בחינה בהפתעה

9463aa7b-72d7-4db2-8004-165f205e96a0
הורי תלמידי י"ב בתיכון 'הראל' מפנים טענות קשות להנהלה על כך שבחינת הבגרות באזרחות התקיימה ללא חומר פתוח, זאת לאחר שבמשך השנה הדבר הותר בבחינות * המנהלת, ליאת שגב: "צוות בית הספר מקבל החלטות על פי שיקולים פדגוגיים המתאימים לשנה המורכבת בה אנו נמצאים"

בחינות הבגרות הן דבר שרצוי לקחת ברצינות ולשאוף לעבור אותן במידה מרובה עד כמה שניתן של הצלחה. הן מייצרות ובצדק לחץ לא קטן וזאת בשל השפעתן על עתיד התלמידים.

משבר הקורונה הטיל סימני שאלה רבים על קיום בחינות הבגרות אך במשרד החינוך מצאו פתרונות כיצד לקיים את הבחינות וכן את הלמידה לקראתן.

דרמה לא קטנה התחוללה בתיכון 'הראל' בנושא של בחינת הבגרות באזרחות. לטענת הורים שפנו למערכת 'זמן מבשרת', מדובר במקצוע שבו התלמידים לא חייבים להיבחן בבחינה חיצונית ובית הספר אוטונומי לקבוע אם לקיים בכלל את הבחינה ואם כן, באלו תנאים. לדבריהם, במשך השנה, בשל המצב, נבחנו התלמידים לכל אורך השנה עם חומר פתוח. לדברי ההורים, דווקא בישורת האחרונה, הקשיח בית הספר את התנאים וקבע כי בחינת הבגרות תתבצע ללא חומר פתוח.

כאמור, במשך השנה התרגלו התלמידים לבחינות עם חומר פתוח וההנחיה החדשה נפלה עליהם כרעם ביום בהיר. "הם ניסו לשנות את ההחלטה אך לא הצליחו", מספרת אימא של אחד התלמידים בשיחה עם 'זמן מבשרת'. קצפם של ההורים יצא לאחר שנודע להם כי תלמידי מגמת מוסיקה קיבלו פטור מן הבחינה אך כל היתר לא זכו לפטור המיוחל. ההורים ניסו גם הם לבטל את ההנחיה לקיים את הבחינה ללא חומר פתוח וניסו לקבל הסבר מניח את הדעת למה שנראה ביניהם כ'אפליה' בין אלה שקיבלו את הפטור ובין אלה שלא. "כל מה שהיה למנהלת להגיד זה 'תסמכו עלינו'. לנו קשה להבין מדוע אחרי שנה קשה כל כך מחמירים את הכללים כאשר יש לבית הספר את הסמכות שלא לעשות זאת וגם העובדה שלחלק מן התלמידים קיבלו פטור וחלק לא אינה מובנת לנו. זה חינוך לאזרחות טובה?".

ליאת שגב, מנהלת תיכון 'הראל', מסרה בתגובה: "צוות בית הספר מקבל החלטות על פי שיקולים פדגוגיים המתאימים לשנה המורכבת בה אנו נמצאים. כך גם במקרה הזה. הבחינה התקיימה לפני כשבוע וחצי ותחושת הנבחנים הייתה טובה".