בכורה ל'פרדס' של 'ורטיגו'

מתוך המופע 'פרדס' (צילום: אלעד דבי)
מתוך המופע 'פרדס' (צילום: אלעד דבי)
להקת המחול 'ורטיגו' מעלה בכורה ל'פרדס', יצירתה של נעה ורטהיים * היצירה תחנוך את אולם המופעים החדש של הלהקה במשכנה בכפר האמנות האקולוגי בקיבוץ נתיב הל"ה

להקת המחול 'ורטיגו' תשיק בחודש מאי הקרוב את אולם 'ברונקה' – אולם המופעים החדש שנבנה בכפר האמנות האקולוגי שבקיבוץ נתיב הל"ה, משכנה הכפרי של 'ורטיגו' לצד המרכז הוותיק בו פועלת הלהקה בירושלים.

האולם יושק בבכורה ל'פרדס', יצירתה החדשה של נעה ורטהיים, המנהלת האמנותית של הלהקה, ושם היא תוצג כאשר הקהל מוזמן להגיע לכפר, לחוות את האולם המיוחד שפעם שימש כלול תרנגולות ואשר קירותיו עשויים אדמה וליהנות מחיבור מיוחד בין מחול, נוף פסטורלי של עמק האלה, אווירה קסומה וארוחה ממטבחה של שפית הכפר אורית קדם, ובכך לספוג את רוחה הייחודית של הלהקה המשלבת אמנות, חברה וסביבה.  

נעה ורטהיים: "'פרדס' היא יצירה שנולדה בבית. בית הוא התכנסות שכולנו חווינו בתקופה האחרונה. עבודה שבה הגוף מתכנס לעצמו, מצייר את עצמו ומתחבר לרבדים הרוחניים שלו פנימה. פנימה של כל אדם/רקדן לתוך עצמו לצד הקשר שלו עם המארג המשותף".

כמו בעבודותיה האחרות של ורטהיים גם כאן נושא שם העבודה משמעות הנשאבת ממקורות עתיקים. מקור המילה 'פרדס' הוא בשפה הפרסית העתיקה והפירוש הוא גן עצים. המילה חדרה הן לשפה העברית והן לשפות נוספות שבה קיבלה המילה 'paradise' משמעות של גן עדן.

פרדס הוא גם כינויה גם של תורת הסוד היהודית שמופיעה בתיקוני זוהר ומכילה בתוכה את ראשי התיבות של המלים – פשט, רמז, דרש וסוד. פרדס גם מתייחס לסיפור המפורסם במקורות, "ארבעה שנכנסו לפרדס", שבו ארבעה מחכמי ישראל ובתוכם רבי עקיבא נכנסו לפרדס כדי להתכנס לתוך תורת הסוד. היחיד אשר נכנס בשלום ויצא בשלום היה רבי עקיבא.

את המוסיקה למופע יצר אמן כלי הקשה איתמר דוארי, מהחשובים והבולטים בארץ ובעולם. הפסקול שזור בתוך תהליך הבנייה של הכוריאוגרפיה, נוצר והוקלט בזמן אמת תוך כדי תנועה בסטודיו. זו הזדמנות למפגש בין מוזיקה לתנועה בזמן אמת שלא הייתה נוצרת אילולא הזמן והשקט שהתלוו למשבר הקורונה.

שותפים נוספים ליצירה: רינה ורטהיים ובשיתוף הרקדנים שון אולס, קורינה פריימן, עדן בן שימול, מיכה איימוס, איתי פרי ודניאל קוסטה. מוסיקה: איתמר דוארי  תלבושות: ששון קדם. עיצוב תאורה: דני פישוף.

המופעים יתקיימו באולם 'ברונקה', אולם המופעים החדש שבכפר האמנות האקולוגי 'ורטיגו', קיבוץ נתיב הל"ה.

תאריכים: רביעי, 5.5, 19:00. חמישי, 6.5, 19:00. שישי, 7.5, 11:30.

מחיר מופע + ארוחה (ללא אלכוהול) –  220 שקלים לאדם.

לינק לרכישת כרטיסים

הגעה ב-WAZE: ורטיגו כפר אמנות אקולוגי