אלן דלון ב'סינמטק ירושלים'

מתוך 'שני גברים בעיר' (קרדיט תמונה: באדיבות 'עדן סינמה')
מתוך 'שני גברים בעיר' (קרדיט תמונה: באדיבות 'עדן סינמה')
מחווה לאלן דלון כוכב העל הצרפתי: 12 סרטים קלאסיים בכיכובו של השחקן שהגדיר מחדש את מושג כוכב קולנוע עם אינספור תפקידים בלתי נשכחים, מ'רוקו ואחיו' ועד ל'מר קליין'

'סינמטק ירושלים' יציג מחווה לכוכב העל הצרפתי והבינלאומי – אלן דלון , השחקן שהגדיר מחדש את מושג כוכב קולנוע עם אינספור תפקידים בלתי נשכחים, מ'רוקו ואחיו' ועד ל'מר קליין'. המחווה נערכת על ידי חברת 'עדן סינמה' ובשיתוף המכון הצרפתי בתל אביב וערוץ הטלוויזיה TV5 Monde.

מבין שחקני העל של הקולנוע הצרפתי שצמחו מאז סוף שנות החמישים ועד ימינו (מבלמונדו, טרינטיניאן ודפרדייה ועד אוטיי וקלוזה) אפשר להגיד שהיחיד שהוא כוכב במובן ההוליוודי-אמריקאי של המילה הוא אלן דלון. דלון, כמו איסטווד, תמיד נשאר דלון, גם כשהוא מגלם דמות מורכבת כמו ב'מר קליין' או במותחני הפשע משנות השישים והשבעים. יופיו הפיזי והכריזמה נמצאים תמיד שם לצד יכולת משחק לא מבוטלת.

אלן פביין מוריס מרסל דלון נולד בנובמבר 1935 להורים ממוצא קורסיקני-צרפתי-איטלקי-גרמני. הוריו התגרשו בילדותו ושנות הנעורים עברו עליו בסערה כשסולק לא פעם מבית הספר בעקבות התנהגותו. אחרי שרות צבאי בהודו-סין באמצע שנות החמישים, עבד בעבודות שונות עד שניסה את כוחו במשחק החל מ-1957. הפריצה שלו הייתה בסרטו של ויסקונטי 'רוקו ואחיו' בשנת 1960 בעקבותיו נסק למעמד של כוכב על בינלאומי.

סרטי המחווה:

'לעין השמש' (צרפת 1960), ראשון, 1.8, 18:00, סינמטק 1 (בימוי: רנה קלמן. משחק: אלן דלון ומארי לאפורט): ריפלי, נוכל קר רוח וחסר פרוטה מתקנא בידידו הריקני והעשיר. הוא מחסל אותו ונוטל את זהותו, כספו ונערתו. סרט הפריצה של אלן דלון הוא אחת הקלאסיקות של שנות השישים, בזכות הבימוי המוקפד של רנה קלמן והופעתו המהפנטת של דלון הצעיר, שמצליח להביא את הקהל להזדהות עם דמותו האפלה. (118 דקות. צרפתית. תרגום לעברית)

'רוקו ואחיו' (איטליה/צרפת 1960), שני, 2.8, 19:00, סינמטק 3 (בימוי: לוקינו ויסקונטי. משחק: אלן דלון, אני ז’ירארדו ורנאטו סלוואטורי): סרטו הענק של ויסקונטי מתאר חמש שנים בחייה של משפחה סיציליאנית שעוקרת אל מילאנו שבצפון איטליה למען עתיד כלכלי טוב יותר. התוצאה היא רומן קולנועי נפלא בשחור לבן מהפנט, עם הופעה כבירה של דלון ושות’ בעלילה שכולה רומנטיקה קשוחה. (180 דקות. איטלקית, תרגום לעברית)

'ליקוי חמה' (איטליה/צרפת 1962), שלישי, 3.8, 18:00, סינמטק 1 (בימוי: מיכלאנג’לו אנטוניוני. משחק: מוניקה ויטי ואלן דלון): ויטוריה, מתורגמנית צעירה מרומא, מסיימת פרשיה רומנטית עם ריקרדו ומיד נגררת אל תוך פרשיה אחרת עם פיירו, הברוקר יפה התואר של אמה. הפרק השלישי בטרילוגית הניכור של אנטוניוני (אחרי 'ל’אוונטורה' ו'הלילה') עוסק במערכות יחסים בחברה מודרנית. כמו בכל הפילמוגרפיה, גם כאן מעצב אנטוניוני את סרטו באותו סגנון ייחודי שהפך אותו לנערץ. (125 דקות. איטלקית, תרגום לעברית)

'הבריכה' (צרפת 1968), רביעי, 4.8, 18:00, סינמטק 1 (בימוי: ז’אק דרה. משחק: אלן דלון, רומי שניידר וג’יין בירקין): ז’אן־פול ומריאן מבלים נופש קייצי בסן טרופז. כאשר מופיע במקום האקס של מריאן יחד עם בתו המתבגרת, הופכת האידיליה הרומנטית למותחן פסיכולוגי. 'הבריכה' הוא מופת של ריסון קולנועי, שזכה עם השנים למעמד של קלאסיקה. חוץ מהרכילות אודות הזוגיות של דלון ושניידר, ההצלחה נזקפת לאופן שבו הבריכה שבמרכז הסרט משמשת כמקור של חושניות, תעתוע ואימה. (122 דקות. צרפתית, תרגום לעברית)

