'אעירה שחר': שירת הבקשות

רוני איש רן (צילום: שאהר בורקאן)
רוני איש רן (צילום: שאהר בורקאן)
ארבעה ימים של חוויה רוחנית-מוזיקלית מיוחדת במינה ב'בית הקונפדרציה' וב'זאפה' בירושלים

'בית הקונפדרציה' יקיים לקראת סוף חודש יוני את מופעי 'אעירה שחר' ומזמין את הקהל הרחב לחוות את המנהג העתיק של 'שירת הבקשות' בהשתתפות אומנים ופייטנים ובעריכתו של רוני איש-רן.

אפי בניה, המנהל האומנותי של 'בית הקונפדרציה': "השנה, הוסיף 'בית הקונפדרציה' לארבעת המופעים המרכזיים גם שלוש סדנאות חווייתיות שיציגו את מנהג הבקשות על פי המסורות השונות. סדנאות אלה הן ללא תשלום ופתוחות לקהל הרחב. את הסדנאות יעבירו פייטנים, אשר יספרו, ידגימו וכן ילמדו את הקהל לשיר מפיוטי הבקשות משלוש מסורות שונות: מרוקו, בבל וטורקיה".

מנהג 'שירת הבקשות' החל להתגבש החל מהמאה ה-16 בכמה מקהילות ישראל ובראשן חוג המקובלים בצפת. המתפללים נהגו לקום אחר חצות בלילות שבת בחורף ולהגיע לבית הכנסת לאירועי שירת פיוטים – 'שירת הבקשות'. במהלך השנים, התפשט המנהג בקרב קהילות נוספות ברחבי המזרח התיכון והיה לחלק מרכזי ממסורות הפיוט שלהן. כל אלה העשירו וגיוונו את 'שירת הבקשות' והפכו אותה לחוויה רוחנית-מוזיקלית מיוחדת במינה. בקהילות מסוימות ממשיך מנהג שירת הבקשות להתקיים במתכונתו המסורתית עד היום.

רוני איש-רן, עורך הסדרה, מורה לשירת הפיוט המזרחי, פייטן ומלחין, מדגיש גם את הצד המוזיקלי ב'שירת הבקשות': "מאז המאה ה-16, המוזיקה היא חלק משמעותי מאוד מעולם הפיוט. לא בכדי הנהיג רבי ישראל נג'ארה את הנוהג לציין ליד כל פיוט שכתב את שם הלחן המקורי לפיו נכתב (תורכי, ערבי או ספרדי) ומעבר לכך את שם המקאם (סולם מוזיקלי) של הלחן. נוהג זה, שאוּמץ בקרב קהילות המזרח, מיצב את המוזיקה כחלק בלתי נפרד מהפיוט. הנוהג האמור יצר עולם מוזיקלי עשיר ועמוק שבזכותו, במידה רבה, השתמר וחי הפיוט בקהילות השונות משך מאות בשנים. הסדרה באה לחשוף את האוצרות המוזיקליים האדירים מארצות המזרח – פיוטים מצריים, תורכיים, פרסיים, צפון אפריקאים ועוד".

מופע הפתיחה בסדרה, 'כעפעפי שחר', יציג את שירת הבקשות במסורת החאלבית-ירושלמית. ראשיתה של 'שירת הבקשות' הזו במאה ה-16 בסוריה. בסוף המאה ה-19, עם עלייתם של רבים מבני העדה ארצה, הפכה שירה זו לחלק מהווי השבת בשכונות ירושלים, עד שזכתה לכינוי 'ירושלמית'. קבוצת פייטנים – ביניהם סימן טוב שי, יחיאל נהרי ורפאל ברזני – שגדלה על ברכי המסורת ומנחילה כיום את 'שירת הבקשות' בבתי הכנסת השונים בירושלים ומחוצה לה, תבצע בליווי כלי נגינה מבחר פיוטים מתוך סדר הבקשות המורכב, כפי שהם מבוצעים בבתי הכנסת עם שחר. שני, 20.6, 'זאפה' ירושלים. פתיחת דלתות ב-19:30, תחילת מופע ב-21:30. האירוע במעמד ראש עיריית ירושלים משה ליאון.

