בלט דורטמונד בישראל

צילום: julian baumann
צילום: julian baumann
הלהקה, שנחשבת לאחת הרפרטואריות, המסעירות והחשובות באירופה - מגיעה לירושלים

בלט האופרה של דורטמונד, אחת הלהקות הרפרטואריות המסעירות והחשובות ביותר באירופה, בניהולו האומנותי של שין פנג וואנג, מגיעה לסיבוב הופעות בישראל.

הלהקה, שנודעת בשל המושגים האומנותיים הבלעדיים שהיא יוצרת והפקות הבלט הייחודיות שלה, תפגין את יכולותיה הווירטואוזיות בתוכנית שכוללת יצירות של כוכבי הכוריאוגרפיה ויליאם פורסייט, שין פנג וואנג ואלכסנדר אקמן.

התוכנית האומנותית של המופע כוללת יצירות מופת של כוריאוגרפים חשובים:

״הריגוש המסחרר של דיוק״ מאת ויליאם פורסייט למוזיקה מאת שוברט: מחווה חושני של פורסייט, כוכב הכוריאוגרפים, לאומנות המחול של ג'ורג' בלנשין. משחק הטעיה גיאומטרי ברמת דיוק גבוהה ביותר ובסגנון ניאו-קלאסי עכשווי שפורץ את גבולות האומנות כלפי החיים.

״קקטוס״ מאת אלכסנדר אקמן למוזיקה מאת היידן, שוברט ובטהובן: יצירה מלאת הומור ל-16 רקדנים וארבעה מוזיקאים שיוצרים ביחד סימפוניה  מקורית עם מכות גוף, מחיאות כפיים, נשימות, מילים, מיתרים, כלי קשת וקקטוסים. יצירה זו זיכתה אותו בפרס 'הברבור' היוקרתי.

״עדן״ מאת שין פנג וואנג: יצירה למוזיקה מאת 48 Nord שהיא חלק מטרילוגיה בהשראת 'הקומדיה האלוהית' של דנטה אליגיירי. דנטה וביאטריס רוקדים את אהבתם הנצחית בממד שמיימי שבו מסלולי הכוכבים מתמזגים ללא הפרדה עם צהלת המלאכים.

בלט דורטמונד, שרקדניו הווירטואוזים מגיעים מ-18 מדינות, הוקם בשנת 1904 והוא פועל כבר למעלה ממאה שנים. כניסתו בשנת 2003 של הכוריאוגרף הסיני שין פנג וואנג כמנהל אומנותי, הביאה את הלהקה לשיאים בזירת המחול הבינלאומית.

דרכו האומנותית של וואנג מושפעת מהביוגרפיה שלו. הוא נולד בסין, שם למד כוריאוגרפיה באקדמיה למחול בבייג'ינג ובהמשך למד ריקוד מודרני באוניברסיטת פולקוואנג לאומנויות באסן שבגרמניה. הוא רקד כרקדן הראשי בלהקת המחול המרכזית של בייג'ינג ובבלט Aalto באסן, שם יצר כוריאוגרפיות רבות. בשנת 2000 עבד עם הבמאי הנודע ז'אנגי יימו וביחד יצרו את הבלט הסיני המפורסם 'הפנסים האדומים'. בניהולו, הפך בלט דורטמונד לכוח חדשני בסצנת המחול של אירופה. וואנג, שביסס את יצירתו האומנותית על שפת ריקוד ניאו-קלאסית, שם דגש על גילוי נושאים ספרותיים ומלחינים חדשים לבלט סיפורי באורך מלא.

הרפרטואר של הלהקה בניהולו כולל יצירות חדשות וקיימות של כוריאוגרפים ידועים כמו ויליאם פורסייט, אלכסנדר אקמן, ווין מקגרגור, הנס ואן מאנן, מאורו ביגונזטי, כריסטיאן שפוק, בנג'מין מילפייד, קאייטנו סוטו, אדוארד ליאנג, דגלאס לי, דמיס וולפי, איציק גלילי, ריצ'רד סיגל, אדוארד קלוג, יוהאן אינגר, אקרם חאן וג'ורג בלנשין.

המופע יתקיים בתיאטרון ירושלים ביום ראשון, 12.6, 20:30.

לרכישת כרטיסים:

'בימות':  6226*, www.bimot.co.il.

תיאטרון ירושלים: 02-5605755, www.jerusalem-theatre.co.il.

מחיר כרטיס: 150-350 שקלים.