'ארץ פואטיקה'

על גלובוס ענק שעשוי מ'פסולת' פלסטיק, מיצב שיצרה האומנית בברלי ברקת ומוצג ב'אקווריום ישראל' בירושלים

'אקווריום ישראל' בגן החיות התנ"כי בירושלים יארח בחול המועד פסח תערוכה רבת השפעה ושמה 'ארץ פואטיקה' של האומנית הירושלמית בברלי ברקת. התערוכה מספרת את סיפורו של משבר האקלים תחת השתקפות עצמית של כדור הארץ שצופה את עתידו.

העבודה מורכבת מפסולת פלסטיק, מוטות במבוק וברזל שיוצרים 18 פלחים שמתחברים זה לזה ויחד בונים 'גלובוס' שקוטרו ארבעה מטרים. לכאורה תכשיט מרהיב רחב ממדים, אך למעשה זו המציאות של הזבל במערומיה. התערוכה מוצגת בליווי הדרכה.

תהליך היצירה של 'ארץ פואטיקה' החל לפני יותר משלוש שנים שבהן חקרה ואספה ברקת סוגים שונים של זבל פלסטי למיצב. באיסוף עצמי, באמצעות בני משפחה וחברים ברחבי העולם, נרתמו כולם עם הזבל הפרטי שלהם. בתקופת הקורונה התחילו להגיע חבילות בדואר עם זבל מאנשים ששמעו על הפרויקט והתגייסו לאיסוף. אין גבולות פיזיים לזיהום הפלסטיק. לכן, כאשר עבדה ברקת על היבשות, ערבבה בין הזבל שהגיע ממדינות שונות ופיזרה על פני כל היבשות.

גן החיות התנ"כי ואקווריום ישראל פועלים דרך קבע בחינוך להגנה על הטבע, שמחים לארח את המיצב החשוב שממחיש את ההיקף העצום של זיהום הפלסטיק ואת הפעולות שחובה עלינו, בני האדם, לנקוט כדי להגן לא רק על הטבע, אלא בעיקר על עצמנו.

התערוכה תוצג במהלך חול המועד פסח בלבד, בין הימים ראשון-רביעי, 17-20.4, עד לשעה 20:00 (כניסה אחרונה בשעה 18:00); בימי שישי וערבי חג – 09:00-16:00; בימי שבת וחג – 09:00-17:00.

הביקור ב'אקווריום ישראל' ובתערוכה בתיאום מראש בלבד באתר: www.israel-aquarium.org.il.

'אקווריום ישראל', דרך אהרון שולוב, מלחה, ירושלים.

https://www.youtube.com/watch?v=fKp1EpQ0eIs