'בבואה'

צילום: רון פלד
צילום: רון פלד
מיצב וידאו וסאונד של האומן דור זליכה לוי בבריכת הקשתות ברמלה

לראשונה, יוצג בבריכת הקשתות ההיסטורית מיצב וידאו וסאונד של האומן דור זליכה לוי, שנוצר במיוחד למקום, ביוזמת עיריית רמלה, קרן רמלה והמרכז לאומנות עכשווית רמלה. המבקרים מוזמנים לחוויה ייחודית ולמסע תרבותי ורעיוני שבה מתגלה חלל הבריכה במלוא הדרו.

ד"ר סמדר שפי, אוצרת: "ביצירתו 'בבואה', הופך זליכה לוי את בועת המציאות הזו למקום של התבוננות פנימה והיפתחות. המבקרים, אם על המזח ואם בשייט בסירות, מוקפים בדימויים ובצלילים. היצירה נוגעת ברבדים רבים של אסוציאציות, רגשות וזיכרונות ונעה בין עבר להווה. 'בבואה' היא גשר מעל הבדלי זמן ותרבות כיוון שהיא עוסקת בהקשבה, ביכולת לשמוע גם את מה שמוכר פחות ויוצרת רגעים מדהימים".

במוקד העבודה יצירות מוזיקליות שמושרות במקביל בעברית וערבית ומתנגנות משמונה רמקולים שנתלו מתקרת הבריכה. על הקירות מוקרנים דימויים מעוגלים שמקורם בכלים מוזיקליים עתיקים שצולמו בזמן הנגינה עליהם: עורות שמתוחים על גבי תופים וכן עיטור שמקורו בפתח תיבת התהודה של כלי המיתר עוד. היצירה מדגישה את האקוסטיקה המיוחדת של הבריכה ותוך כדי השייט והתנועה בחלל ניתן להאזין למקטעים שונים מתוך היצירות המוזיקליות. ׳בבואה׳ מבוססת על שירים ערביים פופולאריים, שפייטנים יהודים חיברו להם מילים בעברית, פיוטים שעוסקים בהבעת אהבה לאל ובכיסופי גאולה. השירים בערבית הם שירי אהבה, המזוהים בביצועם של מוזיקאים בולטים כמו פיירוז וצבאח פח'רי. מנגינת השירים זהה, כך שהשמעת הפיוטים והשירים במקביל יוצרת יחסים הרמוניים מורכבים בין קולות השירה בעברית ובערבית. אורך היצירה כ-20 דקות.

דור זליכה לוי הוא אומן וידאו וסאונד שעוסק ביצירתו בשימור ובעיבוד זיכרונות אישיים וקולקטיביים. קולות נשכחים מתעוררים לחיים בעבודותיו ומושמעים מחדש באופן המאפשר האזנה, הקשבה והתמסרות. זליכה לוי זכה בפרס 'זום' לאומן ישראלי צעיר (2016), פרס אומן צעיר של משרד התרבות (2017) ומלגת שהות אומן בארטפורט (2020). זליכה לוי מרצה באקדמיה 'בצלאל' וכן עוסק בחינוך במסגרות קהילתיות שונות. ב'בבואה' תיערך פעילות קהילתית וחינוכית שכוללת מפגשי אומן ואוצרת עם תלמידי תיכון, חטיבות ביניים וקהלים מגוונים נוספים.

מיכאל וידל, ראש העיר רמלה: "אנו גאים לארח בבריכת הקשתות, מבנה היסטורי מהיפים בארץ, את 'בבואה' מיצב וידאו וסאונד של האמן דור זליכה לוי. הפרויקט הוא נדבך נוסף בפעילות הברוכה של המרכז לאמנות עכשווית בהובלתה של ד"ר סמדר שפי הפועל בעיר מזה כשלוש שנים בתמיכה ובסיוע מלאים של עיריית רמלה. כראש עיר אני רואה חשיבות רבה בקידום וטיפוח תחום התרבות והאמנות בעיר כמוקד לחיים משותפים של כבוד הדדי. אני מזמין את תושבי רמלה ומדינת ישראל כולה, שוחרי תרבות ואמנות, לבקר בבריכת הקשתות ובאתרי התרבות והמורשת בעיר ולהנות מפרויקטים מדהימים".  

בריכת הקשתות נחנכה בשנת 789 לספירה בעידן השלטון המוסלמי בארץ ישראל כחלק ממערך אספקת מים. הבריכה שימשה (1971) כאחד מאתרי צילום הסרט המיתולוגי 'חסמבה ונערי ההפקר'. כיום היא אתר תיירותי מוביל ובקרוב ייפתח בה מרכז מבקרים. הקמת 'בבואה' בחלל הבריכה ארכה כשנה בשל האתגרים הכרוכים בעבודה במבנה היסטורי, בין השאר יבוא ציוד מקצועי מחו"ל ותכנון מתקנים ייחודיים.

המרכז לאומנות עכשווית רמלה CACR נפתח ב-2019 ביוזמת עיריית רמלה וקרן רמלה בניהולו של רון פלד והאוצרת הראשית ד"ר סמדר שפי. מוצגות בו תערוכות מתחלפות והוא מהווה מקום לדיון באתגרי ההווה והעתיד.  

'בבואה' הופקה בתמיכתם הנדיבה של מפעל הפיס והקרנות אאוטסט, 'בשביל האומנות' וארטפורט. עיבודים, הפקה וניהול מוזיקלי: יניב רבה. שירה: יהלה לחמיש, דימא קבלאן וגיל רבי. עוד: יניב רבה. כלי הקשה: רועי פרידמן. מיקס, הפקה נוספת: אביעד סינמנס. צילום וידאו: נדב פורת חומסקי. צילומי הצבה: רון פלד.

המרכז לאמנות עכשווית CACR, בריכת הקשתות, רח' ההגנה 12 רמלה (הכניסה מרחוב השומר).

שעות פתיחת האתר: ראשון-חמישי – 08:00-16:00. שישי, שבת וערבי חג – 16:00-19:00. צפייה במיצב בתיאום מראש בלבד.

בחודשי יולי אוגוסט, יפעל המיצב יפעל בשעות הערב (אין צורך לתאם). חמישי ומוצ"ש – 20:00-16:00.

עלות: 23 שקלים למבוגר, 19 שקלים לילד/חייל/גמלאי. ניתן לקבוע ביקורי קבוצות בתיאום מראש מעבר לשעות הפתיחה.

למידע נוסף: 08-9216873, www.goramla.com.