בחירות מקומיות: הקץ לדילמה

מתווה שמאפשר המשך שירות. ג'רמי סלטן (צילום: אינגריד מולר)
מתווה שמאפשר המשך שירות. ג'רמי סלטן (צילום: אינגריד מולר)
לאחר שמשרתי מילואים המתמודדים בבחירות המקומיות נדרשו להכריע עם להסיר מועמדות או להשתחרר מהשירות, שינו משרדי הביטחון והפנים את ההנחיה ובישרו השבוע כי הם יוכלו להמשיך את שירות המילואים ולשמור על מועמדותם, אך לא יוכלו לעסוק בפעילות תעמולתית * מועמדים אחרים ישתחררו שבועיים לפני הבחירות וישובו לאחריהן

כפי שפורסם בגיליון הקודם, קיבלו המתמודדים בבחירות לרשויות המקומיות שגויסו למילואים בעקבות המלחמה הנחיה לפיה אם בכוונתם להמשיך להיות מועמדים, עליהם להשתחרר משירות המילואים.

הנחיה זו קוממה לא מעט משרתים שנדרשו להכריע בין שתי שליחויות חשובות. זה המקום להזכיר, כי העתירה שהוגשה בזמנו לבג"ץ לדחיית הבחירות נבעה בעיקר מהעניין הזה (בחלק מהעתירות דובר גם על קשיים טכניים הכרוכים בבוחרים עצמם ולא בנבחרים). כך נשמע בשבוע שעבר ג'רמי סלטן, תושב מבשרת, המגויס מאז שבעה באוקטובר ומועמד למליאת המועצה: "מבין למה דורשים שלא נעסוק בפעילות פוליטית כשאנחנו במדים. גם ככה אני רוב הזמן בפעילות צבאית, אין זמן ואין ראש. אבל למה להסיר מועמדות?".

אז זהו, בתחילת השבוע הגיעו משרדי הביטחון, הפנים והמשפטים להבנות שיאפשרו למאות מתמודדים בבחירות המקומיות, שמשרתים כעת במילואים במסגרת מלחמת 'חרבות ברזל', להמשיך בשירותם הצבאי במקביל למועמדותם במשרה הציבורית. על פי ההבנות, שהתפרסמו לראשונה ב'ישראל היום', יקבל צה"ל רשימת מועמדים יחידים או כאלה שלא נדרשים לכל תעמולה. מדובר יהיה ברשימה שתמנה כ-165 מתמודדים, אשר יוכלו להמשיך בשירותם הצבאי במילואים במקביל להתמודדותם. ההסכמות שהושגו נוגעות למתמודדים בבחירות לוועדים מקומיים, כלומר למועמדים ביישובים הקטנים, כמו למשל יישובי המועצה האזורית מטה יהודה השכנים אלינו.

בנוסף הוסכם, כי כ-450 מועמדים, שהמשך שירותם קריטי לצה״ל, יוכלו להמשיך להתמודד ולשרת. הם יידרשו להתחייב להימנע מנקיטת אמצעי תעמולה במקביל לשירות, לטובת ההתמודדות לתפקיד האזרחי בתמורה. עוד הוסכם כי בין היתר, ככל שהם מתמודדים, יוכלו המועמדים לפרוש ממילואים בסמוך למועד הבחירות, לקראת אמצע פברואר. עד אז הם יוכלו להמשיך לשרת.

הנחיות אלה ימומשו בעניינם של מאות משרתי מילואים שדורשים להמשיך בשירותם ולא לבחור בין מילואים למועמדות בבחירות המקומיות. ההנחיות החדשות הושגו לאור פניות שהגיעו מעשרות משרתי מילואים שנדרשו בשבוע החולף לסיים את שירותם במילואים, בשל התמודדותם בבחירות. חלקם כבר פנו לשרי הפנים והביטחון בבקשה לסדרת מנגנון שיאפשר להם להמשיך ולשרת. זה כאמור המנגנון שנועד להבטיח כי תמוזער הפגיעה במשרתי המילואים שמתמודדים גם למשרות הציבוריות ברשויות המקומיות. עוד סוכם, כי מועמדים שהודיעו על הסרת מועמדותם אך לא התייצבו במשרד הפנים או ברשות המקומית, יוכלו למשוך את הודעתם ולהמשיך להתמודד, אולם מי שכבר הודיע והסיר פורמלית את מועמדותו, לא יוכל לשוב ולהתמודד על פי המתווה החדש.

ג'רמי סלטן: "קיבלתי את ההצעה שהוצעה לכ-450 מועמדים מתוך ה-3,778 מילואימניקים, שנותרו בשירות מילואים חיוני, להמשיך בשירות המילואים הפעיל שלי, זאת במקום לנהל קמפיין בחירות, לקיים חוגי בית והנעת בוחרים לקלפי בזמן הזה. במקרה הפרטני שלי אני צפוי כשבועיים לפני יום הבחירות, ב-14.2, להשתחרר לטובת הבחירות. כמובן שהמצב דינמי והדברים יכולים להשתנות עד אז כולל דחיית הבחירות פעם נוספת. אני רוצה להודות לגורמים המקצועיים במשרדי המשפטים, הביטחון והפנים, שעמלו על המתווה הזה שמאפשר למועמדים החיוניים להמשיך לשרת מבלי לפגוע בזכותם להיבחר".