ביקור פרלמנטרי

צילום: דוברות המועצה
צילום: דוברות המועצה
ביקור הוועדה לפניות הציבור של הכנסת ביקרה אצל המפונים מהצפון ומהדרום השוהים בבתי המלון שבמטה יהודה

השבוע התקיים סיור וביקור של הוועדה לפניות הציבור בכנסת בבתי המלון שברחבי המועצה בהם שוהים המפונים מתושבי הדרום והצפון. מטרת הסיור הייתה ללמוד על הפעילות ועל הפערים הקיימים בשטח לציבור המפונים. נציגי משרדי הממשלה הגיעו  לשמוע ולראות כיצד יכולים לסייע.

הסיור והדיונים התקיימו בהשתתפות יו"ר הוועדה ח״כ יצחק פינדרוס, וחברי הוועדה ח״כ אושר שקלים וח״כ אברהם בצלאל. בנוסף, השתתפו בסיור נציגי משרדי הממשלה מתחומי החינוך, הרווחה, הבריאות, הביטחון, התחבורה, התיירות ועוד.

ראש המועצה ניב ויזל פתח את הסיור ואת אירוח הוועדה במלון 'יערים' שבמעלה החמישה, שם נפגשו חברי הוועדה עם נציגי היישובים המפונים שמתארחים במטה יהודה – ביניהם נציגי קיבוץ זיקים, נתיב העשרה, שדרות ודורות – נציגי בית המלון ועובדי המועצה. משם, המשיך הסיור לעוד מספר מלונות בשטח המועצה בהובלת מנכ״לית המועצה רחלי משה ורוני עירון, מנהלת מחלקת התיירות, המרכזת את כל עובדי המועצה שמנהלים את מתקני המפונים.

ראש המועצה ניב ויזל נתן סקירה על המועצה, יישובי המועצה והמלונות שקלטו מפונים ואת אלו יישובים קלטו. "המדינה לא נערכה כמו שצריך לאירוע חירום שכזה. הכול קרה הפוך ממה שתוכנן. הקשר עם ראשי הרשויות היה חוסך הרבה בלאגן, זמן יקר וכסף. אנו במועצה, השקענו משאבים ותקציב מבלי לחכות או לשאול אם נקבל מהמדינה בחזרה, כי היינו במצב חירום לאומי שהמפונים נמצאים כבר פה בכניסה למלון אחרי שעברו זוועות וחוויות קשות. מיד אמרנו שקודם נקלוט ונטפל בהם ולא נפקיר אותם. אני מאוד מקווה שהמדינה תדע להחזיר לרשויות את מה שהושקע". ראש המועצה ציין לטובה את משרדי החינוך והרווחה, שדי מהר פעלו ונכנסו לתוך האירוע. ראש המועצה ביקש מנציגי המדינה לשתף ולדבר ישירות עם ראשי הרשויות בשטח ולסיום הודה למשתתפים על הביקור.

תמי, נציגת קיבוץ דורות, ביקשה לחזק את דברי ראש המועצה ולהודות לו באופן אישי ולכל עובדות ועובדי המועצה שעטפו את התושבים המפונים. "המועצה האזורית מטה יהודה הפגינה תפקוד בלתי רגיל באירוע, עשו ועושים עבודה מצוינת. קיבלנו מעטפת רחבה ומחבקת גם מתושבי המועצה וזה לא מובן מאליו", אמרה.

בכל מלון בו שוהים המפונים, התכנסה הוועדה לדיון מורחב עם נציגי הקהילות המפונות, עם עובדי המועצה שעובדים במקום לטובת הטיפול במפונים מתחומים שונים – רווחה, חינוך, נוער ועוד. בנוסף, התייחסו מנהלי המלונות גם הם לקליטת המפונים, לתנאים הקיימים ושאלו שאלות לגבי היום שאחרי המלחמה. בסוף כל סבב, התייחסו לדברים חברי הכנסת של הוועדה, נציגי משרדי הממשלה ונציגי המועצה.

את הסיורים בכל אחד מבתי המלון שבהם ביקרה הוועדה, הובילו עובדי המועצה שהוסבו בזמן המלחמה לנהל את מתקני המפונים. מטרת הסיור הייתה להפגיש את משתתפיו עם המציאות בשטח, להציף את הצרכים והפערים הקיימים ואת ההתמודדות במגורים במלון והיערכות לחזרה ליישובים ביום שאחרי.