בחזית ההתחדשות העירונית

השבוע אירעה רעידת אדמה בצפון * האם הבית שלכם בטוח? * האדריכל אבי בן חמו שופך אור על התהליך שעשוי לשדרג את איכות הבית שלכם ובעיקר את רמת בטיחותו

אחד הנושאים שתפסו תאוצה לאחרונה הוא 'התחדשות עירונית', מונח שמושמע לא מעט ולא ברור אם כולם מבינים לעומק במה מדובר. כולם מצמידים את הביטוי 'תמ"א 38', אך מהו למעשה?

תמ"א (תוכנית מתאר ארצית) 38 היא אוסף של תקנות שהדבר הכי חשוב בהן הוא לדאוג לתחזוקה של מבנים כדי למנוע סיכונים שנוצרים מרעידות אדמה. לשם כך הקימה כל רשות עירונית מינהלת להתחדשות עירונית אשר בוחנת מה נכון לכל שכונה, רחוב או מתחם (קבוצת מבנים שסמוכים זה לזה).

איך ומי עושים את כל זה? הרעיון הוא לתמרץ יזמים על ידי תוספת בנייה למבנים קיימים אחרי תחזוקה העומדת בפני רעידות אדמה ונזקים נוספים. כך נהנה כל דייר מהרחבת הבית הקיים, שיפור המראה של הבניין והקבלן מוסיף עוד כמה קומות שיכולות להניב רווח ממכירת דירות חדשות. יש גם את הפורמט של 'פינוי בינוי' (או 'בינוי פינוי', תלוי בשטח הקיים לבנייה ובהיתרים).

חשוב לציין כי תוכנית שהעמידה המדינה בעבר לשיפור חזית ומבחנה (תמ"א 38 א) בוטלה, וכעת פועלים לבנייה מאפס. אחד הדברים שלא כולם מודעים לו זה מה ואיך מתכננים, הרבה לפני שלב הבנייה. פונים לאדריכל שיכין סקיצה למבנה עתידי מבחינת כל הפרטים הקטנים ועד להעמדה ויזואלית – איך ייראה הבניין לפי רצונו של היזם.

פנינו לאבי בן חמו, אדריכל המתמחה בהדמיות לפרויקטים של בנייה אשר שפך אור על התהליך. "בתחילת דרכי בעולם ההדמיות התמזל מזלי ודרך המלצה הגיע אליי יזם שנטל חלק בעבודה של חברה המתמחה בפרויקטים מעין אלו הבונים 'רק' מבני יוקרה ומשווקים את הפרויקטים שלהם לתושבי חוץ. הם חיפשו לשווק את פרויקט הדגל שלהם ברחוב משה הס 7 הסמוך למגרש ימק"א המיתולוגי בירושלים. הם ביקשו ממני שאכין עבורם את כל החבילה, הכוללת הדמיות חוץ – גם לילה וגם יום, הדמיות פנים לכל דירה שמוצעת למכירה ותוכניות מכר ושיווק לדיירים".

בן חמו ממשיך לתאר את התהליך שרובנו נתקלים בו על שילוט הסמוך לפרויקטים לפני או תוך כדי בנייה: "כיוון שזו הייתה העבודה שבה קיבלתי הזדמנות לפריצת הדרך שלי, התחלתי להכין לעצמי תשתית לעשייה וזה דבר שבעיני הוא חשוב מאוד. הלכתי בעצמי לצלם ברחבי ירושלים אבנים כדי שאוכל לערוך מהם חומר לחזית הפרויקט (כדי שייראה כמה שיותר מציאותי, כך במקור). הסתובבתי בשכונה כדי להכיר את הסביבה, את מזג האוויר שלה, סוגי הצמחייה ובכלל את כל הדברים שהופכים הדמיה חובבנית למקצועית. הכנתי בעצמי לכל דירה מספר מודלים של עיצוב כדי שלא תתקבל תחושה של חזרה על פרטים בפרויקט ושכל תמונה ותמונה תספר סיפור אחר ותביע עוד אפשרויות".

כאמור, מקצוענות בתחום התכנון נדרשת לפני פנייה לפרויקטים של התחדשות עירונית, שהרי באזור שלנו אין תחזוקה של מבנים אלא רק בנייה חדשה על פני מבנים ישנים קיימים. לדברי בן חמו: "תכניות יש, כוונות יש, אבל לכל דבר כזה צריך אנשי מקצוע. העובדה שאני אדריכל במקצועי עוזרת לי מאוד בעולם ההדמיות האדריכליות. למשל, הייתה דרישה גדולה של הלקוח ששורות האבן בהדמיה יהיו מקבילות לפתחים ושיהיה סידור אבנים ירושלמי אמתי מסביב לחלונות, קופינג תבליטים ושקעים באבנים בסגנון אקלקטי עכשווי. זה בגדול התהליך שהרבה חשים אותו באוויר ונראה כי המדינה צועדת לכיוון זה".

למידע נוסף בנושא: www.avistudio.co.il.