אמיליה – יומן מצולם

על תערוכה מעניינת בחולון ובמרכזה דמות לא שגרתית במיוחד * איך היא נולדה? מה היא משדרת? * על כך בשורות הבאות

אמיליה גוטמן היא אישה בת 86, צעירה ברוחה, מלאת הומור, אופטימית ויצירתית. מאז פרוץ הקורונה היא מתעדת את חייה במאות צילומים ומפיצה אותם ברשתות החברתיות באינסטגרם ובפייסבוק ואף רכשה לה מספר נאה של 'מעריצים', עוקבים ומגיבים.

אמיליה היא בפירוש אחת מיני רבות ורבים שמשתפות ומשתפים את העולם עם חוויות באופן הזה, אולם היא מיוחדת משום שהיא בובת ספוג בגודל אדם…

היא חושפת באומץ רגעים קטנים ואינטימיים של יום יום כמו גם את עמדותיה הפוליטיות, את צעדותיה במחאות החברתיות וגם את לייזר – האהבה החדשה שמצאה בערוב ימיה. אמיליה לא חלמה שיום אחד יהפכו החוויות שחלקה עם העולם לתערוכת חוצות גדולה והנה זה קורה…

יוצרת התערוכה היא אורית ליבוביץ'-נוביץ, אומנית רב תחומית, מעצבת בובות, בובנאית, צלמת ושחקנית. אוצר התערוכה הוא אילן סביר, מנהלו האומנותי והכללי של מרכז תיאטרון בובות חולון.

בתערוכה יוצג עולמה של אמיליה בצילומים מתוך יומנה ובהם מונצחים רגעים דוקומנטריים מרגשים שגורמים לנו, בנות ובני האנוש, להרהר על חיינו. היומן המצולם חושף את התקופה שכולנו עוברים ובעיקר מזווית העין והלב של בני ובנות הגיל השלישי. הנושאים שאליהם מתייחסת אמיליה ביומן, משקפים את המציאות מאז ועד היום. אמיליה מתמודדת בהומור עם הסגר והבדידות, אמיליה יוצאת להפגין, אמיליה בזמן מתקפות הטילים, אמיליה מתחסנת, מוצאת בן זוג חדש, אמיליה חולה בקורונה ומבריאה, נחה בשמש בגינה, מבשלת, מכבסת ועוד ועוד.

איך נולדה אמיליה?

אורית ליבוביץ'-נוביץ: "אמיליה היא ה'פייבוריט' שלי מכל החברים (הדמויות שיצרתי, כך במקור). יצרתי אותה עבור ההצגה 'התיאטרון של אמיליה' שהועלתה לראשונה בפסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים וזכתה בפרסים רבים. כשארזתי את החומרים מהסטודיו לקראת הסגר על מנת להמשיך ולעבוד מהבית, היה ברור לי שאמיליה מצטרפת אליי, שיהיה כיף לשהות במחיצתה. היא אישה שיודעת לחיות, אופטימית, לא משתפת פעולה עם הגיל שלה, מסרבת לקבל מגבלות ועושה מה שבא לה. כמה ימים אחרי תחילת הסגר התחלתי לצלם אותה ומאז לא הפסקתי. הצילומים הועלו לרשתות כסיפור הכולל טקסט קצר. בסיטואציה ההזויה, כשכולם מסוגרים, הצליחה אמיליה לקבל חיים משלה וליצור קשר עם העולם כשהיא זוכה לתגובות ועוקבים מאפריקה, דרום אמריקה, ארצות הברית, הודו, איראן, עיראק, ישראל ועוד. היו כאלה שהודו לה על השיתוף, היו כאלה שהביעו דעה ואף כתבו תגובות, עצות ואזהרות מתוך רצון  לשמור על כבודה. כך למשל, כשהכירה את לייזר ולראשונה נכנסה אתו למיטה, ביקשו ממנה שלא תהיה קלה להשגה…".

לכל צילום וסצנה מחייה של אמיליה יצרה אורית ליבוביץ'-נוביץ לוקיישן ובתוכו אלמנטים שמרמזים, מייצגים ומחזקים את הסיפור. התלבושות של אמיליה נלקחו בחלקן מארון הבגדים של אמה של אורית וכך גם ההשראות לסיטואציות: שיחות הטלפון, הבדידות, געגוע למשפחה, תרופות, "לסדר מגירה או שתיים", חיסונים, לצאת למספרה, בדיקת עיניים ועוד.

התערוכה תיפתח ב-8.3 (יום האישה הבינלאומי) ותינעל ב-31.5.

מיקום: מתחם תערוכת חוצות גן המוזיאון (כניסה מרח' ויצמן 61 חולון סמוך למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס). פתוח 24/7. הכניסה חופשית.