ארבע אמות

צילום: רן ארדה
צילום: רן ארדה
הביאנלה של ירושלים 2021 מתקיימת בימים אלה ברחבי העיר

מעל 300 אומנים מהארץ ומרחבי העולם משתתפים בביאנלה של ירושלים המתקיימת בימים אלה בפעם החמישית ועד 30/12/2021 תחת הכותרת 'ארבע אמות'. הביאנלה מבקשת השנה לבחון את האופן שבו אמנות מתפקדת במרחבים פרטיים ולברר שאלות הנוגעות ליחס בין יצירה ובין הבית. הביאנלה מציגה תערוכות קבוצתיות ב-11 מתחמים ציבוריים ומקיימת סדרה של אירועי אמנות בכ-20 מרחבים ביתיים ברחבי העיר.

המונח ארבע אמות משמש במסורת היהודית לציון המרחב הפרטי של אדם. בתקופה הנוכחית, המושג מקבל משמעויות חדשות ומיוחדות. בפשט, ארבע אמות היא מידת אורך של 2 מטר – המרחק הנדרש לשם קיום כללי הריחוק החברתי. תחת כותרת זו הביאנלה מבקשת לבחון את מקומה וכוחה של אומנות המוצבת בבית, במשרד, בחלל הסטודיו ובחללים פרטיים אחרים ולבדוק דרכים אפשריות לחוויה משותפת של אמנות במרחבים אלה.

מייסד ומנהל הביאנלה, רמי עוזרי אומר כי ?הביאנלה השנה שונה מכל מה שהכרנו. אנו מתכנסים לארבע אמות של יצירה אומנותית ושואלים על המרחב הפרטי, האינטימי. האם אומנות נמצאת שם? במה היא שונה מאומנות של מרחבים ציבוריים או סמי ציבוריים? האם יש דרכים ?נכונות? לחלוק אותה עם משפחה, חברים ואפילו זרים?

הביאנלה השנה מורכבת משלושה חלקים: #TakeMeHome  – תערוכה קבוצתית גדולה בה כל מבקר יתבקש בסוף הביקור לבחור איזו יצירה היה רוצה לקחת איתו הביתה. בחלק מהמקרים, העבודה תושאל לבתים פרטיים לתקופה של שישה חודשים. מתחמים – תערוכות קבוצתיות במתחמים היסטוריים כמו מוזיאון מגדל דוד, סדנת ההדפס, המפעל, גלריה דואק במשכנות, אכסניית גשר ועוד. ביאנלה בסלון – סדרה של אירועי אמנות המתרחשים בחללים פרטיים אינטימיים.

חשוב לציין כי הכניסה לכל המתחמים היא ללא תשלום למעט כרטיס כניסה רגיל למוזיאון מגדל דוד. השתתפות באירועים מיוחדים כרוכה בתשלום.

הביאנלה של ירושלים נתמכת על ידי קרן למברט (ניו יורק), קרן אילומיניישן של לורי טיש (ניו יורק), מלני ומת?יו ברונפמן (ניו יורק), קרן ליכטאג (סן דייגו), קרן סמרט (ניו יורק), קרן ירושלים, עיריית ירושלים ותורמים פרטיים