בגוף ראשון

תזמורת הסימפנית ירושלים (צילום: דוד וינוקור)
תזמורת הסימפנית ירושלים (צילום: דוד וינוקור)
עמותת 'שגרירי זיכרון בגוף ראשון', הפועלת להנצחת זיכרון השואה, תקיים לקראת יום השואה הבינלאומי מופע ראשון מסוגו, המשלב סיפורים של שורדי שואה וחסידי אומות עולם

לקראת יום השואה הבינלאומי המצויין מידי שנה בחודש ינואר, תקיים עמותת 'שגרירי זיכרון בגוף ראשון', בשיתוף עם נגני הסימפונית ירושלים ומקהלת נווה-שיר, מופע ראשון מסוגו בהיכל התרבות בית העם ירושלים, שבו התקיים לפני כ- 60 שנה משפט אייכמן.

גופים רשמיים בעולם ובהם הכנסת, יד ושם, האו"ם, מוסדות הנצחה באירופה ובארה"ב, מקפידים לציין מידי שנה את יום השואה הבינלאומי החל ב- 27.1 בשלל פעילויות ברחבי העולם.

השנה יותר מאי פעם, שבה האנטישמיות מרימה ראש ולנוכח גידול של מאות ואלפי אחוזים באירועים אנטישמיים ברחבי העולם, וביתר שאת אחרי מתקפת ה-7 באוקטובר, יש להדהד את סיפורי שורדי השואה על מנת שזו לא תחזור על עצמה בשום פורמט ואופן.

במהלך האירוע שיתקיים ב- 23.1.24 במעמד ראש העיר ירושלים, משה ליאון, יוצגו שישה קטעי סיפורים של ניצולי שואה, בשילוב קטעי מוזיקה של נגני הסימפונית ירושלים ושירה של מקהלת נווה-שיר. בנוסף, מייסד עמותת "שגרירי זיכרון בגוף ראשון" ושורד שואה ידברו על חשיבות המשכיות הסיפור מדור לדור.

עמותת בגוף ראשון, שהוקמה לפני 4 שנים על ידי דודי רונן (דור שני לשואה), לקחה על עצמה לשמר את זיכרון השואה הקולקטיבי באמצעות סיפורים אישיים המסופרים בגוף ראשון.

דודי רונן מספר בגוף ראשון את סיפורו של אביו פנחס, ששרד את השואה כילד.

בשנים האחרונות הוכשרו קרוב ל 700 שגרירי זיכרון, אשר מספרים בגוף ראשון את סיפורם של שורדי השואה וחסידי אומות העולם לדורות הבאים בהתנדבות.

היכל התרבות 'בית העם':

היכל התרבות "בית העם" המחודש, נחנך בפברואר 2022. המתחם משמש כאחד ממוקדי התרבות הגדולים והחשובים ביותר בבירה. במסגרת השיפוץ שהובילה עיריית ירושלים, הוחזר הלוגו המיתולוגי "בית העם" על חזית המבנה, וזאת בכדי לשמר את הנוסטלגיה, ההיסטוריה והערכים של המקום, שהיה מרכז תרבות מיתולוגי ששירת את תושבי העיר ומבקריה.

בהיכל התרבות בית העם, מקום בו התקיים לפני כ-60 שנה משפט אייכמן, הוצב מיצג המאזכר את המאורע. המיצג הוצב על ידי משפחת האוזנר, בני משפחתו של התובע הראשי במשפט. תכנון השיקום של המתחם בוצע על ידי אדריכלית סלמה ארד, ממשרד "ארד סימון אדריכלים". ניהול הפרויקט בוצע על ידי חברת עדן, החברה העירונית לפיתוח כלכלי.

שיפוץ ושדרוג המבנה, בהובלת עיריית ירושלים והעומד בראשה, ובסיוע נדיב ממפעל הפיס והקרן לירושלים, נעשה בסטנדרטים הגבוהים ביותר. כל זאת למען רווחת תושבי העיר וסביבתה ועל מנת שהמבנה החדש ימשיך לשרת את הקהילה ולהוות אבן שואבת למופעי תרבות ואמנות בתחומי התיאטרון המוזיקה, הבידור והמחול בירושלים.

משה ליאון, ראש העיר ירושלים: "תגובת הנגד הטובה ביותר לתופעת האנטישמיות, שקיימת במקומות שונים ברחבי העולם ומתגברת מאז אירועי השבת השחורה ב-7.10, היא קיומם של אירועים המנציחים את סיפורי הניצולים והקורבנות בשואה ומשמרים את הזיכרון הקולקטיבי והלאומי, דווקא ב"בית העם" שבו נשפט הצורר אייכמן ודווקא בירושלים, עיר הבירה הנצחית של מדינת ישראל. למרות האסונות שעברנו כעם וכאומה, רוחנו לא תיפול. מאפר נקום ונמשיך לפרוח ולהתעצם כחברה וכמדינה, בזכות אחדותנו, הערבות ההדדית, הנחישות, הדבקות במטרה והאמונה בצדקת דרכנו."

כאמור המופע יתקיים ביום שלישי, 23.1.24,  בשעה 19:00

הקהל מוזמן להגיע מעט לפני תחילת האירוע ולסייר במיצג.

פרטים נוספים אודות האירוע, ורכישת כרטיסים, באתר היכל התרבות בית העם, לחצו כאן – https://did.li/A9V5q