"בתינו הפכו הפקר"

שקט שמטעה. רחוב בשכונת עין חמד (צילום ארכיון)
שקט שמטעה. רחוב בשכונת עין חמד (צילום ארכיון)
כך כתבה שלומית ברזני, תושבת שכונת עין חמד במכתב חריף לשר לביטחון פנים וגוללה את מכת הפריצות שהפכה לשגרה ואת האלימות מצד ילדים שבאים מחוץ לשכונה וגורמים לילדי המקום שלא להגיע לגני המשחקים והמגרשים

חוסר ביטחון. זה מה שחשים לאחרונה תושבי שכונת עין חמד ביישוב. לתושבת אחת, שלומית ברזני, נמאס. את תחושותיה שהן גם תחושות של לא מעט מתושבי השכונה, העלתה במכתב חריף לשר לביטחון פנים עומר בר לב. העתקים ממנו נשלחו גם לראש המועצה יורם שמעון, למנכ"ל המשרד לביטחון פנים תומר לוטן ולמפקד תחנת 'הראל' סגן ניצב דקר אשל.

להלן תוכן המכתב:

"אנו, תושבי שכונת עין חמד ביישוב מבשרת ציון, חווים שינוי משמעותי בביטחון ובתחושת הביטחון בעשור האחרון בכלל ובשנתיים האחרונות בפרט. מידי ערב, ישנן פריצות לבתים, גניבות כלי רכב, גניבות רכוש ועוד. אוכל להעיד שלי גנבו באופן אישי שני כלי רכב ופרצו לביתי שלוש פעמים בשנים האחרונות. צעדי ההתמגנות נעים בין התקנת ציוד מיגון וצילום שדורש משאבים רבים וכלה בצעדים כלל שכונתיים שכוללים פטרול שכונתי בלילות.

אנו חשים שעקב המרחק הפיזי של השכונה משאר היישוב הפכו בתינו להפקר. תחושה זו מתחדדת כאשר אנו עדים בשבועות האחרונים לתופעה של גירוש ילדי השכונה ממגרש הכדורסל השכונתי באלימות. אנו דורשים מכם, נבחרי הציבור ושליחיו, לסייע ולהשיב את הבטחון לשכונה. מצידנו אנו מבטיחים לתת יד ככל שניתן כדי לעבוד בשילוב כוחות לפתרון הבעיה. לדעתי, ישנו מידע רב שמצוי אצל תשובי השכונה שיכול לעזור רבות ולהוביל לפעולה יעילה של כוחות האכיפה, לדוגמה סימנים רבים המעידים על כיוון ההגעה ותוואי התנועה של הפורצים.

לפיכך, נשמח לשיח פתוח בין תושבי השכונה לכוחות האחראיים שיוביל לשינוי דפוס המשטרה בשכונה והגברת הנוכחות הלילית, בנוסף לרישות התוואי המסתמן כתוואי הפורצים במצלמות. לדעתי, פעולות אלה יכולות להוביל לתפיסת הפורצים והחזרת תחושת הביטחון לשכונה. אנא, אל תפקירו אותנו למול האלימות שפוקדת את השכונה".

בשיחה עם 'זמן מבשרת' מסרה ברזני: "המצב לא פשוט. יש גני משחקים בשכונה, אבל כבר הרבה זמן אנו מרגישים שהם לא שלנו. באים ילדים מחוץ לשכונה וגורמים לילדים שלנו לא לבוא יותר לגנים האלה. אני לא שולחת לשם את הילדים שלי ויש ילדים אחרים שפוחדים ללכת לבד. לא יעלה על הדעת שבגלל אלימות יפחדו ילדים לצאת מהבית. וכמובן יש את בעיית הפריצות שכבר הפכה לדבר שבשגרה. הגיע הזמן לרשת את השכונה במצלמות ולהגביר נוכחות משטרתית. כך נוכל לאתר את הפורצים ולהרתיע אחרים מללכת בדרכם".

מהמועצה המקומית מבשרת ציון נמסר בתגובה: "בימים האחרונים הגיעה למועצה פנייה לפיה התרחשו מספר אירועי פריצה בשכונת עין חמד. מיד עם קבלת הפנייה, שוחח ראש המועצה יורם שמעון עם מפקד תחנת 'הראל' סגן ניצב דקר אשל. סוכם כי המועצה יחד עם משטרת ישראל יפעלו להגברת תחושת הביטחון במגוון דרכים שאין זה המקום לפרטן. יודגש, כי בשנה האחרונה דווחו למשטרה שש עבירות רכוש בלבד בשכונת עין חמד, בהן פריצות לרכב, גניבה וכו'. נתון זה נמוך בכל קנה מידה לעבירות רכוש מול הממוצע היישובי והארצי. על אף זאת, הונחה השיטור העירוני להגביר נוכחות באופן משמעותי בשכונת עין חמד. ראש המועצה ומפקד התחנה נמצאים בקשר עם נציגי השכונה ובימים הקרובים צפויה להתקיים פגישה בנושא במשרדי המועצה".