'בחזרה לשולח'

תערוכה חדשה ב'תמול שלשום' שבה יוצגו רישומים של האמן מקס אפשטיין

'בחזרה לשולח' היא תערוכה חדשה שמוצגת בימים אלה בגלריית 'קיר1' בבית הקפה 'תמול שלשום' (בבעלות דן גולדברג) בירושלים, ובה למעלה מ-20 רישומים של הומן הבינתחומי מקס אפשטיין, שמשלבים טקסט שבעליו איננו מזוהה עם דימויים מקוריים. שם התערוכה – 'בחזרה לשולח' – לקוח מתחומי משלוחי הדואר וצופן בתוכו סיפור ייחודי שמצביע על היווצרותה של התערוכה. מקס אפשטיין הציג בתערוכות יחיד רבות, לצד השתתפות בתערוכות קבוצתיות בארץ ובחו"ל.

הכול החל כאשר מקס אפשטיין, תושב השכונה הציורית עין כרם, מצא באחד משיטוטיו בשכונה ערימת תיקיות ארוזה ברישול באריזת קרטון. הוא לא ידע מה יהיה בגורלה של הערימה אך כדרכו, לקח את 'המציאה' אליו לסטודיו, שם גילה כי מדובר במעין 'ארכיון' פרטי וייחודי שכולל מכתבים בעברית בכתב יד, מכתבים בגרמנית ובאנגלית בדפוס, מסמכי פרויקט כלשהו ברוסית ומעטפות שונות מהשנים 1974-1968.

כאמן, שבדרך כלל איננו מתחיל את יצירותיו על 'לוח חלק',  השתמש מקס אפשטיין בטקסטים שמצא כבסיס לרישומים חדשים, כאשר הטקסטורה והטקסט הופכים לחלק אינטגרלי מהרישום ומקבלים משמעות נוספת. לדוגמה: רישום של עכברושים נעשה על טקסטים מודפסים בגרמנית וכך יוצרים הדימוי ביחד עם הדף הטקסטואלי רובד נוסף משמעותי שניתן לפרשנות אישית של הצופה.

רינה פלד, אוצרת התערוכה:  "מקס משחק איתנו – הצופים – במעין משחק של גילוי והסתרה: לעיתים הוא מאפשר לנו לקרוא את הטקסט ולעיתים הוא בוחר להסתיר אותו. מקס בחר במודע שלא לקרוא את הטקסטים ב'ארכיון' שמצא ולא ניסה לגלות את זהות בעליו. הוא מעדיף לדמיין אותו כשהוא מנהל אתו דיאלוג באמצעות רישומיו. כך גם אנחנו – הצופים – נשארים עם סימני השאלה ומוזמנים להפעיל את הדמיון תוך כדי התבוננות בתערוכה".

'תמול שלשום' הוא מוסד ירושלמי מוכר ואהוב שמשלב תרבות, קפה ואוכל. מיקומו בבניין היסטורי לשימור מהמאה ה-19 בנחלת שבעה והאווירה הייחודית במקום, הפכו אותו לאחד המקומות האהובים בעיר שמושך אליו קהל רב מכל רחבי הארץ.

בגלריה החדשה 'קיר1' מוצגות תערוכות מתחלפות ובהן עבודות של אמנים ותיקים וצעירים שמקיימות דיאלוג עם טקסטים של שירה וספרות. הקונספט שלפיו הוקמה הגלריה, שואב את השראתו מהמודלים של הסלון התרבותי ובית הקפה של תחילת המאה הקודמת באירופה, שבהם התקיימו מפגשים יצירתיים בין אמנים, משוררים, סופרים ומוסיקאים, אשר הולידו תנועות ומגמות שונות בתולדות האמנות והתרבות המודרנית.

נעילת התערוכה: 19.6.

גלריה 'קיר1', תמול שלשום, 02-6232758, www.tmol-shilshom.co.il.

רחוב יואל משה סלומון 5, מדרחוב נחלת שבעה, ירושלים.