בחייאת נתניהו, תקיים הבטחה אחת

מישהו לוקח אחריות? שידור חי מסוף השבוע האחרון (צולם על ידי כותב המאמר)
מישהו לוקח אחריות? שידור חי מסוף השבוע האחרון (צולם על ידי כותב המאמר)
ב-2006 דרש נתניהו, אז ראש האופוזיציה, מראש הממשלה אולמרט לקחת אחריות על חלקו במלחמת לבנון השנייה * 2023: הגיע הזמן שנתניהו כראש ממשלה יהיה בבחינת "נאה דורש – נאה מקיים"

אני ממש מקנא בביביסטים. להם אין כל בעיה. קרה האירוע הכי קשה וטראגי בתולדות המדינה? אין בעיה. תמיד, אבל תמיד, אפשר להפנות את היד הימנית שלהם לצד שמאל. שם, בפינה, יושבים עוכרי ישראל, עם כל התארים המתועבים שהם רגילים לכתוב ולהשמיע.

אני כבר לא מופתע ממאומה. הביביסטים ידעו תמיד (ועושים זאת גם היום) כיצד להטיל את הרפש לכיוון אנשי השמאל. רבים מהם, צעירות וצעירים נפלאים המחרפים את גופם למען המולדת. טוב עושים מנהלי הרשתות החברתיות, שחלק לא מבוטל מהנכתב נשלח לאשפה ובמקרים חמורים יותר גם לחקירת המשטרה.

הם אינם מסתפקים בכך. הם יודעים לעשות את מלאכתם בצורה נבונה. הם פוגעים בול בנימים הרגישים ביותר של האדם. אתה יכול לקרוא נוסח כמעט אחיד של הודעות הנושאות בתוכן משפט מרכזי: "ביבי לא אשם. את הערכותיו הוא מקבל מראשי הצבא ומערכות הביטחון האחרות".

נדהמתי לשמוע דברים ברוח זו גם מפי קצין משטרה שאותו אני מאוד מעריך ואוהב, בעל דעות ימניות. לאחר שהעליתי בפניו את הדברים שאמר נתניהו בפורום סגור של ראשי הליכוד לפיהם "החמאס מורתע. הוא לא יעז לתקוף את ישראל". תגובת קצין המשטרה: "מה רוצים מנתניהו? הוא הסתמך על נתונים שהשמיעו והציגו בפניו מפקדי צה"ל וראשי השב"כ".

והיכן כאן האחריות האישית? הוא הרי נושא בתואר ראש המערכת.

במוצאי שבת האחרונה התבשרנו בכל ערוצי הטלוויזיה בכותרת אחידה: מיד מסיבת עיתונאים עם ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון גלנט והשר גנץ. יפה, אמרנו לעצמנו, סוף סוף נזכה לשמוע תשובות לשאלות מפי הגבורה. נתניהו, כמו שרק הוא יודע לעשות, נתן הצהרה ארוכה וצפויה, העניק מספר דקות ל'קישוטים' שעמדו לצדו, גלנט וגנץ, לומר כמה מלים ומיד עברנו למסיבת העיתונאים של השלושה.

שלושה? היה ברור מראש שכל השאלות יופנו לראש הממשלה. היה ברור שהשניים יושבים לצדו ומשמשים כגיבוי…

כל השואלים, ונראה לי גם כל עם ישראל, ציפו למשפט המתבקש: "אני לוקח על עצמי אחריות על מה שקרה". העיתונאים, בצדק, לא הרפו, שבו ושאלו לגבי אחריותו האישית. הם הזכירו לו דברים שאמר בעבר, לגבי משמעותה של אחריות. וכאן בא, לפחות בעיניי, המשפט החשוב ביותר במסיבת העיתונאים: "לא חוזר בי לגבי דברים שאמרתי בעבר על נטילת אחריות".

יפה, חזרתי ולחשתי לעצמי, מתוך תקווה שהפעם – רק הפעם – יקיים הבטחה אחת שלו. לשם כך החלטתי להתגייס לעזרתו ומביא כאן את אשר אמר נתניהו בעצמו בעבר על במת הכנסת, בעודו יו"ר האופוזיציה, לאחר הגשת דו"ח השופט בדימוס ד"ר אליהו וינוגרד על מלחמת לבנון השנייה – ובו מסקנות קשות כנגד ראש הממשלה אולמרט, שר הביטחון עמיר פרץ והרמטכ"ל דן חלוץ. הנה הדברים כלשונם:

 "ראש הממשלה, אתה היית צריך לבדוק את מוכנות הצבא, הפעלת הצבא, הגנת העורף. גלגול כזה של אחריות לא ראיתי מימיי. כשהכישלון כל כך רחב, הצעד המתבקש הוא החלפת ראש הממשלה שכשל".

רבאק, למעלה מ-15 שנה אתה מכהן כראש ממשלה. היה לך מספיק זמן כדי לדאוג שהדבר הזה לא יקרה. אבל כידוע לכם, את רוב זמנו, בחודשים האחרונים, הקדיש לנושא העיקרי בחייו: הרפורמה המשפטית, שתכליתה לערוך מהפכה שלטונית. שום דבר אחר לא עניין אותו.

ועם ישראל היכן?

אני מכיר אותם מקרוב. אנשים חיים. מתהלכים בינינו. נושמים את האוויר הצח של הסתיו. שמם אינו מופיע ברשימת הנרצחים. לא הפצועים ולא הנחטפים. גופם חי. אבל נשמתם נשארה שם. עמוק עמוק בשבת של השבעה באוקטובר 2023. השבת השחורה.