אלימות סדרתית

המשטרה הגישה כתב אישום נגד ר', תושב היישוב, בגין מעשה דקירה * כמו כן ביקשה את מעצרו עד תום ההליכים * לדבריה, מדובר באדם שהורשע בעבר בעבירות אלימות, ריצה מאסר ובעת שביצע את מעשהו האחרון אף הפר מעצר בית

כפי שפורסם, משטרת ישראל החלה בחקירת אירוע אלימות שאירע בשעת לילה במהלך חול המועד סוכות ברחוב קרן קיימת ביישוב, במהלכו פונה ד' (29) לטיפול רפואי עם חבלה חודרת כתוצאה מדקירה בפלג גופו העליון. בפעילות של משטרת ישראל, נעצר חשוד (37), תושב מבשרת ציון, והוא הועבר להמשך החקירה בתחנת המשטרה. מעצרו הוארך עד יום חמישי שעבר (30.9). סמוך לסגירת הגיליון נמסר מן המשטרה, כי הוגשה הצהרת תובע נגד החשוד על ידי שלוחת תביעות ירושלים לבית משפט השלום, מתוך כוונה להגיש נגדו תוך ימים ספורים כתב אישום ובקשה למעצרו עד תום ההליכים. אלה אכן הוגשו ביום ראשון השבוע (3.10).

כתב האישום

על פי כתב האישום, "בין הנאשם ר' ובין המתלונן ד' סכסוך כספי פעוט, אשר נבע מאירוע שהתרחש לפני כשנה וחצי. מספר חודשים לאחר אותו אירוע, פגש המתלונן ד' באקראי בנאשם וביקש לשאול בשלומו. הנאשם אמר לו "חכה, זה עוד לא נגמר". המתלונן שהה בחודשים הקודמים באילת והגיע לביקור בבית הוריו לרגל חג הסוכות". בכתב האישום מצוין, כי הנאשם היה אמור להיות במעצר בית אשר תנאיו הוארכו על ידי בית המשפט.

עוד מתואר בכתב האישום, כי "ב-21.9, בסביבות השעה 22:15, הגיע הנאשם למקום בו היה המתלונן, יצא בריצה מרכבו ופנה לעבר המקום בו ישב באותה העת המתלונן לבדו וכל זאת כשהוא אוחז סכין בידו. הוא ניגש לעבר המתלונן ואמר לו "אתה זוכר? אמרתי לך שזה עוד לא נגמר?" ואז דקר אותו באמצעות הסכין בידו השמאלית. המתלונן, על מנת להגן על עצמו, היכה את הנאשם במכת אגרוף בפניו, אך נאשם שב לעבר המתלונן עם הסכין ודקר אותו שוב בבטנו. בשלב הזה הרים המתלונן אבן, היכה את הנאשם בראשו ואז חדל הנאשם ממעשיו, נמלט לעבר הרכב ועזב את המקום. כתוצאה ממעשי הנאשם, פונה המתלונן ל'הדסה עין כרם' ושם אובחן עם פצעי דקירה בזרועו השמאלית ובבטנו, אשר נשטפו ונתפרו. במעשיו המתוארים לעיל, פצע הנאשם את המתלונן באמצעות נשק קר, החזיק סכין למטרה שאינה כשרה וכן הפר הוראה חוקית אשר ניתנה מאת בית המשפט".

סעיפי האישום: הפרה הוראה חוקית, פציעה כשעבריין מזוין והחזקת אגרופן או סכין שלא כדין.

עבר עשיר

כאמור, בנוסף לכתב האישום, פנתה המשטרה לבית המשפט בבקשה לעצור את ר' עד תום ההליכים נגדו. "מסוכנותו של ר' נלמדת אף מטיב המעשים המיוחסים לו, המעידים על אופיו האלים וטבעו", נכתב בבקשה, "ר', על רקע סכסוך פעוט ביותר שהתרחש כמעט שנה וחצי קודם לכן, מגיע לבית הוריו של המתלונן, תוך תכנון מדויק וקפדני, שכן המתלונן מתגורר בכלל באילת והגיע לבקר את הוריו לרגל החג. ר' הגיע כאשר הוא מצויד בסכין, מזכיר למתלונן כי הבטיח שנקמתו תגיע ואז דוקר אותו פעמיים בידו ובבטנו. התנהלות זו מלמדת על קור רוח ועל יצר נקמה חריף ואלים, כאשר על סכסוך כל כך פעוט, שהתרחש זמן מה קודם לכן, ר' אינו בוחל באמצעים ופשוט מוצא את ההזדמנות כאשר המתלונן נותר לבדו, מגיע עם הסכין ודוקר אותו תוך שהוא גורם לו לפציעות חמורות".

