דאדאיזם מצ'ילה בתל אביב

צילום: באדיבות 'סדן הפקות אומנות'
צילום: באדיבות 'סדן הפקות אומנות'
תערוכת יחיד לאומן אריאל מיטניק בגלריה 'בן עמי' בתל אביב

אריאל מיטניק הוא אומן עם יצירה דאדאיסטית. בימים אלה הוא מציג תערוכה חדשה מיצירותיו בגלריה 'בן עמי' השוכנת בסמיכות לבית קפה בכיכר החשמל בתל-אביב. למיטניק קשר ארוך טווח עם ישראל והוא מקיים דיאלוג מפעים עם אומני תנועת הדאדא המיתית. ראשיתה של פעילות אומני הדאדא התרחשה לפני בדיוק מאה שנה בקפה 'וולטר' בשווייץ ולכן אין מתאים יותר מלהציג את הפרויקט הנוכחי בחלל הצבעוני והכל כך ייחודי של גלריה 'בן עמי'. 

אריאל מיטניק נולד, חי ויוצר כיום בצ'ילה. בעבר שהה בישראל ולמד באקדמיה לאומנות 'בצלאל'. מיטניק הוא צייר וירטואוזי וחברתי המשלב בעבודותיו – 'ציורי הברנשים' – כתיבה ביקורתית, התנהגותית ופוליטית. הוא טומן בחובו ביקורתיות חברתית ויוצר חוויה בעלת נופך הומוריסטי שנון.

יצירותיו של מיטניק, ממש כמו עבודות הדאדא, קוראות במידה מסוימת תיגר על המקובל והמוכר במוסכמות האומנות המקובלת. עבודות הדאדא המקוריות נוצרו כשפת אוונגרד בין שתי מלחמות העולם. יצירות התערוכה הנוכחית מוצגות בלב תקופה של מלחמה עולמית במגפת הקורונה, תופעה קוסמופוליטית בעלת משמעות חריפה שתוצאותיה עדיין אינן ידועות. גורלו של האדם הקטן מול משברי הטבע ושינויי האקלים מול התמודדותו עם מוראותיה של המגיפה, גם מההבטים החברתיים והפוליטיים – כל אלה יצרו מחשבה חדשה על כוחו ומעמדו של ה'אני' הקטן והבודד מול כוחותיו המאגיים של הטבע.

הציורים של אריאל מיטניק יוצרים אמפטיה עמוקה בעיניו של הצופה בהם. אלה הם רישומי  דמויות רגילות, אנשי יום יום המוטרדים מבעיות של צורך באהבה ובמגע אנושי, אנשים צבעוניים שיש בהם ערגה להתייחסות ולאינטראקציה חברתית. דמויותיו המגוונות מוכרות לכל אחד מאתנו מהחיים הסובבים אותנו. הן מייצגות ברנשים טיפוסיים המאכלסים את הדרמות של חיינו. מיטניק מתזכר את אומני הדאדא ג'ורג' גרוס ואוטו דיקס באמצעות ציוריו הקריקטוריסטיים והסרקסטיים. הוא יוצר ביקורת נוקבת ומעלה בראשנו נקודות למחשבה. בכל עבודותיו הוא משתמש בכתיבה אישית, משפטים ומלים מורכבות שאותם הוא מסתת באמצעות כתב יד אישי החודר ללב. גישתו הדאדאיסטית מתכתבת עם השירה הלטריסטית, היוצרת באמצעות הכתב קומפוזיציה בעלת משמעות.

התערוכה תיפתח ביום ראשון (27.2, 20:00) ותינעל ב-22.3.

אוצר: דורון פולק.

גלריה 'בן עמי', רח' החשמל 12, תל אביב.

שעות הביקור בתערוכה: ימים שלישי-חמישי 10:00-17:00, שישי 10:00-14:00.