המופע השני, 'שיר ידידות', יוקדש ל'שירת הבקשות' במסורת המרוקאית. שירה זו היא אחד ממאגרי הפיוטים והלחנים העשירים ביותר שקיימים במסורת ישראל ומושרים בלילות שבת בתקופת החורף. אז, מתכנסת חבורת פייטנים ומשוררים ומבצעת משירי האהבה והגעגועים היפים ביותר שנכתבו בעברית, עד עלות השחר. המופע מציג חיבור בין הזמר והיוצר ארז לב ארי ובין יגל הרוש ואנסמבל 'שיר ידידות', שיגישו פרשנות חדשה לפיוטים העתיקים. מופע זה מבקש להפוך את הקהל, ולו לרגעים ספורים, לחלק בלתי נפרד מההרכב ואת חלל המופע לבית תפילה. כמו כן, תתקיים סדנה בהנחיית חי קורקוס. שלישי, 21.6, 'בית הקונפדרציה'. פתיחת דלתות ב-19:30, תחילת מופע ב-21:30.

המופע השלישי, 'אור כשדים', מוקדש לשירת הפיוט של יהודי דרום מזרח טורקיה, בני העדה האורפלית ואחיותיה – הצ'רמוקלית, הסיווראקלית, הדייארבקילית ואחרות. קהילות אלה מרוכזות סביב העיר אורפה, היא אור כשדים התנ"כית, עיר הולדתו של אברהם אבינו לפי אמונת תושביה המוסלמים. לקהילות אלה מסורת פיוט ייחודית, אשר רובה אינו מוכר לציבור הרחב. מסורת זו כוללת טקסטים אשר בחלקם מושרים גם בקרב בני עדות אחרות ואחרים שמוכרים רק בקרב בני קהילות אלה. רוני איש-רן וחברי הרכב 'אורפאנין' יציגו חלקים מרפרטואר הפיוטים העלום והמיוחד ובתוך כך גם שירים טורקיים וכורדיים מאורפה ומשכנותיה בדרום מזרח טורקיה. כמו כן, תתקיים סדנה בהנחיית הדס פל ירדן. רביעי, 22.6, 'בית הקונפדרציה'. פתיחת דלתות ב-19:30, תחילת מופע ב-21:30.

המופע הרביעי והאחרון, 'ירעד ליבי', יוקדש לשירת הבקשות הבבלית שמחולקת לשתי קטגוריות: בקשות ושבחות. 'שירת השבחות' – פיוטי שבת, חג ואירועי שמחה – מוכרת בקרב רוב בני העדה העיראקית; שירת הבקשות לעומת זאת, הייתה ידועה בעיקר בקרב חכמי הקבלה הבבלים, שנהגו להסתופף מידי לילה בבית הכנסת או באחד הבתים ולשורר עד עלות השחר. אחד הבקיאים בשירה עתיקה זו והאחרונים לקיים את המנהג מידי בוקר בבוקרו היה החכם גורג'י יאיר ז"ל, אשר הנחיל מסורת עלומה זו לצאצאיו ובכך תרם לשימורה ולהנחלתה לדורות הבאים. נכדו, הפייטן ונגן העוד משה חבושה, יוביל את המופע  בליווי אנסמבל נגנים שכולל שניים מניניו של החכם. כמו כן, תתקיים סדנה בהנחיית רוני איש-רן. חמישי, 23.6, 'בית הקונפדרציה'. פתיחת דלתות ב-19:30, תחילת מופע ב-21:30.

האירוע מתקיים בתמיכת משרד התרבות והספורט, מינהל התרבות ועיריית ירושלים, האגף לתרבות.

מחיר כרטיס: 70/110 שקלים.

לרכישת כרטיסים: 'בימות' 6226*, http://tickets.bimot.co.il.

למידע נוסף: 'בית הקונפדרציה' בפייסבוק, בטלפון 02-5399360 (שלוחה 5) ובאתר www.confederationhouse.org.