אתה תותחן

גאווה ליישוב: סמג״ד חדש בצה״ל משלנו, רב סרן יהלי כהן, שישמש כסגן מפקד גדוד התותחנים 334

לאחרונה, נכנס לתפקידו כסגן מפקדת גדוד 334 של חטיבת האש 282, רב סרן יהלי כהן, בן 25, אשר גר במבשרת ציון.

יהלי התגייס לחיל התותחנים באוגוסט 2014 וביצע שורה ארוכה של תפקידי מפתח בחיל. הוא התחיל כמפקד צוות בגדוד 'רשף', בהמשך יצא לקצונה וחזר כמפקד פלגה בתקופת תעסוקה מבצעית באיו״ש.

בהמשך, ביצע יהלי תפקידי פיקוד נוספים, ביניהם מפקד בקורס מפקדים ולקח חלק עם חייליו באירועים מבצעיים בגבול רצועת עזה. ״אירוע שזכור לי במיוחד הוא שהקפיצו אותנו בסוף שבוע אחד אחד לגבול עזה בעקבות ירי משטח הרצועה לארץ", הוא מספר. "הגענו לשטח, פרסנו את הסוללה והתכוננו לירי, כשלפתע, 50 מטרים ממני, נפלה רקטה ופצעה שני חיילים שלי באופן בינוני. שם למעשה הבנתי מהי משמעות הפיקוד ואת גודל האחריות שאני נושא על כתפיי. ההורים של החיילים שלי שולחים אותם לצבא בידיעה שאני האדם ששומר עליהם ותפקידי הוא להחזיר אותם הביתה בריאים ושלמים".

בתפקידו האחרון היה אחראי יהלי על כל התחום המקצועי במערך הקני (תותח מתנייע) ולקח חלק משמעותי במבצע 'שומר החומות'. על כך הוא מספר: "במבצע הייתי אחראי על התחום המקצועי של הפעלת האש. בגזרה פעלו מספר גדודים של תותחנים ואני הייתי אחראי על התיאום ביניהם. ברגע שמפעילים עוצמת אש כזו, מיד גוברת האחריות. המבצע ללא ספק הייתה שעתו היפה של החיל. עוצמת האש שבאה לידי ביטוי שם הייתה אדירה ותרמה רבות להצלחת המבצע. נדרשנו לעבור בין כלל היחידות ולעבוד ביחד למען מטרה משותפת ושוב הוכחנו שהארטילריה היא מלכת הקרב".

מה משמעות תפקיד הסמג״ד עבורך?

״קודם כל תפקיד הסמג״ד הוא הגשמת חלום עבורי. מבחינתי סמג״ד אחראי להגשים את חלומו של המג״ד והוא צריך לנגן על קונצרט ולסנכרן את כולם בין כל המשימות ולתרום מניסיונו. אני מגיע לתפקיד עם המון מוטיבציה לתרום, להשפיע, ללמד, ללמוד והכי חשוב – לתת מעצמי למדינה".