לטענת המשטרה, "במזל רב הסתיים האירוע בפציעת המתלונן, כפי שתוארו בכתב האישום, ולא יותר מכך. מקום דקירת המתלונן על ידי ר' ידוע כמקום אשר פגיעה בו יכולה הייתה להביא לנזק חמור בהרבה על ידי ר'. התנהגות משולחת רסן מצד ר' מלמדת על מסוכנותו הרבה. למרבה הצער, בעת האחרונה אנו עדים להתרבות מקרים שבהם אנשים לא מהססים לשלוף סכין באירועים שונים והתוצאות, כמו במקרה שלנו, קשות ביותר".

על פי המתואר, במעשה הדקירה ביצע ר' עבירה נוספת. לדברי המשטרה, "את כל זאת עשה ר' כאשר הוא אמור בכלל לשהות במעצר בית, גם כן בגין אלימות. רק לפני ארבעה חודשים הוגש נגדו כתב אישום חמור בעבירות של תקיפת עובד ציבור ואיומים. בגין תיק זה אף הוגשה בקשה להארכת תנאי מעצר הבית בעניינו וכך אכן נקבע. והנה, על אף שהוא מואשם בעבירת אלימות חמורה, ועל אף שאמור לשהות בתנאי מעצר בית, הפר ר' ברגל גסה את הוראות בית המשפט וכל זאת על מנת לבצע עבירת אלימות נוספת וחמורה יותר. מעבר להעצמת המסוכנות, הרי שלאור ההפרה הבוטה קמה אף עילת מעצר ועילה זו אינה מחייבת עוד את בית המשפט לבחון חלופת מעצר לאור ההפרה הגסה".

וזה לא המקרה היחיד בו היה ר' מעורב. לדברי המשטרה, "מסוכנותו של ר' אף נלמדת מעברו הפלילי האלים, הכולל חמש הרשעות קודמות, בעבירות תקיפה הגורמת חבלה של ממש על ידי שניים, תקיפה סתם, איומים, הפרת הוראה חוקית, התחזות, דרישה באיומים של רכוש ועוד. בגין כל אלה נדון ר' לעונשי מאסר משמעותיים. כמו כן, בעקבות הרשעתו האחרונה של ר' בעבירות של תקיפה הגורמת חבלה של ממש על ידי שניים, הסגת גבול, תקיפה סתם, איומים ושיבוש הליכי משפט, נדון ר' ב-2019 למאסר בפועל בן 13 חודשים וכן למאסר על תנאי למשך שבעה חודשים למשך שלוש שנים שלא יעבור עבירות נגד הגוף מסוג פשע".

במשטרה לא רואים כל מקום לחלופת מעצר. על פי הכתוב בבקשה, "נקבע בפסיקה כי חלופת מעצר היא 'חוזה אמון' בין בית המשפט ובין ר'. זה הראה במעשיו שאין לתת בו אמון. המעשים האלימים והחמורים, יחד עם השימוש בנשק קר, מזגו האלים, תוצאות מעשיו וביצועם תוך הפרת הוראה חוקית של מעצר בית בתיק אלימות מקביל, כמו גם עברו הפלילי האלים של ר' – כל אלה מעידים כי לא ניתן לתת בו כל אמון אשר הוא בבחינת תנאי סף בבוא בית המשפט לשקול חלופה בעניינו. לפיכך, אין כל חלופה אשר יכולה לאיין את מסוכנותו של ר' ואת יתר עילות המעצר בעניינו ולהשיג את מטרת המעצר. לאור האמור לעיל, מתבקש בית המשפט הנכבד להורות על מעצרו של ר' עד לתום ההליכים נגדו".