'המעגל האדום' (צרפת/איטליה 1970), מוצ"ש, 7.8, 21:00, סינמטק 2 (בימוי: ז’אן־פייר מלוויל. משחק: אלן דלון, ז’אן־מריה וולונטה ואיב מונטאן): פושע שזה עתה שוחרר מהכלא, אלכוהוליסט ואסיר נמלט, מתכננים את שוד התכשיטים המושלם. אשף סרטי הפשע ז’אן־פייר מלוויל רוקח סרט ז’אנר מחשמל שהוא גם משל פילוסופי מאופק. (140 דקות. צרפתית, תרגום לעברית)

'האלמנה קודר' (צרפת 1971), ראשון, 8.8, 18:00, סינמטק 1 (בימוי: פייר גרנייה־דפר. משחק: סימון סיניורה ואלן דלון): אסיר נמלט צעיר ויפה מוצא מקלט בביתה של אלמנה מזדקנת בעיירה כפרית. זהו עיבוד למסך של רומן מאת ז’ורז’ סימנון, שבעזרת שניים מכוכבי הקולנוע הצרפתי (אלן דלון וסימון סניורה) ובאמצעות שפה קולנועית פשוטה וחסכנית מצליח למסור את האווירה הכפרית והרוחות הרעות שמנשבות בה עם בואו של הזר. (92 דקות. צרפתית, תרגום לעברית)

'שני גברים בעיר' (צרפת 1973), שני, 9.8, 18:00, סינמטק 1 (בימוי: ז’וזה ג’יובאני. משחק: אלן דלון וז’אן גאבן): ג’ינו ישב בכלא במשך עשור על שוד. עכשיו, כשהוא משתחרר, הוא מנסה לארגן את חייו מחדש, אבל ביקור בתחנת משטרה מחזיר אל זנבו את הקצין שהכניס אותו לכלא. הלה משוכנע שג’ינו עדיין קשור לעולם הפשע ויעשה הכול כדי להוכיח זאת. מותחן שמתרכז בצד האנושי של גיבוריו, ביחסים ביניהם ובאופן הצרפתי מאוד שבו הגורל קובע את עתידם. (100 דקות. צרפתית, תרגום לעברית)

'לילה על העיר' (צרפת 1972), שלישי, 10.8, 20:30, סינמטק 1 (בימוי: ז’אן־פייר מלוויל. משחק: אלן דלון וקתרין דנב): במרכז סרטו האחרון של מלוויל: בלש משטרה שתקן הרודף אחר כנופיית שודדים נועזת, בראשה עומד ידידו הטוב. בין שני מעשי השוד שפותחים וסוגרים את הסרט, מעצב מלוויל את המותחן הזה באמצעות סגנון מוקפד ודיאלוג מינימלי. מתנת פרידה של יוצר ותיק שזיקק את אמנותו ליצירת מופת שתישאר עמכם זמן רב. אל תחמיצו. (100 דקות. צרפתית, תרגום לעברית)

'בורסלינו ושות’' (צרפת 1974), חמישי, 12.8, 19:00, סינמטק 2 (בימוי: ז’אק דרה. משחק: אלן דלון וריקרדו קוצ’יאלה): הגנגסטר זיפרדי יוצא לנקום את מותו של שותפו לפשע קאפלה. ניסיון הנקמה מוביל לתבוסה, למאבק ולנקמה נוספת, אלימה וכואבת אף יותר. התוצאה היא מותחן פראי ומדמם שנעזר בנוכחות המצמיתה של דלון בתפקיד הראשי כדי לעורר בנו את הרגשות הפשוטים ביותר: אכזריות והערצה. (110 דקות. צרפתית, תרגום לעברית)

'בלדה לשלושה מקצוענים' (צרפת 1980), ראשון, 15.8, 20:30, סינמטק 2 (בימוי: ז’אק דרה. משחק: אלן דלון ומישל אוקלייר): מישל ג'רפו הוא קלפן מקצועי. ערב אחד הוא מסייע לנהג שעבר תאונה וממהר לפנות אותו לבית החולים. האזרחות הטובה שמגלה ג'רפו מסבכת אותו, כאשר מתברר כי הנהג נורה והוא מסתבך בקנוניה המערבת תאגיד נשק ואת כוחות המשטרה. הבימוי של ז’אק דרה מסייע לאלן דלון לקחת לשיא את הדימוי הקולנועי שלו כפי שהתעצב במהלך שנות השבעים כגבר קשוח ושתקן בעל לב רחב. (95 דקות. צרפתית, תרגום לעברית)

'מותו של אדם מושחת' (צרפת 1977), שני, 16.8, 20:30, סינמטק 2 (בימוי: ז’ורז’ לאוטנר. משחק: אלן דלון וסטפן אודרן): איש עסקים מצליח נגרר למערבולת של פשע ושחיתות לאחר שחברו הטוב מחסל פוליטיקאי רב מעללים. סביב ציר העלילה הזה יצר ז’ורז’ לאוטנר מותחן פוליטי זריז ואפקטיבי שבמרכזו אלן דלון בהופעה אפקטיבית שמדגישה את התכונות המרכזיות בפרסונה הקולנועית שלו: נאיביות ואכזריות. (120 דקות. צרפתית, תרגום לעברית)

'מר קליין' (צרפת 1976), רביעי, 18.8, 18:00, סינמטק 3 (בימוי: ג’וזף לוסי. משחק: אלן דלון וז’אן מורו): בצרפת תחת הכיבוש הנאצי, מר קליין הוא סוחר אמנות משגשג הרוכש מיהודים נרדפים יצירות יקרות ערך בסכומים פעוטים. יום אחד הוא מוצא על סף דלתו את עיתון הקהילה היהודית בפריז ומכאן מקבלים חייו תפנית גורלית. (123 דקות. צרפתית, תרגום לעברית)

מחיר כרטיס לסרט: 40 שקלים.

פרטים נוספים ורכישת כרטיסים: בטלפון 9377* ובאתר www.jer-cin.org.il/he.