אנחנו והם

בשטח מצומצם חיות שתי תרבויות שונות * מהו גורלן? * האם ישנה אפשרות לחיות יחד באותו תא שטח מצומצם הנקרא ארץ ישראל?

תרבויות שונות, לעיתים בעלות ערכים מנוגדים, מנסות למעלה משבעים שנים לחיות יחד. פה ושם פורץ סכסוך דמים ולפעמים יש כמה ימי שקט. אך דבר אחד אינו ידוע: האם יש להן עתיד משותף? האם יוכלו לחיות יחד?

האופטימיים יספרו לנו כי החיים חזקים מכולנו ונהיה חייבים לחיות ביחד כי אין אפשרות אחרת. הפסימיים יספרו לנו שרק תרבות אחת יכולה לחיות כאן וזו שאלה של זמן מתי יפרוץ מאבק מזוין להכרעה סופית.

התרבות הערבית והתרבות היהודית: האם ישנה אפשרות לחיות יחד באותו תא שטח מצומצם הנקרא ארץ ישראל? האם יש בכלל פתרון לסכסוך?

בצהרי היום פגשתי את ירון, אדם חד לשון ובעל חשיבה מעמיקה. ״קראתי את הטור שלך בעיתון", אמר, "דע לך שאין ולא יהיה פתרון. החזק ישרוד כאן. נקודה״. הבטתי בירון שהמשיך ואמר ״זה לא אנחנו והם. זה אנחנו או הם. רק לתרבות אחת יהיה מקום בארץ ישראל".

החלטתי להקשות על ירון. אולי יש פתרון שלישי והוא שאנחנו והם ניצור תרבות חדשה משותפת?

ירון הזדעזע מהפתרון הנוסף שהצעתי. ״מה שאתה אומר זה כולל בני זוג מעורבים – ערבים יהודים יחד – מתחתנים, משפחה מעורבת, אתה מבין את זה?״, אמר בכעס רב.

"תראה ירון", השבתי לו, " שלושת הפתרונות אפשריים הם מדינה יהודית נפרדת או שהערבים מנצחים אותנו וזו תהיה מדינה ערבית לערביי ארץ ישראל או מדינה מעורבת. עכשיו צריך לחשוב מה אנחנו באמת רוצים".

ירון נרגע במקצת. "מה אתה מציע?", שאל אותי.

"ראשית, צריך לנצח דמוגרפית. לכן נדרש תמיד להביא גלי עלייה של יהודים מכל קצוות העולם, גלי עלייה במספרים של מאות אלפים. לכן צריך לתת ליהודים בעולם אפשרויות כלכליות כדאיות בשביל להגיע לכאן. בנוסף, בכל מקום בארץ, מצפון ועד דרום, יש לאכלס יהודים ולתפוס את השטח. כך נמנע פלישה של בדואים או של מיעוטים אחרים בצפון על אדמות מדינה. בית המחוקקים חייב לחוקק חוקים שמחזקים את צביונה של המדינה היהודית. כפי שמוסלמי נדרש לציית לחוקים בהולנד, בגרמניה ובארצות הברית – כך בישראל. לאור העובדה שלא ניתן להיפרד מערביי ארץ ישראל, צריך לחזק את המדינה היהודית. מי שחי כאן על אדמת ארץ ישראל יחיה לפי חוקי המדינה היהודית. בגדול, זה הכיוון שלי".

"הפוליטיקה הישראלית, במבנה המפורר שלה, לא תפנה לכיוון הזה. הפילוג שלנו כחברה הוא האיום הקיומי הגדול שלנו", אמר ירון לפני שנפרדנו.

ברדיו דיווח על פיגוע דקירה של יהודי בסמוך לשער שכם. המחבל ניסה גם לדקור את לוחמי מג״ב שנטרלו אותו. שוב החברה הישראלית והתקשורת מפולגים, מדוע ירו במחבל שהוא שרוע על הרצפה? שאלה של אנשים שממש לא מכירים זירת פיגוע. מי שרוצה, מוזמן לגשת למחבל עם סכין לאחר שדקר ולבקש ממנו בנימוס את הסכין. ניסיון כזה בעבר עלה בחייו של לוחם ימ״מ בשכונת בקעה בירושלים.

הפיגוע וחקירת הלוחמים במשרדי המחלקה לחקירות שוטרים הדגישה לי את הפילוג והדעות השונות בחברה הישראלית. בחיבור עם השיחה עם ירון על "אנחנו והם" הבנתי שהאיום הקיומי שלנו זה אנחנו בתוכנו.

ערביי ארץ ישראל חיים כאן אתנו בתוכנו והם חלק מהחברה בישראל. חובתנו לשמור על הצביון של המדינה היהודית. אף פתרון אחר לא יבטיח את קיום מדינת היהודים. זה אנחנו ואנחנו.