בעקבות שושלת הרמב"ם

'בית הקונפדרציה' מציג את המסע התיאטרוני-מוזיקלי 'חידת רבי אברהם בן הרמב"ם'

האם מימש בנו הצעיר והאהוב של הרמב"ם את חזון אביו? 'בית הקונפדרציה', בניהולו של אפי בניה, מציג מסע תיאטרוני-מוזיקלי מפתיע בעקבות החידה הגדולה שמלווה את שושלת הרמב"ם: מדוע בחר בנו אברהם דווקא בדרך מיסטית סופית שאינה מקובלת על רוח הקהילה?

ד"ר דליה כהן-קנוהל, אליעז ראובן-דנדקר, דליה פז'נד ורונן כהן יוצאים למסע מרתק. הם נסמכים על טקסטים אותנטיים ככתבי אברהם בן הרמב"ם ומסמכי הגניזה ומלווים אותם בשירה סופית.

הרמב"ם כתב על בנו אברהם: "בענייני העולם אין לי נחמה, זולתי בשני דברים: כשאסתכל ואעיין במה שאעיין ושזה בני אברהם ה' יתעלה נתן לו חן וברכה מברכת מי שנקרא על שמו… כי הוא עניו ושפל שבאנשים. מצורף אל זה טוב מידותיו והוא בעל שכל דק, טבע נאה ויהיה לו בעזרת ה' שם בגדולים בלא ספק."

אברהם בן הרמב"ם ניהל כת חסידים שדרכי פולחנם היו ברוח המיסטיקה הסופית – בניגוד למקובל ביהדות. העלילה מתחקה אחר הסיבות לנתיב המיסטי המיוחד שבו בחר רבי אברהם לצעוד ואחר עלילתה הנפתלת של שושלת הרמב"ם עד להיעלמותה מעל מפת ההיסטוריה.

כך כתב רבי אברהם על הסופים: "אל תחשוב כי לא יאה להשוות את התנהגותם של הנביאים עם התנהגות הנזירים הצופיים, שהרי הנזירים חיקו את הנביאים".

תיקוניו של רבי אברהם גוררים מלחמה פנימית בתוך הקהילה ותלונות מגיעות אל הסולטן. חסידיו במצרים היו מטהרים עצמם לפני התפילה, רוחצים את רגליהם, נערכים בשורות בבית הכנסת, מתפללים בכריעה ומניחים את מצחם על רצפת בית הכנסת. המופע תוהה מדוע תיקן בנו של הרמב"ם את התפילה ושינה אותה? מה ביקש להשיג? האם נטש את מורשת אביו?

כתיבה, תנועה ובימוי: דליה כהן קנוהל. שירה: דליה פז'נד. משחק: אליעז ראובן-דנדקר ורונן כהן. לחן, עיבוד ועריכה מוזיקלית: רפאל כץ. קטעי קישור: מנשה כהן. הקראת קטעי מקרא: פרופ' ישראל קנוהל.

חמישי, 15.9, 20:30, 'בית הקונפדרציה', ירושלים.

המופע  מתקיים בתמיכת משרד התרבות והספורט, מינהל התרבות; ועיריית ירושלים, האגף לתרבות.

מחיר כרטיס: 70 שקלים.

רכישת כרטיסים: בימות 6226*, www.tickets.bimot.co.il.

למידע נוסף: 'בית הקונפדרציה' בפייסבוק, בטל' 02-5399360 (שלוחה 5) ובאתר www.confederationhouse.org.