אסיף מהעוטף

צילום: דוברות הרשות השופטת
צילום: דוברות הרשות השופטת
תערוכה חדשה בבית המשפט העליון ובה אוסף יצירות של אומנים ממרחב עוטף עזה

בימים אלה מוצגת בבית המשפט העליון התערוכה 'אסיף', המציגה אוסף יצירות שמהוות עדות היסטורית לשגרת חיים פרטית וחברתית של חלומות, עשייה ומרחב מהימים שלפני האסון שפקד את המדינה בשבעה באוקטובר. המציגים הם כולם אומניות ואומנים שנעקרו מבתיהם מיישובי העוטף והיצירות מהוות תיעוד לבית, לגינה, לשדות פורחים ולנופים. עולה מהן הקשר למקום המבקש להנציח את יופיו של העוטף, את שגרת החיים והאהבה לחבל ארץ זה, כמו גם המודעות לאיום שבמרחב כחלק מהמציאות היומיומית.

היצירות נוצרו לפני החורבן והן מזכרת לנופי 'העוטף' המדהימים שבחוץ, למרבדי הכלניות ומרחבי השדות, לבתים, לאנשים, לנופי הנפש, לשמחה, למורכבות החיים על הגדר, להתבוננות הפנימית ולתהליך היצירה. הן עדות לנקודות ציון במפת המולדת שמרחפים בה שני צירים: שקט וסערה.

ממלא מקום נשיא בית המשפט העליון, השופט עוזי פוגלמן, אמר בפתיחת התערוכה: "אנחנו מבקשים כאן בבית המשפט העליון, לומר לכולכם שביתנו וליבנו פתוח. מתוך תקווה אמתית שהיישובים ייבנו מחדש, שסטודיו שרוף ישוקם וגלריה סגורה תיפתח. אנחנו מבקשים להיות תחנה זמנית לאותה יונת אומנות המחפשת מנוח לכף רגלה. התערוכה 'אסיף' לא רק אוספת את היצירות ממחוזות העוטף, אלא מלאה בתקווה כי תנובת שדות העוטף תשוב להיאסף והחיטה שנזרעה עתה תצמח בה שוב, ובתקווה כי נצליח כולנו לאסוף את עצמנו ואף לאסוף את הכוחות הדרושים לבנייה המחודשת".

אוצרת: ד"ר אורנה יאיר.

הפקה: מוזיאון מורשת בתי המשפט, ד"ר אורנה יאיר, הילה רוז ותמר וקסלר.

התערוכה תוצג עד סוף פברואר 2024.. הכניסה חופשית.