בואו להתחסן

חיסון נגד שפעת (צילום: טל שחר)
חיסון נגד שפעת (צילום: טל שחר)
ב'מאוחדת' מדווחים בדאגה על אחוז מתחסנים נמוך באזור ירושלים נגד השפעת ועל עלייה בתחלואה * הם מזכירים לציבור כי "השפעת לא עוצרת בזמן מלחמה"

לאור שיעור ההתחסנות הנמוך כנגד השפעת והעלייה בתחלואה באזור ירושלים הכולל בתוכו את מבשרת ציון והסביבה, יוצאת קופת חולים 'מאוחדת' במחוז ירושלים בקריאה לציבור להגיע ולהתחסן כנגד נגיף השפעת, התוקף בין השאר את דרכי הנשימה, מדבק מאוד ועלול להביא לסיבוכים בריאותיים, לדלקת ריאות, לאשפוזים ואף לגרום למוות.

מנתוני הקופה עולה, כי נכון לתחילת חודש דצמבר, נרשמה בקרב מבוטחי 'מאוחדת' במחוז, ירידה של כ-27 אחוז במספר המתחסנים כנגד השפעת לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בתחילת דצמבר 2022 עמד מספר המתחסנים על כ-50,000 מבוטחים ומבוטחות, בעוד השנה התחסנו עד כה כ-36,500 בלבד במחוז ירושלים.  

יאנה כץ, מנהלת הסיעוד של 'מאוחדת' במחוז ירושלים: "אחת הסיבות המרכזיות לירידה באחוז המתחסנים לשפעת בחורף הנוכחי, היא המיקוד במלחמה בעזה. אנשים יותר עסוקים וקשובים למתרחש בדרום ופחות מתפנים לחשוב על בריאותם ועל הצורך להתגונן מפני השפעת על ידי קבלת חיסון. יחד עם זאת, חשוב לזכור שהשפעת לא עוצרת בזמן מלחמה. להיפך, היא נמצאת כיום במגמת עלייה והיא עלולה לגרום לסיבוכים מסוכנים ולמקרי מוות. בנוסף, בזמן חירום ובמצבי לחץ, נחלשת המערכת החיסונית בגוף, מה שעשוי להגדיל את הסיכוי להידבקות בנגיף. החיסון לשפעת מתחיל להשפיע ולהגן עלינו מפני הנגיף כעבור 10 ימים. לכן, ישנה חשיבות רבה לצאת ולהתחסן עוד היום ולשמור על בריאותינו ועל בריאות יקירינו. החיסון לשפעת הכרחי וחשוב לכלל האוכלוסייה ובמיוחד לאוכלוסייה שנמצאת בסיכון: מבוגרים בגילאי 50 ומעלה, חולים במחלות כרוניות בכל גיל, ילדים מגיל חצי שנה ועד גיל 12 ונשים הרות בכל שלבי ההיריון וכן בשלושת החודשים הראשונים לאחר הלידה. גם המערכת החורפית, שהגיעה השנה באיחור, משפיעה על שיעור המתחסנים. בדרך כלל מגיעה כמות גדולה של מתחסנים למרפאות בתחילת נובמבר, לאחר מערכת גשמים וקור; ואילו השנה, לא הרגשנו עד עכשיו חורף של ממש והיו מעט ימים גשומים".  

עופר משולם, מנהל 'מאוחדת' במחוז ירושלים: "אנו משקיעים משאבים ומאמצים רבים לצמצום תחלואת השפעת במחוז ירושלים. השפעת יכולה להיות מחלה קשה עם סיבוכים מסוכנים והחיסונים מהווים את הרפואה המונעת היעילה ביותר כנגדה. בנוסף, ההתחסנות מסייעת לצמצם את העומסים על מערכת הבריאות במהלך עונת החורף ומונעת אשפוזים, העלולים להיגרם כתוצאה מסיבוכי השפעת. הנגשנו את חיסוני השפעת בפריסה גדולה ברחבי המחוז לטובת מבוטחינו שיכולים להגיע ולהתחסן ביעילות, במהירות ובסמוך למקום מגוריהם. אני קורא לכולם להתחסן ולשמור על הבריאות".

ד"ר מנחם ביתן, מנהל רפואי 'מאוחדת' במחוז ירושלים: "מחלת השפעת שכיחה מאוד. רוב האוכלוסייה נוטה לחשוב שזו מחלת חורף קלה שתחלוף גם ללא טיפול, אך המציאות שונה. בחלק מהמקרים ישנם סיבוכים קליניים שמצריכים אשפוזים ולצערנו הסתיימו בעונות קודמות אף במוות. החיסון כנגד השפעת חשוב, כיון שהוא מונע ברוב המקרים את המחלה וטומן בחובו מעט מאוד תופעות לוואי שאף הן קלות. כמו כן, הוא גם מפחית כמעט לגמרי את התחלואה הקשה בקרב מי שחלה. עוד לא מאוחר. לכו להתחסן".

ניתן לתאם תור מראש דרך אתר 'מאוחדת' או במוקד הטלפוני של הקופה – 3833*.