בימים ההם בזמן הזה

צילום: באדיבות המוזיאון
צילום: באדיבות המוזיאון
מוזיאון מורשת החשמונאים (המכבים) נפתח במודיעין

אין סמלי יותר מפתיחה של מוזיאון המציג את סיפורה של העיר מודיעין מימי החשמונאים דרך התקופות השונות ועד ימי הקמת העיר המודרנית מאשר בחנוכה. ואכן, מוזיאון חדש, המעביר את סיפור החשמונאים בחוויה רב חושית ואינטראקטיבית, נפתח לציבור הרחב בעיר מודיעין. בסביבת מודיעין נמצאו ממצאים ארכיאולוגיים רבים המעידים על עברה ההיסטורי העשיר והמפואר, שמהם ניתן ללמוד על קיום חיי תרבות יהודית ענפים באזור שהיה פעיל מאוד לאורך אלפי שנים.

הקמת המוזיאון במרכז העיר יוצרת חיבור בין העיר המודרנית, העכשווית, עם העיר הקדומה ובין חיי המסחר לחיי תרבות עשירים. במוזיאון, שנוצר בשיתוף פעולה של עיריית מודיעין-מכבים-רעות, רשות העתיקות ומשרד ירושלים ומורשת, יוצגו יותר מ-150 פריטים עתיקים שמספרים את סיפורו של המקום. פריטים אלה נחשפו ברחבי מודיעין, חלקם בהשתתפות תושבי העיר ותלמידיה.

כמו כן מוצגת גלוסקמה נושאת כתובת בארמית, כתובה בדיו שחורה, המציינת את השם שמעון בן אלעזר, שם נפוץ בחברה היהודית בימי הבית השני; עיטורי קיר (פרסקו) מבית הכנסת החשמונאי העתיק שעוטרו בדגם דמוי שיש הזהה לעיטור בתי האמידים בעיר העליונה בירושלים, שם התגוררו משפחות הכהונה בימי הבית השני; ושתי חותמות אבן – הראשונה נושאת כתובת בארמית ובה המילה "חמעה", שפירושה חומץ, והשנייה מעוטרת בדגם צמחי, שבו עלי גפן ואשכולות ענבים שגילף אומן.

מבקרי המוזיאון ייהנו מהדרכה, כניסה לחדר אינטראקטיבי הכולל ארבע הפעלות חווייתיות וכניסה לרייד לצפייה בסרט תלת ממד בחלל קולנוע עתידני גדוש אפקטים, היוצרים הרפתקה במנהרת הזמן עד לשלבי התפתחותה של העיר המודרנית.

שמעון גואטה, מחזיק תיק מורשת ותיירות בעיריית מודיעין-מכבים-רעות: "פתיחתו של מוזיאון מורשת החשמונאים מהווה גאווה מקומית וארצית. לאחר שנים של עבודת תכנון במסגרת תכנית אב לתיירות ומורשת, אני שמח ונרגש על פתיחה מוזיאון החשמונאים וחנוכתו. מוזיאון זה יחזיר את מבקריו אלפי שנים אחורה, לחיי תקופת החשמונאים במודיעין הקדומה".

דליה אוסדון, מנכ"לית עמותת 'מופעים', המנהלת את המוזיאון: "חג החנוכה הוא המועד המדויק והטבעי לפתיחת פעילות המוזיאון לקהל עם מיצגים, סדנאות, פעילויות אינטראקטיביות הקשורות לחג ולמורשת החשמונאים. ייערכו סיורים מודרכים בהשראת סיפורי חג החנוכה ברוח החג. כולם מוזמנים".

אתר המוזיאון: www.modiinmuseum.org.il/.