בידיים טובות

ד"ר אברהים אדריס (צילום: דוברת 'מכבי')
ד"ר אברהים אדריס, מתמחה ברפואת משפחה, הצטרף לצוות של 'מכבי' במבשרת ציון וכבר הספיק להציל חיים

ד"ר אברהים אדריס (28) הוא דמות מוכרת בנוף המרכז הרפואי של 'מכבי שירותי בריאות' במבשרת. בתפקידו האחרון היה חוקר במרכז למחקרים קליניים של 'הדסה' והגיע למבשרת להתמחות כרופא משפחה. מאז עושה חייל בתפקידו וכבר הספיק להציל חיים.

"לפני כחודש הגיע למרפאה שלנו אדם צעיר בן 30 בלי מחלות רקע ובלי גורמי סיכון לבבי", מספר ד"ר אדריס, "הוא דיווח על כאבים בחזה בזמן מאמץ, אולם מיד מיהר להכריז שהגיע בכלל בגלל שאשתו לחצה ושהמצב ממש לא נורא".

"לרוב, במקרים כאלה של כאבים לא חד משמעיים, אנו שולחים את המטופל למעקב", מוסיף ד"ר אדריס. "אולם משהו לא הרגיש לי טוב ולכן החלטתי לשלוח אותו לבצע בדיקת א.ק.ג.. כאשר צוות הסיעוד ואני ראינו את תוצאות הבדיקה, הבנו שמדובר בבחור שנמצא בשיאו של התקף לב חמור. המטופל לא הבין על מה המהומה, אבל לא היה לנו זמן לבזבז והתחלנו להעניק לו טיפול מציל חיים במרפאה. הוא קיבל מיד אספירין ובמקביל הזעקנו ניידת נט"ן שפינתה אותו באופן מיידי לבית החולים. יצרתי קשר עם הצוות בבית החולים 'הדסה' וברגע שהמטופל הגיע הוא הוכנס מידית לחדר הצנתורים. כשבדקנו לשלומו התברר, כי הוא הוכנס מיד עם הגעתו לצנתור דחוף שהציל את חייו. גילו לו חסימה בעורק הראשי ובדיעבד הסתבר שהיה לנו חלון זמן של פחות משעה וחצי עד ששריר הלב היה סובל מנזקים בלתי הפיכים".

ביניים: כאב בטן שהתגלה כאפנדיציט

"מקרה נוסף, שאירע במרפאה לאחרונה, הוא מקרה של בחורה צעירה מצוות המחסנים שלנו במתחם חיסוני הקורונה", מספר ד"ר אדריס, "היא התלוננה על כאבי בטן כשהיא מתארת כאבים המתחילים במרכז הבטן ומקרינים לבטן הימנית התחתונה. מאחר וזהו אחד הסימנים של דלקת תוספתן, גם כאן החלטתי שלא לקחת סיכון. על אף רצונה להמשיך בעבודה, הודעתי לה שהכרחי שהיא תתפנה במהירות למיון. עם הגעתה למיון אכן התברר שהיא סבלה מדלקת בתוספתן והיא עברה ניתוח חירום עוד באותו היום".

ד"ר אדריס מסכם: "העבודה שלי כרופא היא עבודה מרגשת מאוד ובמיוחד העובדה שאני יכול להציל חיים. בעצם זו בדיוק הסיבה שבגללה בחרתי לעסוק בתחום הרפואה ובשביל זה אני פה. רופאי משפחה מתפקדים כדמות העיקרית המנהלת את המקרים הרפואיים. המטרה שלנו היא לשפר את אורח החיים של המטופלים שלנו, למנוע את גורמי הסיכון ההפיכים ולאזן את המחלות הכרוניות שלהם. הכול כדי שלא להגיע למצבים רפואיים מסכני חיים וזו גם אחת הדרכים החשובות להצלת חיים".

זאב רייכמן, מנהל מרחב מבואות ירושלים ב'מכבי': "ד"ר אדריס וצוות המרכז הרפואי כולו פועלים במקצועיות ובאנושיות ורואים במקצוע שליחות. מטופלינו נמצאים בידיים טובות".