אפליה ממלכתית

מה חשב האיש שהגה את הרעיון להקים מפלגה בשם 'המחנה הממלכתי'? * חיפשו מילים מאחדות ומצאו שוב פילוג * מי לא נמצא שם?

השבוע נחשפנו לעוד מכבסת מילים. לא משנה להם שאלה מילים מנוגדות. 'מחנה' הרי שייך לקבוצה מסוימת ו'ממלכתי' שייך לכלל הקבוצות. לא מובן כיצד יכול 'מחנה' להיות 'ממלכתי'?

עכשיו ממש הצליחו להרגיז אותי. 'המחנה הממלכתי' מוציא מתוך העם שלי את השוליים מהצד הימני וגם את השמאל הישראלי. למה? באיזו זכות?

לא אשכח לעולם את דבריו של מנחם בגין: "יוסי שריד הוא חברי, גם אם דעותיו רחוקות מדעותיי". מנחם בגין לימד אותנו כבוד ליריב פוליטי. 'המחנה הממלכתי' שכח שגם איתמר בן גביר וגם זהבה גלאון שייכים לעם היהודי.

הרצון להגיד "אני ממלכתי" ללא הגדרה מהו 'ממלכתי' מוזרה בעיני או גרוע מכך – 'ממלכתי' הוא רק מי שחושב כמוני, רק מי שצבע העור שלו כמוני, רק מי שגר באזור מסוים ומי שמדבר בשפה שלי. מהו 'ממלכתי'? האם בשם ה'ממלכתיות' ניתן לעשות אפליה בין מגזרים באוכלוסייה?

מה חשב האיש שהגה את הרעיון להקים מפלגה בשם 'המחנה הממלכתי'? חיפשו מילים מאחדות ומצאו שוב פילוג. המילים 'שינוי' ו'ריפוי' כבר לא יהיו? עכשיו אנחנו צריכים להיות 'ממלכתיים'?

האם 'ממלכתי' זה להיות רק יהודי? מה לגבי הבדואים, הדרוזים וערביי ארץ ישראל? האם הם יכולים להיות 'ממלכתיים'? האם 'ממלכתיות' היא נאמנות למדינה? האם רק מי ששירת בצה״ל הוא 'ממלכתי', כלומר, החרדים לא יכולים להיות 'ממלכתיים'?

המון שאלות, מעט תשובות ויש לכך הסבר פשוט. הקימו מפלגה בישראל, ללא אידיאולוגיה מוסברת, ללא מצע, אנשים שונים עם דעות שונות וחיפשו שם מאחד, סל כזה שנוכל כולנו להיכנס לתוכו. חיפשו מילה שיש עליה קונצנזוס בציבור ו… הופ מצאנו, 'ממלכתי'. מי לא רוצה להיות 'ממלכתי'?

השבוע, במהלך שיחה על הנושא, אמרה לי חברה לעבודה: ״מה אתה רוצה? 'ממלכתי' זה נשמע סקסי, מישהו עם חליפה, גבוה ומרשים. אתה לא רוצה להיות כזה?״.

האמת היא שבתחילת דברי חברתי לעבודה לא הבנתי דבר. התעשתי ואז הבנתי. המילה 'ממלכתי' זו מילה שהיא מותג נהדר ומוכרת את המוצר היוקרתי היטב. כולנו נוהרים לקלפיות כי כולנו 'ממלכתיים' עם חליפות, גבוהים ויפים עם בלורית שיער.

פעם, לפני שנים, נדרשים היו המנהיגים לשכנע אותנו, להציג תוכנית לכל תחום בחיים שלנו ולהסביר לנו מדוע רצוי לתת בהם אמון. היום הכול, אבל הכול, שייך למשרדי פרסום שמשווקים לנו מוצרים ולא מפלגות. אין דרך, אין חזון, יש עטיפה יפה, אך בפנים, בתוך המוצר, אין דבר.

השבוע נסעתי באחד מכבישי הארץ. ראיתי פרסומת נהדרת אשר הזכירה לי את המילה 'ממלכתיות'. הפרסומת שייכת לרשת שיווק גדולה ועל השלט נכתב ״גם במילים חסכנו״.

זו בדיוק ההגדרה ל'מחנה הממלכתי'. לא צריך להגיד מילה ולא חצי מילה. מספיק להגיד 'ממלכתיות' וכולנו נרוץ אחרי החלום והמותג. מי מאתנו יעז להגיד שהוא לא 'ממלכתי'? זו הרי עלולה להיחשב כבגידה…

אנייה ששטה בים חייבת להיות עם כיוון ברור. לא ניתן להעלות על הדעת שהיינו עולים על מטוס או על  אנייה ללא כיוון מוגדר. מדוע אנחנו מאפשרים להם לפוליטיקאים לצאת אתנו לדרך ללא כיוון מוגדר? פעם כבר היינו שם, ארבעים שנה לא מצאנו את הדרך במדבר.

מוזר, אנחנו המצאנו את ה-WAZE, אבל אנחנו מסכימים ללכת בעיניים עצומות אחרי מנהיגים שלא אומרים כלום. רק תהיו 'ממלכתיים' ואז תהיו מאושרים.

האם ממלכתי הוא מזרחי, אשכנזי או שזה לא שייך? גם זו שאלה מעניינת.

אתם בטח אומרים "מה מסובך? ברור מה זה 'ממלכתי'". תנסו שוב לחשוב לעומק. לי לא ברור מהו 'מחנה ממלכתי'. מי כן מבין?