בית הבושות

לכתוב על הכנסת לאחר החלפת השלטון זו משימה לא קלה בהתחשב בנסיבות, אך בהחלט מתבקשת

נתבקשתי על ידי חבריי היקרים, ברוך מאירי ושמעון צוריאלי, לכתוב מאמר הסוקר את הכנסת לאחר החלפת השלטון. משימה לא קלה בהתחשב בנסיבות…

האמת? אני כל כך נבוך והלום למראה עיניי ולמשמע אוזניי. קשה לי מאוד להביע עמדה כלשהי. אני פשוט בוש ונכלם ממה שמתרחש בכנסת ישראל.

בית הנבחרים ראוי שיהיה מקום בו ניתן לעלות לבמה ולהציג נושאים בעלי השלכות הרות גורל, נושאים בו אמורים נבחרי הציבור שלנו להשמיע את דעותיהם, להתווכח בצורה תרבותית ומכובדת ובסיום לקיים הצבעה. אבל בשום מקרה אין שום הצדקה להתנהג כמו תגרנים בשוק, למרות העובדה שגם תגרנים בשוק לא יורדים כל כך נמוך ושפל.

חברי כנסת משולחי כל רסן לא נותנים במזיד לנהל כל דיון ענייני בנושאים החשובים למדינה. הצווחות במליאה והצעקות בוועדות תוך שימוש בשפה בוטה, מעליבה אישית, פוגעת מגדרית ונמוכה כל כך אינם ראויים לכנסת ישראל.

האם קריאות כלפי נבחרי העם בשמות גנאי וביטויים מעליבים וגסי רוח הם שיחזירו את הצעקנים לשלטון? בכל דמוקרטיה בעולם מוחלפות ממשלות לבקרים, דבר שבשגרה. זו טיבה של דמוקרטיה אמתית. זה נורמלי ויש לזה אפילו יתרונות רבים. "שלטון טוב שיתחלף ויתרענן", אמרו גדולים וחכמים ממני, אפילו מהמחנה שהאופוזיציה שייכת אליו. הפסד שלטון בבחירות אינו סיבה לשימוש בשפה נלוזה, בוטה ומעליבה.

האם העובדה שראש הממשלה הנוכחי, נפתלי בנט, החליט להפר מוסכמות ולהביא בכך להפלתו של נתניהו מכיסא ראש הממשלה היא סיבה לכך שהמנהיג הנבחר הופך מטרה לגידופים, לקללות, להשמצות, להטלת רפש ולעלבונות אישיים תוך שימוש גס בשפת רחוב? למי הם עושים זאת? למי שעוד לפני שנה ומשהו נבחר על ידי נתניהו עצמו לכהן כשר הביטחון של ישראל, התפקיד השני בחשיבותו במדינה? פתאום הוא הפך לדמות מאוסה ושלילית?

מה קרה? גסות הרוח עוברת כחוט השני בין כל חברי הכנסת באופוזיציה. קשה היה לי למצוא חבר כנסת אחד מן המחנה ששלט עד כה עשרות שנים במדינה שיאזור עוז יקום ויאמר לחבריו: "מספיק, עד כאן. אסור לנו להתדרדר עד לדרגת שפל. צעקות וגידופים לא יחזירו אותנו לשלטון".

האכזבה הכי גדולה הייתה לי מסגן שר הבריאות לשעבר יואב קיש, טייס קרב בעל עבר מפואר. ממנו צפיתי להתנהגות אחרת. איך הוא יכול כיום להביט בעיניהם של חבריו הטייסים האמונים על ביטחון המדינה לאחר הגידופים חסרי המעצורים אשר השמיע כנגד שר החוץ יאיר לפיד? נכון, יאיר היה האדריכל העיקרי למהפך הגדול. אבל זוהי, בעיניך קיש, סיבה מספקת להפוך לאדם המאבד עשתונותיו ואת ערכיו עליהם גדל?

חברי הכנסת באופוזיציה, עליכם לצאת מההלם, צאו לעבוד. קללות, השמצות ועלבונות אישיים אינם חלק ממה שציבור הבוחרים ביקש ומצפה מכם בבית הנבחרים.

לאחרונה גויס אף היושב במרומים לפגוע בקואליציה והטענה היא שהוא אינו רוצה את הממשלה הזו ולכן פוגע בעם. נו באמת?

שר לשעבר ששפת דיבורו הייתה די עילגת לא נפגע ולא העליבו אותו מעולם בדברי בלע על שימוש בשפתו העילגת. והנה הוא מוצא לנכון לפגוע בח"כ ממוצא רוסי שהתאקלם מצוין בארץ. הוא רכש את השפה העברית ומדבר קצת במבטא רוסי. אז מה? חסרים חברי כנסת בעבר ובהווה המדברים במבטא עיראקי כבד או במבטא מרוקאי?  נלקחה מכם הבושה והכבוד של אדם לרעהו.

ישנן מאות ואולי אלפי דוגמאות של חברי כנסת שדיבורם אינו בענייני השעה, אלא השמצות וקריאות חסרות טעם ותוכן ואין טעם להרחיב ולצטט. זה פשוט לא טוב, זה רע.

ראוי שתבחרו לדבר בשפה נקייה, תרבותית ומכבדת. לא רק למענכם. אלא למען כולנו. העולם צופה בנו, רואה את המתרחש ובז לנו, זאת כאשר בעבר הלא רחוק נהגו לכנותנו 'עם הספר'.