתו את קבוצת כנרת ועברה להתגורר בירושלים. מיכה למד בבית חינוך לילדי עובדים. ב-1945, מיד לאחר סיום לימודיו התיכוניים, והוא נער כבן 15, התגייס לפלמ"ח. היה בהכשרת 'עטרת – בית השיטה' ושירת בפלוגה ד'. בשנים 1946–1947 שימש כמפקד כיתה במחלקת כפר רופין וכ'קצין זהירות' של הפלוגה. הוא השתחרר בקיץ 1947 והתגייס מחדש בראשית דצמבר 1947 עם העתודה הירושלמית לגדוד השישי. במלחמת העצמאות השתתף במספר מבצעים: אבטחת שיירות בדרך מירושלים לתל אביב, אבטחה להר טוב ולגוש עציון ואבטחת שיירת נבי דניאל. הוא השתתף במבצע 'יבוסי' ובמבצע 'מכבי'. נלחם בפרוזדור ירושלים ובעיר עצמה. השתחרר כמפקד מחלקה ב-1949. לאחר הקמת צה"ל שירת במערך המילואים כסגן מפקד פלוגה וכמפקד פלוגה ביחידות חיל רגלים עד שנת 1982 והשתחרר בדרגת רב סרן.

"למעשה", מסכמים בני משפחתו את שירותו הצבאי הארוך של אביהם, "הוא ראה עצמו כפלמ"חניק עד יומו האחרון".

את חייו המקצועיים שהתפרשו על פני למעלה מ-70 שנה, הקדיש פרופ' מיכאלי לתורת הכלכלה – באוניברסיטה העברית, באוניברסיטאות בארצות הברית ותקופה לא קצרה בבנק העולמי. "היית ממעמידי יסודות לימוד הכלכלה במדינת ישראל, הנחת את היסוד למחלקה לכלכלה באוניברסיטת תל אביב ופעלת להנגשת תורת הכלכלה המסתורית לאנשים מן היישוב ביוזמת מאמרים שפרסמתם – הקולגות שלך ואתה – בעיתון 'מעריב' במשך שנים רבות", סיכם אילון את תרומתו האקדמית של אביו.

אוניברסיטאות ומכוני מחקר רבים בעולם, במיוחד בארצות הברית, נהגו להזמינו כפרופסור אורח. ביניהם הלשכה הלאומית למחקר כלכלי באוניברסיטת סטנפורד ואוניברסיטת שיקגו.

לאלה מכם התוהים אם לא היו גם טעויות ו'כשלונות' במהלך חייו הארוכים של פרופ' מיכאלי, מצאתי עבורכם אחד כזה בדברי ההספד של אילון: "איאלץ לעמול על תיקון אחד מ'כישלונותיך' הבודדים: הותרת אותי עם שני אחים – יואב ובועז – שאינם יודעים להבחין בין הפועל ירושלים לבין ברצלונה. המשימה כבדה…".

אילון עצמו הוא אוהד מושבע של קבוצת הכדורסל הפועל ירושלים.