גיבוש הממשלה נוסח ארדואן

הגיע לסוף דרכו? ארדואן (צילום: Gerd Altmann, Pixabay)
הגיע לסוף דרכו? ארדואן (צילום: Gerd Altmann, Pixabay)
שיווק יחצ"ני או ניסיון לדחות את סוף התקופה? * מה מסתירים? * מדוע הגדיל הנשיא הטורקי את המעטפת הרפואית סביבו?

לאחרונה עוסקות כותרות רבות במצבו הרפואי של נשיא טורקיה רג'יפ ארדואן, אשר ממעט בהופעות ציבוריות. גם לא הועילו אותם ציוצי טוויטר שדוברו דואג לפרסם על מנת להזים את חרושת השמועות. התמונות המתפרסמות מעת לעת והניסיון ליצור תחושה שמדובר רק בשמועות ושהכול כשורה, אינם משנים את דעת הרבים שארדואן בן ה-68 אינו כתמול שלשום. הוא נצפה מספר פעמים מסתייע בזמן הליכה באשתו. עדות הסובבים אותו נתמכת בריאיון שהעניק כשהוא נשמע מבולבל, חסר שליטה וכריזמה. גם משחק הכדורסל אשר ארגן לחברי ממשלתו לא תרם אלא הניב את התוצאה ההפוכה. הטורקים מודאגים ומתחילים לתהות ולהרים גבה. מה מסתירים? מדוע הנשיא הגדיל את המעטפת הרפואית סביבו?

במטרה להזים את השמועות הרבות המתרוצצות ברשת ובכדי להוכיח את כוחו, נעצרו בימים האחרונים בטורקיה שלושים אנשים, אשר לטענת השלטונות הפיצו דברי כזב על הנשיא הטורקי. רג'יפ ארדואן, המכהן בתפקידו מזה שמונה שנים (להן קדמו 11 שנות כהונה כראש ממשלה), הוא דמות כריזמטית לכל הדעות, אשר סחף את בני עמו וזכה באמונם שוב ושוב. שיוכו וקרבתו ל'אחים המוסלמים' היו אלה שהובילו אותו לשלטון. טורקיה צעדה במשך מספר עשורים בעקבות מהפכתו של מוסטפא כמאל אטאטורק, אשר נקרא בפי רבים 'אבי הטורקים'. האחרון הוביל את עמו לשינויים, לרפורמות, להתקרבות לשיטות המערביות ולחילון.  אטאטורק (1938-1881) שימש כהשראה למנהיגים רבים באזור, אשר ביקשו להביא את המערביות ואת החילון לאזורם. בין הזכורים והבולטים היו רזא שאה פהלווי, מלך פרס; וע'זני אמנואלה חאן, מלך אפגניסטן. אטאטורק החליש את כוחו של הממסד הדתי ובשנת 1924 ביטל את מוסד הח'ליפות, דבר אשר פגע בסדר הדתי של האסלאם והפך את טורקיה לדמוקרטיה ולמגדלור באזור. טורקיה בראשות ארדואן הפכה להיות דה פקטו תחת שלטון אוטוריטארי.

לטענת המגזין 'פורין פוליסי', ייתכן וארדואן לא יתמודד בשנת 2023 לעוד תקופת כהונה. לפני יותר מחצי שנה התפרסם סקר אודות שביעות הרצון מהנשיא הטורקי, אשר נוחל הצלחה מועטה ועל פי נתוני הסקר כ-30 אחוז מבעלי זכות הבחירה בטורקיה טענו כי לא יבחרו בו או במפלגת 'הצדק והפיתוח' (AKP) שבראשותו.

במוקדם או במאוחר, בתום תקופת שלטונו של ארדואן, יעלו מספר שמות כמחליפים פוטנציאלים: הקאן פידאן, ראש שירות הביון הלאומי של טורקיה, אשר נחשד ב-2013 כמי שהדליף לאיראן על רשת הריגול אשר פעלה מטעם המוסד; סולימאן סוילו, שר הפנים, אשר הגיש את התפטרותו בעקבות הסגרים שהוטלו בסופי השבוע בשל נגיף הקורונה בטורקיה; והגנרל הולוסי אקאר, שר ההגנה של טורקיה, כאשר בניתוח המצב ועל פי סקרים פנימיים, הוא המועמד המוביל להחליף את הנשיא המכהן. אל לנו לחשוב כי עמדותיו של הגנרל הולוסי מתונות יותר משל ארדואן. הוא אח במפלגת 'האחים המוסלמים' ולטענת רבים כניסתו לכס השלטון בטורקיה תהיה זהה ותמשיך את דרכו של ארדואן.

השאלות העומדות הן: האם באמת מצבו של ארדואן כזה רע? האם אכן יסרב להתמודד ב-2023 לתקופת כהונה נוספת? לעניות דעתי, עדיין מוקדם להספיד את כהונתו של רג'יפ טייפ ארדואן. הנשיא הטורקי, אשר התגבר בשנת 2011 על סרטן המעי הגס, הביס את המהפכה השלטונית כנגדו בשנת 2016 ואף הצליח להישאר איתן ולא להיפגע בתקופת 'האביב הערבי', נחשב כאדם חזק, כזה אשר ימשיך לבחוש בנעשה במזרח התיכון ואף להלך אימים על אירופה באמצעות אותו זרם מהגרים המאיים לשטוף אותה.