ארכיאולוג ליום אחד

על פעילות חדשה ומרתקת לכל המשפחה שבה ניתן להתנסות בחפירה ארכיאולוגית אמתית, לזחול לאור פנסים במבוך תת קרקעי עתיק ואולי אף למצוא ממצאים מתקופות קדמוניות

ארץ ישראל שופעת ממצאים ארכיאולוגיים ועדויות לחיים בה זה אלפי שנים – מתקופות קדמוניות דרך ימי התנ"ך והתקופות שאחר כך. אחת הדרכים המרתקות ביותר לתת לילדים ולמבוגרים הצצה לאירועים דרמטיים שקרו כאן ולצלול איתם אחורה בזמן, היא להשתתף בעצמם בחפירות ארכיאולוגיות, לנבור בחול מתקופות קדמוניות באווירה מסתורית ולחשוף ממצאים מסעירים.

מיזם 'ארכיאולוג ליום אחד' הוא פעילות חדשה לכל המשפחה שמתקיימת בגן הלאומי בית גוברין (תל מרשה), המקום שבו גדל המלך הורדוס. זה האתר היחיד בעולם שיש בו אלפיים מערות מעשה ידי אדם והוא הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. רבות מהמערות הן מהתקופה ההלניסטית, מלפני כ-2,200 שנים ועד היום עוד מגלים בהן ממצאים מקוריים.

חלקה הראשון של הפעילות הוא החפירה הארכיאולוגית שנעשית במערה מרשימה ורחבת ידיים. הילדים (וגם המבוגרים) מקבלים כלי חפירה קטנים ודליים, חופרים בעצמם ממש כמו ארכיאולוגים אמתיים ומחפשים אבנים מיוחדות, מתכות, זכוכיות עתיקות ומטבעות שיכולים להימצא במקום. עם הדליים הם עולים במדרגות החפורות בסלע החוצה ומנפים את האדמה דרך מסננות גדולות כדי להפריד את הממצאים ובניסיון למצוא שברי כדי חרס שאותם אולי ניתן יהיה להרכיב לכדי כדים שלמים.

משם עוברים המשתתפים למערת זחילה סמוכה ששימשה בעבר כמחצבה לחציבת אבנים לבנייה כשהם מצוידים בפנסים קטנים. הם נכנסים פנימה מצידה האחד ודרך מבוך תת קרקעי יוצאים, מאובקים ונרגשים, מצידה השני.

הפעילות מתבצעת בהדרכתם ובהובלתם של מדריכים מקצועיים מהמכון לסמינרים ארכיאולוגיים ובפיקוחו של ד"ר איאן שטרן ותחת המטרייה האקדמית של אוניברסיטת חיפה.

הפעילות מתקיימת בימים ראשון-חמישי בין השעות 09:30-17:00 ובימי שישי ושבת בין השעות 09:30-13:00.

מחיר השתתפות: למבוגר – 95 שקלים, לילד – 72 שקלים (כולל כניסה לאתר).

לפרטים נוספים ולהרשמה לפעילות: 03-9150080 או באתר www.digforaday.com/heb.